REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Kiedy jechać na SOR?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każdy pacjent jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych zarówno w POZ jak i w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Nie zawsze jednak oczywiste jest, gdzie w razie potrzeby należy się zgłosić. Jak uniknąć nieporozumień i jak najszybciej uzyskać potrzebną pomoc? 

REKLAMA

Kiedy jechać na SOR

SOR, czyli Szpitalny Odział Ratunkowy to miejsce udzielania pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli stan zdrowia wymaga natychmiastowej diagnostyki lub podjęcia leczenia, a opóźnienie tego może mieć poważne konsekwencje dla funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia to znaczy, że SOR jest odpowiednim miejscem na uzyskanie pomocy. Jakie to mogą być przypadki? 

 • uraz, wypadek (np. zranienie, złamanie)
 • podejrzenie zawała, udaru, duszności i problemy z oddychaniem
 • krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
 • przychodnia nie może udzielić pomocy, a stan wskazuje na to, że potrzeba pilnej konsultacji. 

Lekarz dyżurujący na SOR skieruje tylko na badania i konsultacje, które są konieczne ze względu na stan pacjenta. Na SOR pacjent otrzyma wstępną ocenę stanu zdrowia i leczenie potrzebne do unormowania funkcji życiowych.

Kolejność udzielania pomocy na SOR

REKLAMA

Jak udzielana jest pomoc na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym? Czy decyduje kolejności przyjazdu? Co w przypadku, gdy przyjeżdża pacjent w ciężkim stanie, a w poczekalni jest duża kolejka? Nie ma obaw, Na SOR nie obowiązuje kolejność według czasu przybycia. Personel medyczny, wstępnie analizując stan zdrowia pacjenta, ustala kolejność udzielania pomocy medycznej. 

W szpitalu obowiązuje tzw. triaż, czyli procedura medyczna, która umożliwia pielęgniarce, ratownikowi medycznemu czy lekarzowi podział pacjentów w kategorii od najpilniej do najmniej pilnie potrzebujących pomocy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Jest podział na pięć kategorii oznaczonych kolorami:

 • czerwony - pomoc natychmiastowa (pacjent przyjmowany jest poza kolejnością),

 • pomarańczowy - pomoc bardzo pilna (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do 10 minut),

 • żółty - pomoc pilna (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do godziny),

 • zielony - pomoc odroczona (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do dwóch godzin),

 • niebieski - wyczekujący (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza 240 minut lub dłużej).

Pacjenci z zagrożeniem życia powinni otrzymać pomoc w pierwszej kolejności. Przed udaniem się na SOR, warto rozważyć, czy objawy, których doświadczamy nie kwalifikują przypadkiem do ostatniej kategorii pilności i czy czas oczekiwania na uzyskanie pomocy nie będzie zbyt długi. W przypadku mniej dokuczliwych objawów w pierwszej kolejności należy się udać do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). 

Ważne

SOR to miejsce ratowania życia i zdrowia. Na SOR nie uzyska się recepty na leki, zwolnienia lekarskiego, skierowania do sanatorium czy innych zaświadczeń medycznych, jeśli nie są związane z nagłym zagrożeniem zdrowia.  

Kiedy jechać na Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną

REKLAMA

Oprócz POZ i SOR jest jeszcze możliwość uzyskania pomocy na NiŚOZ. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w weekendy i święta. 

Lekarz dyżurny NiŚOZ może udzielić porady na miejscu, w domu pacjenta (w uzasadnionych przypadkach) lub telefonicznie. W jakich przypadkach można skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy?

 • nagłe zachorowanie,
 • nagłe pogorszenie stanu zdrowia, gdy nie ma zagrożenia życia czy istotnego uszczerbku na zdrowiu, ale leki nie działają,
 • gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na oczekiwanie na wizytę w przychodni.

W przypadku korzystania z SOR czy NiŚOZ nie jest wymagane żadne skierowanie, nie ma znaczenia miejsce zamieszkania pacjenta. Pomoc medyczna jest udzielana na terenie całego kraju.

Zobacz także: Ważne zmiany w przychodniach i szpitalach od 1 lutego
Ratownik medyczny: Przy reanimacji dzieci o wiele później się odpuszcza [ROZMOWA]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA