reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Bezpłatne leki dla seniorów już w 2016 roku?

Bezpłatne leki dla seniorów już w 2016 roku?

Do Sejmu trafił projekt ustawy wprowadzającej bezpłatne leki refundowane dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia. Celem „projektu 75 +” jest zagwarantowanie pacjentom w podeszłym wieku dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz zmniejszenie ich wydatków na leki.

Sejm przyjął ustawę o bezpłatnych lekach dla seniorów 18 marca 2016 r.

Wprowadzenie bezpłatnych leków jest realizacją obietnic z sejmowego exposé Premier Beaty Szydło. Potrzeba otoczenia szczególną opieką zdrowotną osób starszych to jeden z priorytetów obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Projekt ustawy stanowi również realizację wynikającego z art. 68 ust. 3 Konstytucji RP obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej, m.in. osobom w podeszłym wieku.

Projektowana ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska emerytów i rencistów, którzy rezygnują z wykupienia leków lub przeznaczają na ten cel lwią część swoich dochodów i przez to ledwo wiążą koniec z końcem. Nowe uregulowania mają temu zapobiegać.

Ułatwienie dostępu do leków spowoduje również zmniejszenie hospitalizacji seniorów, którzy do tej pory ze względów finansowych nie przyjmowali leków, rujnując tym samym swoje zdrowie.

Projekt ustawy cieszy się silnym poparciem społecznym – przeprowadzone w lutym 2016 roku badania CBOS wykazały, iż 94% respondentów poparło wprowadzenie prawa do bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

Co zrobić, aby dostać darmowe leki?

Jak podkreśla minister, jedynym kryterium przyznania uprawnienia do bezpłatnych leków jest wiek pacjenta, czyli ukończenie 75 roku życia. Nie będzie żadnej dodatkowej kontroli w celu wykazania, czy seniorowi należą się darmowe leki, wystarczy okazanie nr PESEL.

Nie jest planowany też próg dochodowy, żeby nie było dodatkowych obciążeń dla pacjentów, którzy musieliby udowadniać, że spełniają warunki konieczne do otrzymania darmowych leków.

Docelowo wszyscy lekarze będą mogli przepisywać bezpłatne leki, ale na początku takie uprawnienie będzie przysługiwać tylko lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarkom podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarzowi posiadającemu prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa.

Takie uregulowanie ma  zapobiec potencjalnym nadużyciom. Jak argumentuje wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, rozszerzenie tego uprawnienia na lekarzy specjalistów jest niemożliwe ze względu na brak systemu informatycznego, który pozwalałby na kontrolę przepisywania leków. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdy pacjent uzyskuje od różnych lekarzy kilka recept na ten sam bezpłatny lek.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama