REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

26 marca to Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Wciąż nie wiemy, jak udzielić pierwszej pomocy w trakcie napadu padaczki

Międzynarodowy Dzień Epilepsji - Lawendowy Dzień
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

26 marca to Międzynarodowy Dzień Epilepsji. W Polsce żyje około 400 tys. osób z tą chorobą. 

Fioletowe budynki na całym świecie 

REKLAMA

26 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Epilepsji, znany również jako Lawendowy Dzień. Tego dnia w ramach obchodów wiele budynków na całym świecie zostanie podświetlonych na kolor fioletowy, symbolizujący często towarzyszące osobom z epilepsją uczucia samotności i odosobnienia. Dzień ten jest doskonałą okazją do rozwiania powszechnych mitów i obaw związanych z epilepsją.

REKLAMA

Eksperci szacują, że w Polsce żyje około 400 tysięcy osób z epilepsją, co stanowi około 1% społeczeństwa. Niestety, epilepsja jest kolejną chorobą, o której wiedza jest niewystarczająca. Niski poziom świadomości przyczynia się do funkcjonowania wielu mitów, które mogą prowadzić do krzywdzących postaw i wykluczenia społecznego osób z epilepsją. Brakuje także wiedzy na temat tego, jak udzielić pomocy w trakcie napadu padaczki. Tylko dzięki większej świadomości możemy tworzyć bardziej wspierające społeczeństwo dla osób żyjących z tą chorobą.

Kiedy pojawia się epilepsja 

REKLAMA

Epilepsja może pojawić się w każdym wieku. Diagnoza jednak to nie wyrok. Wiele osób pozytywnie reaguje na leczenie, choć niektóre nadal potrzebują wsparcia w różnych obszarach życia. Nawet duży poziom wsparcia nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z aktywnego i samodzielnego działania w każdym aspekcie życia.

Rola Rzecznika Praw Obywatelskich polega m.in. na wzmacnianiu głosu osób z niepełnosprawnościami i zapewnianiu, aby ich potrzeby były uwzględniane w polityce publicznej. Dlatego należy podnosić świadomość społeczną, edukować w temacie udzielania pierwszej pomocy i zmienić postawy społeczne - to kluczowe dla zapewnienia pełni praw i wsparcia dla osób z epilepsją. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca również uwagę na szkodliwość nadmiernego sztucznego oświetlenia z uwzględnieniem migającego, z dużą częstotliwością światła, kontrastującego z poziomem oświetlenia otoczenia. Wskazane zalecenia powinny być również uwzględniane jako jeden z elementów dostępności środowiska lokalnego.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich solidaryzuje się z osobami z epilepsją poprzez podświetlenie swojej siedziby na kolor fioletowy 26 marca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA