REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne leki dla seniorów już w 2016 roku?

Niemeczek Monika

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt ustawy wprowadzającej bezpłatne leki refundowane dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia. Celem „projektu 75 +” jest zagwarantowanie pacjentom w podeszłym wieku dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz zmniejszenie ich wydatków na leki.

Sejm przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów 18 marca 2016 r.

REKLAMA

Wprowadzenie bezpłatnych leków jest realizacją obietnic z sejmowego exposé Premier Beaty Szydło. Potrzeba otoczenia szczególną opieką zdrowotną osób starszych to jeden z priorytetów obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Projekt ustawy stanowi również realizację wynikającego z art. 68 ust. 3 Konstytucji RP obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej, m.in. osobom w podeszłym wieku.

Projektowana ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska emerytów i rencistów, którzy rezygnują z wykupienia leków lub przeznaczają na ten cel lwią część swoich dochodów i przez to ledwo wiążą koniec z końcem. Nowe uregulowania mają temu zapobiegać.

Ułatwienie dostępu do leków spowoduje również zmniejszenie hospitalizacji seniorów, którzy do tej pory ze względów finansowych nie przyjmowali leków, rujnując tym samym swoje zdrowie.

Projekt ustawy cieszy się silnym poparciem społecznym – przeprowadzone w lutym 2016 roku badania CBOS wykazały, iż 94% respondentów poparło wprowadzenie prawa do bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić, aby dostać darmowe leki?

REKLAMA

Jak podkreśla minister, jedynym kryterium przyznania uprawnienia do bezpłatnych leków jest wiek pacjenta, czyli ukończenie 75 roku życia. Nie będzie żadnej dodatkowej kontroli w celu wykazania, czy seniorowi należą się darmowe leki, wystarczy okazanie nr PESEL.

Nie jest planowany też próg dochodowy, żeby nie było dodatkowych obciążeń dla pacjentów, którzy musieliby udowadniać, że spełniają warunki konieczne do otrzymania darmowych leków.

Docelowo wszyscy lekarze będą mogli przepisywać bezpłatne leki, ale na początku takie uprawnienie będzie przysługiwać tylko lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkom podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarzowi posiadającemu prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Takie uregulowanie ma  zapobiec potencjalnym nadużyciom. Jak argumentuje wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, rozszerzenie tego uprawnienia na lekarzy specjalistów jest niemożliwe ze względu na brak systemu informatycznego, który pozwalałby na kontrolę przepisywania leków. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdy pacjent uzyskuje od różnych lekarzy kilka recept na ten sam bezpłatny lek.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Jakie leki będą darmowe?

Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75 roku życia, znajdą się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej w kategorii "S" - dla seniorów. Intencją ministerstwa zdrowia jest, by w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów znalazły się nie tylko leki najtańsze, ale przede wszystkim leki o odpłatności 30% i 50%.

Koszty leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, których dotyczy przedmiotowy projekt, finansowane będą z budżetu państwa.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Od kiedy będzie można otrzymać bezpłatne leki?

REKLAMA

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie ministerstwa zdrowia, pierwszy wykaz leków zostanie opracowany najpóźniej do 1 września bieżącego roku. Do końca 2016 r. na sfinansowanie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia zostanie przeznaczonych maksymalnie 125 mln zł. W pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy – czyli w 2017 r. – będzie to już 564 mln zł.

Zakłada się stopniowy wzrost kwoty refundacji wraz z przyrostem liczby osób powyżej 75 roku życia w społeczeństwie oraz z potencjalnym poszerzeniem liczby leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w wykazie.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. (Druk nr 261)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  REKLAMA

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  REKLAMA

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

  REKLAMA