REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Refundacja leków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Refundacja leków - od czego zależy

Refundowane mogą być leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Ministerstwo Zdrowia tworząc listę leków refundowanych bierze pod uwagę różne czynniki, w tym. np. ogólny koszt terapii czy bezpieczeństwo stosowania medykamentu. Warto wiedzieć, że wykaz leków refundowanych jest aktualizowany co dwa miesiące, dzięki stałemu monitorowaniu nowych lekarstw na listę mogą trafić produkty innowacyjne jak i ich odpowiedniki. 

REKLAMA

Aktualną listę leków refundowanych można znaleźć tutaj. To nie lekarz przepisujący receptę decyduję, czy lek będzie miał refundację, może natomiast ustalić poziom odpłatności za lek. To też jest zależne od kilku czynników, jak np. czas trwania rozpoznanej choroby czy jej przebieg.

Obowiązują następujące poziomy odpłatności:

  • bezpłatny – do wysokości limitu;
  • ryczałtowy – kwota 3,20 zł do wysokości limitu;
  • 50% – do wysokości limitu;
  • 30% – do wysokości limitu.
Ważne

Lista refundacji leków jest uaktualniana co dwa miesiące. 

Od czasu wystawienia poprzedniej recepty refundowanej na lek, mogły zmienić się zasady refundacji lub sytuacja pacjenta. 

Refundacja leków a dokumentacja medyczna

REKLAMA

Jeśli pacjent, np. przy zmianie przychodni POZ po przeprowadzce nie będzie miał dokumentacji medycznej potwierdzającej chorobę lub jej przebieg może nie otrzymać recepty z refundacją. W tym przypadku ustna informacja od pacjenta nie jest wystarczająca, za bezpodstawne wypisanie leku z refundacją lekarz w przypadku kontroli może zapłacić karę. Jeśli receptę dotychczas wystawiał lekarz specjalista, a pacjent chciałby otrzymywać recepty od lekarza rodzinnego powinien uzyskać z gabinetu specjalistycznego „Informację dla lekarza POZ” z rozpoznaniem choroby i wskazaniami refundacyjnymi dla zalecanego leku. Lekarz na bieżąco zweryfikuje wskazania do refundacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli lekarz specjalista zaleca konkretne leki, powinien wystawić na nie receptę, a jeśli leczenie będzie kontynuowane w poradni POZ, również informację dla lekarza. Na chwilę obecną receptę z refundacją może wypisać każdy lekarz, również z poradni prywatnej. 

Dla kogo darmowe leki?

Recepty na darmowe leki mogą otrzymać (oznaczenia symbolami):

  • S – seniorzy, czyli osoby po 65 r.ż.
  • DZ – dzieci do 18 rż.
  • C – kobiety w ciąży

Dodatkowe uprawnienia do bezpłatnych leków mają także osoby posiadające legitymacje: zasłużonego honorowego dawcy krwi (ZK), inwalidy wojennego (IW), osoby represjonowanej (IB).

Aby lek był darmowy, musi być wpisany w wykazie określonym rozporządzeniem. Samo wypisanie recepty z oznaczeniem uprawnień nie gwarantuje bezpłatnego leku. Recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarze (lub pielęgniarki) udzielający świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) oraz leczenia szpitalnego (przy wypisie ze szpitala).

Czy warto kupować zamienniki leków?

Zamiennik leku, inaczej lek odtwórczy czy generyczny to produkt leczniczy mający tę samą nazwę międzynarodową (jego nazwa handlowa może być inna), dawkę i postać farmaceutyczną co lek oryginalny, a jego stosowanie nie powoduje różnic w procesie leczenia. Efekt działania odpowiednika musi być taki sam. Zamienniki mają przeważnie niższą cenę niż leki oryginalne. 

Zamiennik leku może być w cenie niższej, równej lub wyższej niż cena leku refundowanego zapisanego na recepcie czy leku odpłatnego 100%. opakowania mogą zawierać 28 i 30 tabletek.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: List polecony przez Internet? Wygodna korespondencja z urzędami dzięki e-Doręczeniom

Od 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać system e-doręczeń. Wszystkie urzędowe pisma i decyzje będzie można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej. E-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za pośrednictwem odbioru.

Ósmoklasiści rozpoczęli próbne egzaminy

Dziś zaczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Udział szkół nie jest obowiązkowy. 

QUIZ Jak dobrze znasz kultowe świąteczne filmy? Duża szansa na 10/12
Kochasz świąteczne filmy? Znasz je na pamięć? To z quizem poradzisz sobie bez problemu.
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli to zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

REKLAMA