Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie
REKLAMA
REKLAMA
W piątek odbyła się wspólna konferencja ministrów edukacji, zdrowia i sportu, podczas której pytani byli o szczepienia przeciw HPV w szkołach.
REKLAMA
Szczepienia HPV w szkołach - zasady
Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zaznaczyła, że wspólnie z ministrą edukacji Barbarą Nowacką chciałaby, żeby w szkołach na pewno odbyła się promocja szczepień. "Nad tym już pracujemy i te promocyjne materiały są przygotowywane" - dodała.
"Chciałybyśmy także, żeby te szczepienia były organizowane w szkołach. Mamy świadomość, że to jest świadczenie medyczne, w związku z tym będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie - tak, żeby rodzice, którzy pracują, mogli dzieciom towarzyszyć" - wyjaśniła.
Leszczyna poinformowała, że będzie chciała zaangażować w to podstawową opiekę zdrowotną, ale także pielęgniarki szkolne.
REKLAMA
Ministra edukacji Barbara Nowacka oceniła, że wiele będzie wynikało z możliwości poszczególnych szkół. "Mamy świadomość, że w jednych miejscach będzie bardzo łatwo zorganizować taki punkt. W innych, chociażby ze względu na wyszczepienie, bliskość punktu szczepień czy decyzji często rodziców, szkoła będzie tylko miejscem promocji, a samo sczepienie będzie gdzie innej" - wytłumaczyła.
Przypomniała, że mówimy o szczepieniu przeciwko HPV, czyli wirusowi, który powoduje raka szyjki macicy. "W Polsce nadal się umiera na raka szyjki macicy, ponieważ dzieci są nieszczepione" - dodała.
Jakie szczepionki dla dzieci na HPV
Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca 2023 r. uruchomiło powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Od 2 września rozszerzyło ten pogram – dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat.
REKLAMA
Dla 12– i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki: Cervarix i Gardasil.
Dla pozostałych dzieci, czyli w wieku 9–11 lat i 14–17 lat, dostępna jest szczepionka dwuwalentna Cervarix. Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.
Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.
HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi. Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.(PAP)
Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Paulina Kurek
ak/ pak/ agz/ mow/
REKLAMA
REKLAMA