REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Kiedy jechać na SOR?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każdy pacjent jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych zarówno w POZ jak i w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Nie zawsze jednak oczywiste jest, gdzie w razie potrzeby należy się zgłosić. Jak uniknąć nieporozumień i jak najszybciej uzyskać potrzebną pomoc? 

REKLAMA

Kiedy jechać na SOR

SOR, czyli Szpitalny Odział Ratunkowy to miejsce udzielania pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli stan zdrowia wymaga natychmiastowej diagnostyki lub podjęcia leczenia, a opóźnienie tego może mieć poważne konsekwencje dla funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia to znaczy, że SOR jest odpowiednim miejscem na uzyskanie pomocy. Jakie to mogą być przypadki? 

  • uraz, wypadek (np. zranienie, złamanie)
  • podejrzenie zawała, udaru, duszności i problemy z oddychaniem
  • krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
  • przychodnia nie może udzielić pomocy, a stan wskazuje na to, że potrzeba pilnej konsultacji. 

Lekarz dyżurujący na SOR skieruje tylko na badania i konsultacje, które są konieczne ze względu na stan pacjenta. Na SOR pacjent otrzyma wstępną ocenę stanu zdrowia i leczenie potrzebne do unormowania funkcji życiowych.

Kolejność udzielania pomocy na SOR

REKLAMA

Jak udzielana jest pomoc na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym? Czy decyduje kolejności przyjazdu? Co w przypadku, gdy przyjeżdża pacjent w ciężkim stanie, a w poczekalni jest duża kolejka? Nie ma obaw, Na SOR nie obowiązuje kolejność według czasu przybycia. Personel medyczny, wstępnie analizując stan zdrowia pacjenta, ustala kolejność udzielania pomocy medycznej. 

W szpitalu obowiązuje tzw. triaż, czyli procedura medyczna, która umożliwia pielęgniarce, ratownikowi medycznemu czy lekarzowi podział pacjentów w kategorii od najpilniej do najmniej pilnie potrzebujących pomocy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Jest podział na pięć kategorii oznaczonych kolorami:

  • czerwony - pomoc natychmiastowa (pacjent przyjmowany jest poza kolejnością),

  • pomarańczowy - pomoc bardzo pilna (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do 10 minut),

  • żółty - pomoc pilna (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do godziny),

  • zielony - pomoc odroczona (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza do dwóch godzin),

  • niebieski - wyczekujący (pacjent oczekuje na badanie przez lekarza 240 minut lub dłużej).

Pacjenci z zagrożeniem życia powinni otrzymać pomoc w pierwszej kolejności. Przed udaniem się na SOR, warto rozważyć, czy objawy, których doświadczamy nie kwalifikują przypadkiem do ostatniej kategorii pilności i czy czas oczekiwania na uzyskanie pomocy nie będzie zbyt długi. W przypadku mniej dokuczliwych objawów w pierwszej kolejności należy się udać do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). 

Ważne

SOR to miejsce ratowania życia i zdrowia. Na SOR nie uzyska się recepty na leki, zwolnienia lekarskiego, skierowania do sanatorium czy innych zaświadczeń medycznych, jeśli nie są związane z nagłym zagrożeniem zdrowia.  

Kiedy jechać na Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną

REKLAMA

Oprócz POZ i SOR jest jeszcze możliwość uzyskania pomocy na NiŚOZ. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w weekendy i święta. 

Lekarz dyżurny NiŚOZ może udzielić porady na miejscu, w domu pacjenta (w uzasadnionych przypadkach) lub telefonicznie. W jakich przypadkach można skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy?

  • nagłe zachorowanie,
  • nagłe pogorszenie stanu zdrowia, gdy nie ma zagrożenia życia czy istotnego uszczerbku na zdrowiu, ale leki nie działają,
  • gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na oczekiwanie na wizytę w przychodni.

W przypadku korzystania z SOR czy NiŚOZ nie jest wymagane żadne skierowanie, nie ma znaczenia miejsce zamieszkania pacjenta. Pomoc medyczna jest udzielana na terenie całego kraju.

Zobacz także: Ważne zmiany w przychodniach i szpitalach od 1 lutego
Ratownik medyczny: Przy reanimacji dzieci o wiele później się odpuszcza [ROZMOWA]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA