REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe leki dla seniorów bez kryterium dochodowego

Subskrybuj nas na Youtube
Leki, senior
Leki, senior

REKLAMA

REKLAMA

Dostęp do darmowych leków ma mieć każdy, kto ukończył 75. rok życia. Zgodnie z projektem Ministerstwa Zdrowia status materialny nie będzie miał znaczenia.

Radziwiłł: na liście darmowych leków dla seniorów także droższe leki

Na liście leków, które będą bezpłatnie dostępne od 75 roku życia znajdą się także te, które obecnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia - poinformował PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

REKLAMA

Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort zdrowia prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S"), będzie miał każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny. Projekt został już przyjęty przez rząd, czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

Wyjaśniając powody, dla których nie zdecydowano się na wprowadzenie kryterium dochodowego, minister zwrócił uwagę, że system sprawdzania poziomu zamożności byłby bardzo kosztowny i obciążał seniorów mitręgą dokumentowania swojej sytuacji finansowej.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

REKLAMA

Minister dodał, że osoby starsze z powodu różnych chorób przewlekłych przyjmują często więcej niż jeden lek, więc wydatki na nie to często istotna część ich domowego budżetu. "Spora grupa wśród tych osób ma kłopot z wykupieniem leków, ponieważ ma dylemat, czy kupić chleb, czy leki" - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczył, że wbrew obiegowej opinii na liście "S" będą raczej trochę droższe leki - na 30 proc., 50 proc. współpłacenia. "Być może, jeśli starczy pieniędzy, to również trochę tych najtańszych. Chodzi o to, żeby ulżyć tym, którzy naprawdę wydają na leki więcej" - podkreślił minister.

Wyjaśnił, że - w celu ograniczania możliwości nadużyć - na listę będą przede wszystkim wpisywane leki związane z chorobami występującymi przede wszystkim u osób starszych. Dodał, że lista "S" będzie przygotowywana na takich samych zasadach, jak listy refundacyjne.

REKLAMA

Resort chce, by prawo do przepisywania bezpłatnych leków mieli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W ocenie ministra nie ma konieczności, by pacjenci chodzili na wizyty u specjalistów tylko po to, by otrzymać kolejną receptę w związku z chorobą przewlekłą, na którą cierpią, bo jest to jednym z powodów tworzenia się kolejek.

"Miejscem, w którym pacjenci przewlekle chorzy powinni korzystać z porad, a także uzyskiwać recepty na kolejne porcje leków, jest z całą pewnością podstawowa opieka zdrowotna i to właśnie lekarz rodzinny powinien tym się zajmować" - uznał Radziwiłł. "Jest bardzo wielu pacjentów, którzy uważają, że mając nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, czyli te klasyczne choroby np. wieku starszego, muszą co dwa albo trzy miesiące odwiedzić lekarza specjalistę - to jest błędny pogląd" - powiedział.

Zdaniem Radziwiłła tacy pacjenci powinni być pod opieką lekarza POZ. "Taka procedura, nawet w przypadku, kiedy lekarz rodzinny nie decyduje o tym, jakimi lekami będzie leczył, tylko po prostu kontynuuje zalecenie lekarza specjalisty, jest od dawna stosowana. Lekarze specjaliści powinni - oprócz tego, że konsultują pacjentów - informować lekarzy rodzinnych o tym, jakie rozpoznanie stawiają, jakie widzą plany w stosunku do leczenia, w tym także stosowanie jakich leków zalecają" - mówił minister.

Powierzenie możliwości wystawiania recept lekarzom rodzinnym - zdaniem ministra - pomoże ograniczyć nadużycia, ponieważ lepiej znają oni swoich pacjentów i mogą kontrolować ilość przepisywanych leków.

Pytany, w jaki sposób można poprawić jakość opieki geriatrycznej w Polsce, Radziwiłł powiedział, że najbliższe jest mu rozwiązanie, zgodnie z którym opieka nad przeważającą większością osób starszych powinna być sprawowana przez lekarza rodzinnego i ewentualnie w szpitalu. Zaznaczył jednocześnie, że hospitalizacja osób starszych powinna być ostatecznością i powinna być maksymalnie skracana, dlatego że zbyt długi pobyt w szpitalu może negatywnie wpływać na ich stan ogólny.

"Alternatywą do rozwijania geriatrii jako oddzielnego działu medycyny jest wprowadzenie elementów geriatrii albo elementów szczególnych potrzeb osób w wieku podeszłym do wszystkich specjalności, zarówno lekarskich, jak i np. pielęgniarskich czy też odnoszących się do innych pracowników służby zdrowia" - powiedział.

"Uważam, że trzeba zacząć bardzo intensywnie przyglądać się programom nauczania przeddyplomowego, a także podyplomowego, przede wszystkim wśród lekarzy, ale także w innych zawodach: np. pielęgniarek, ratowników medycznych" - uznał minister. Zaznaczył, że geriatrzy są potrzebni przede wszystkim w większych szpitalach, np. jako konsultanci. "Ale nie jako osoby prowadzące osoby starsze jako główni lekarze" - dodał.(PAP)

Rozmawiały Olga Zakolska i Katarzyna Lechowicz

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA