REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne leki dla seniorów już w 2016 roku?

Niemeczek Monika

REKLAMA

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt ustawy wprowadzającej bezpłatne leki refundowane dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia. Celem „projektu 75 +” jest zagwarantowanie pacjentom w podeszłym wieku dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz zmniejszenie ich wydatków na leki.

Sejm przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów 18 marca 2016 r.

REKLAMA

Wprowadzenie bezpłatnych leków jest realizacją obietnic z sejmowego exposé Premier Beaty Szydło. Potrzeba otoczenia szczególną opieką zdrowotną osób starszych to jeden z priorytetów obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Projekt ustawy stanowi również realizację wynikającego z art. 68 ust. 3 Konstytucji RP obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej, m.in. osobom w podeszłym wieku.

Projektowana ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska emerytów i rencistów, którzy rezygnują z wykupienia leków lub przeznaczają na ten cel lwią część swoich dochodów i przez to ledwo wiążą koniec z końcem. Nowe uregulowania mają temu zapobiegać.

Ułatwienie dostępu do leków spowoduje również zmniejszenie hospitalizacji seniorów, którzy do tej pory ze względów finansowych nie przyjmowali leków, rujnując tym samym swoje zdrowie.

Projekt ustawy cieszy się silnym poparciem społecznym – przeprowadzone w lutym 2016 roku badania CBOS wykazały, iż 94% respondentów poparło wprowadzenie prawa do bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić, aby dostać darmowe leki?

REKLAMA

Jak podkreśla minister, jedynym kryterium przyznania uprawnienia do bezpłatnych leków jest wiek pacjenta, czyli ukończenie 75 roku życia. Nie będzie żadnej dodatkowej kontroli w celu wykazania, czy seniorowi należą się darmowe leki, wystarczy okazanie nr PESEL.

Nie jest planowany też próg dochodowy, żeby nie było dodatkowych obciążeń dla pacjentów, którzy musieliby udowadniać, że spełniają warunki konieczne do otrzymania darmowych leków.

Docelowo wszyscy lekarze będą mogli przepisywać bezpłatne leki, ale na początku takie uprawnienie będzie przysługiwać tylko lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkom podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarzowi posiadającemu prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Takie uregulowanie ma  zapobiec potencjalnym nadużyciom. Jak argumentuje wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, rozszerzenie tego uprawnienia na lekarzy specjalistów jest niemożliwe ze względu na brak systemu informatycznego, który pozwalałby na kontrolę przepisywania leków. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdy pacjent uzyskuje od różnych lekarzy kilka recept na ten sam bezpłatny lek.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Jakie leki będą darmowe?

Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom powyżej 75 roku życia, znajdą się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej w kategorii "S" - dla seniorów. Intencją ministerstwa zdrowia jest, by w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów znalazły się nie tylko leki najtańsze, ale przede wszystkim leki o odpłatności 30% i 50%.

Koszty leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, których dotyczy przedmiotowy projekt, finansowane będą z budżetu państwa.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Od kiedy będzie można otrzymać bezpłatne leki?

REKLAMA

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie ministerstwa zdrowia, pierwszy wykaz leków zostanie opracowany najpóźniej do 1 września bieżącego roku. Do końca 2016 r. na sfinansowanie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia zostanie przeznaczonych maksymalnie 125 mln zł. W pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy – czyli w 2017 r. – będzie to już 564 mln zł.

Zakłada się stopniowy wzrost kwoty refundacji wraz z przyrostem liczby osób powyżej 75 roku życia w społeczeństwie oraz z potencjalnym poszerzeniem liczby leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w wykazie.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. (Druk nr 261)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA