REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w systemie pomocy socjalnej

REKLAMA

1 kwietnia 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.


Obowiązujące od 1 kwietnia 2007 roku zmiany w ustawie o pomocy społecznej ujednoliciły oraz doprecyzowały szereg przepisów ustawy.

REKLAMA

Nowelizacja wprowadziła również znaczące zmiany w przepisach dotyczących m.in. wykształcenia pracowników pomocy socjalnej, pomocy socjalnej dla cudzoziemców oraz wyższego wynagrodzenia dla rodzin zastępczych.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze
- wprowadzono podział na całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze i placówki opiekuńczo-wychowawcze wsparcia dziennego.

Pomoc dla cudzoziemców
- zrównano prawami obywateli państw trzecich będących ofiarami handlu ludźmi z prawami obywateli Polski.

Pobyt w ośrodkach interwencji kryzysowej
- wprowadzono zasady nieodpłatności pobytu w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz objęcie ośrodków interwencji kryzysowej zasadami nadzoru i powoływania kierowników analogicznymi do obowiązujących w innych powiatowych jednostkach organizacyjnych.

Średni miesięczny koszt utrzymania
- zmieniono definicję średniego miesięcznego kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Pokrycie kosztów pobytu w DPS
- rozszerzono krąg osób obowiązanych do pokrycia kosztów za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej na dalszych krewnych (m. in. rodzeństwo) lub osoby obce, na mocy umowy zawartej z gminą.

Zezwolenie na działalność
- uszczelniono system kontroli wojewody nad standardem usług świadczonych przez domy pomocy społecznej niezależnie od podmiotu, który prowadzi taki dom (przed nowelizacją poza systemem kontroli pozostawały domy pomocy społecznej prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców lub stowarzyszenia).
- określono przesłanki cofnięcia zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej.

Możliwość łączenia domów różnych typów 
- wprowadzono możliwość łącznego prowadzenia domów pomocy społecznej określonych typów, przy czym standard podstawowych usług świadczonych przez te domy musi być zachowany dla każdej z części osobno.
Dom pomocy społecznej może być prowadzony łącznie dla:
• osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych,
• osób przewlekle somatycznie chorych oraz osób niepełnosprawnych fizycznie,
• osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie,
• osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie.

Pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki
- rozszerzono katalog świadczeń niewliczanych do dochodu rodziny przy ubieganiu się o pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki o kwoty pomocy na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki przyznanej innemu członkowi rodziny. Przy ustalaniu prawa do takiej pomocy do dochodu rodziny nie powinno wliczać się pomocy na usamodzielnienie otrzymywanej przez innego pełnoletniego wychowanka, członka rodziny. Ponadto, w wyjątkowych przypadkach, możliwe jest udzielenie pomocy na usamodzielnienie w trakcie otrzymywania pomocy na kontynuowanie nauki.

Pomoc dla byłych więźniów
- dodano do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym pomocy osobom mającym trudności w przystosowaniu się do życia po zwolnieniu z zakładu karnego.

Szybsza adopcja
- zapewniono pełną anonimowości matce, która chce pozostawić po porodzie dziecko w szpitalu. Poprzednio obowiązujące przepisy nie gwarantowały matce anonimowości w przypadku pozostawienia dziecka w szpitalu, ponieważ powiaty, ustalając odpłatność za pobyt dziecka w placówce, miały ustawowy obowiązek przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, w celu ustalenia sytuacji osobistej i dochodowej rodzica dziecka.

Adopcja za granicę 
- dodano do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat należy realizacja zadań z dziedziny przysposobienia międzynarodowego dzieci, w tym zlecanie realizacji tych zadań podmiotom prowadzącym niepubliczne ośrodki adopcyjno-opiekuńcze wyznaczone przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Kwalifikacje zawodowe pracowników socjalnych
- zmieniono katalog wymogów stawianych kandydatom na pracowników socjalnych.

Dodatek dla pracownika socjalnego
- doprecyzowano zasady przyznawania dodatku do wynagrodzenia pracownikom socjalnym do których podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki.PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 48, poz. 320)
• Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593; ost. zm. Dz.U. Nr 48, poz. 320)      

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA