REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

26 marca to Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Wciąż nie wiemy, jak udzielić pierwszej pomocy w trakcie napadu padaczki

Międzynarodowy Dzień Epilepsji - Lawendowy Dzień
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

26 marca to Międzynarodowy Dzień Epilepsji. W Polsce żyje około 400 tys. osób z tą chorobą. 

Fioletowe budynki na całym świecie 

REKLAMA

26 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Epilepsji, znany również jako Lawendowy Dzień. Tego dnia w ramach obchodów wiele budynków na całym świecie zostanie podświetlonych na kolor fioletowy, symbolizujący często towarzyszące osobom z epilepsją uczucia samotności i odosobnienia. Dzień ten jest doskonałą okazją do rozwiania powszechnych mitów i obaw związanych z epilepsją.

REKLAMA

Eksperci szacują, że w Polsce żyje około 400 tysięcy osób z epilepsją, co stanowi około 1% społeczeństwa. Niestety, epilepsja jest kolejną chorobą, o której wiedza jest niewystarczająca. Niski poziom świadomości przyczynia się do funkcjonowania wielu mitów, które mogą prowadzić do krzywdzących postaw i wykluczenia społecznego osób z epilepsją. Brakuje także wiedzy na temat tego, jak udzielić pomocy w trakcie napadu padaczki. Tylko dzięki większej świadomości możemy tworzyć bardziej wspierające społeczeństwo dla osób żyjących z tą chorobą.

Kiedy pojawia się epilepsja 

REKLAMA

Epilepsja może pojawić się w każdym wieku. Diagnoza jednak to nie wyrok. Wiele osób pozytywnie reaguje na leczenie, choć niektóre nadal potrzebują wsparcia w różnych obszarach życia. Nawet duży poziom wsparcia nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z aktywnego i samodzielnego działania w każdym aspekcie życia.

Rola Rzecznika Praw Obywatelskich polega m.in. na wzmacnianiu głosu osób z niepełnosprawnościami i zapewnianiu, aby ich potrzeby były uwzględniane w polityce publicznej. Dlatego należy podnosić świadomość społeczną, edukować w temacie udzielania pierwszej pomocy i zmienić postawy społeczne - to kluczowe dla zapewnienia pełni praw i wsparcia dla osób z epilepsją. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca również uwagę na szkodliwość nadmiernego sztucznego oświetlenia z uwzględnieniem migającego, z dużą częstotliwością światła, kontrastującego z poziomem oświetlenia otoczenia. Wskazane zalecenia powinny być również uwzględniane jako jeden z elementów dostępności środowiska lokalnego.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich solidaryzuje się z osobami z epilepsją poprzez podświetlenie swojej siedziby na kolor fioletowy 26 marca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA