Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy jechać na SOR
- Kolejność udzielania pomocy na SOR
- Kiedy jechać na Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każdy pacjent jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych zarówno w POZ jak i w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Nie zawsze jednak oczywiste jest, gdzie w razie potrzeby należy się zgłosić. Jak uniknąć nieporozumień i jak najszybciej uzyskać potrzebną pomoc?
REKLAMA
Kiedy jechać na SOR
SOR, czyli Szpitalny Odział Ratunkowy to miejsce udzielania pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli stan zdrowia wymaga natychmiastowej diagnostyki lub podjęcia leczenia, a opóźnienie tego może mieć poważne konsekwencje dla funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia to znaczy, że SOR jest odpowiednim miejscem na uzyskanie pomocy. Jakie to mogą być przypadki?
- uraz, wypadek (np. zranienie, złamanie)
- podejrzenie zawała, udaru, duszności i problemy z oddychaniem
- krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
- przychodnia nie może udzielić pomocy, a stan wskazuje na to, że potrzeba pilnej konsultacji.
Lekarz dyżurujący na SOR skieruje tylko na badania i konsultacje, które są konieczne ze względu na stan pacjenta. Na SOR pacjent otrzyma wstępną ocenę stanu zdrowia i leczenie potrzebne do unormowania funkcji życiowych.
Kolejność udzielania pomocy na SOR
REKLAMA
Jak udzielana jest pomoc na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym? Czy decyduje kolejności przyjazdu? Co w przypadku, gdy przyjeżdża pacjent w ciężkim stanie, a w poczekalni jest duża kolejka? Nie ma obaw, Na SOR nie obowiązuje kolejność według czasu przybycia. Personel medyczny, wstępnie analizując stan zdrowia pacjenta, ustala kolejność udzielania pomocy medycznej.
W szpitalu obowiązuje tzw. triaż, czyli procedura medyczna, która umożliwia pielęgniarce, ratownikowi medycznemu czy lekarzowi podział pacjentów w kategorii od najpilniej do najmniej pilnie potrzebujących pomocy.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Jest podział na pięć kategorii oznaczonych kolorami:
czerwony - pomoc natychmiastowa (pacjent przyjmowany jest poza kolejnością),
pomarańczowy - pomoc bardzo pilna (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do 10 minut),
żółty - pomoc pilna (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do godziny),
zielony - pomoc odroczona (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do dwóch godzin),
niebieski - wyczekujący (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza 240 minut lub dłużej).
Pacjenci z zagrożeniem życia powinni otrzymać pomoc w pierwszej kolejności. Przed udaniem się na SOR, warto rozważyć, czy objawy, których doświadczamy nie kwalifikują przypadkiem do ostatniej kategorii pilności i czy czas oczekiwania na uzyskanie pomocy nie będzie zbyt długi. W przypadku mniej dokuczliwych objawów w pierwszej kolejności należy się udać do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
SOR to miejsce ratowania życia i zdrowia. Na SOR nie uzyska się recepty na leki, zwolnienia lekarskiego, skierowania do sanatorium czy innych zaświadczeń medycznych, jeśli nie są związane z nagłym zagrożeniem zdrowia.
Kiedy jechać na Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną
REKLAMA
Oprócz POZ i SOR jest jeszcze możliwość uzyskania pomocy na NiŚOZ. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w weekendy i święta.
Lekarz dyżurny NiŚOZ może udzielić porady na miejscu, w domu pacjenta (w uzasadnionych przypadkach) lub telefonicznie. W jakich przypadkach można skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy?
- nagłe zachorowanie,
- nagłe pogorszenie stanu zdrowia, gdy nie ma zagrożenia życia czy istotnego uszczerbku na zdrowiu, ale leki nie działają,
- gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na oczekiwanie na wizytę w przychodni.
W przypadku korzystania z SOR czy NiŚOZ nie jest wymagane żadne skierowanie, nie ma znaczenia miejsce zamieszkania pacjenta. Pomoc medyczna jest udzielana na terenie całego kraju.
Zobacz także: Ważne zmiany w przychodniach i szpitalach od 1 lutego
Ratownik medyczny: Przy reanimacji dzieci o wiele później się odpuszcza [ROZMOWA]
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.