REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w systemie pomocy socjalnej

REKLAMA

1 kwietnia 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.


Obowiązujące od 1 kwietnia 2007 roku zmiany w ustawie o pomocy społecznej ujednoliciły oraz doprecyzowały szereg przepisów ustawy.

REKLAMA

Nowelizacja wprowadziła również znaczące zmiany w przepisach dotyczących m.in. wykształcenia pracowników pomocy socjalnej, pomocy socjalnej dla cudzoziemców oraz wyższego wynagrodzenia dla rodzin zastępczych.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze
- wprowadzono podział na całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze i placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego.

Pomoc dla cudzoziemców
- zrównano prawami obywateli państw trzecich będących ofiarami handlu ludźmi z prawami obywateli Polski.

Pobyt w ośrodkach interwencji kryzysowej
- wprowadzono zasady nieodpłatności pobytu w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz objęcie ośrodków interwencji kryzysowej zasadami nadzoru i powoływania kierowników analogicznymi do obowiązujących w innych powiatowych jednostkach organizacyjnych.

Średni miesięczny koszt utrzymania
- zmieniono definicję średniego miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Pokrycie kosztów pobytu w DPS
- rozszerzono krąg osób obowiązanych do pokrycia kosztów za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej na dalszych krewnych (m. in. rodzeństwo) lub osoby obce, na mocy umowy zawartej z gminą.

Zezwolenie na działalność
- uszczelniono system kontroli wojewody nad standardem usług świadczonych przez domy pomocy społecznej niezależnie od podmiotu, który prowadzi taki dom (przed nowelizacją poza systemem kontroli pozostawały domy pomocy społecznej prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców lub stowarzyszenia).
- określono przesłanki cofnięcia zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej.

Możliwość łączenia domów różnych typów 
- wprowadzono możliwość łącznego prowadzenia domów pomocy społecznej określonych typów, przy czym standard podstawowych usług świadczonych przez te domy musi być zachowany dla każdej z części osobno.
Dom pomocy społecznej może być prowadzony łącznie dla:
• osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych,
• osób przewlekle somatycznie chorych oraz osób niepełnosprawnych fizycznie,
• osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie,
• osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie.

Pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki
- rozszerzono katalog świadczeń niewliczanych do dochodu rodziny przy ubieganiu się o pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki o kwoty pomocy na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki przyznanej innemu członkowi rodziny. Przy ustalaniu prawa do takiej pomocy do dochodu rodziny nie powinno wliczać się pomocy na usamodzielnienie otrzymywanej przez innego pełnoletniego wychowanka, członka rodziny. Ponadto, w wyjątkowych przypadkach, możliwe jest udzielenie pomocy na usamodzielnienie w trakcie otrzymywania pomocy na kontynuowanie nauki.

Pomoc dla byłych więźniów
- dodano do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym pomocy osobom mającym trudności w przystosowaniu się do życia po zwolnieniu z zakładu karnego.

Szybsza adopcja
- zapewniono pełną anonimowości matce, która chce pozostawić po porodzie dziecko w szpitalu. Poprzednio obowiązujące przepisy nie gwarantowały matce anonimowości w przypadku pozostawienia dziecka w szpitalu, ponieważ powiaty, ustalając odpłatność za pobyt dziecka w placówce, miały ustawowy obowiązek przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, w celu ustalenia sytuacji osobistej i dochodowej rodzica dziecka.

Adopcja za granicę 
- dodano do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat należy realizacja zadań z dziedziny przysposobienia międzynarodowego dzieci, w tym zlecanie realizacji tych zadań podmiotom prowadzącym niepubliczne ośrodki adopcyjno-opiekuńcze wyznaczone przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Kwalifikacje zawodowe pracowników socjalnych
- zmieniono katalog wymogów stawianych kandydatom na pracowników socjalnych.

Dodatek dla pracownika socjalnego
- doprecyzowano zasady przyznawania dodatku do wynagrodzenia pracownikom socjalnym do których podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki.



PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 48, poz. 320)
• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593; ost. zm. Dz.U. Nr 48, poz. 320)      

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA