REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystkie powiaty w jednej sieci internetowej

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

19 powiatów wchodzących w skład województwa zostało połączonych wojewódzką siecią teleinformatyczną. Na ten cel samorząd województwa pozyskał 47 mln zł ze środków unijnych.

Samorządowcy zrozumieli, że aby zapewnić swojemu regionowi konkurencyjność i ściągnąć do niego nowe inwestycje, należy rozbudować sieć teleinformatyczną. Kosztem 77 mln zł na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wybudowano regionalną szerokopasmową sieć teleinformatyczną. 47 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Samorządowcy i nauka

Kujawsko-pomorska sieć teleinformatyczna jest wynikiem współpracy samorządowców ze środowiskiem naukowym. W projekcie, który powstał z inicjatywy województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczą dwa silne ośrodki akademickie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy. Do przeprowadzenia inwestycji władze samorządowe skłonił bardzo niski poziom informatyzacji tego regionu, co stanowiło zagrożenie dla rozwoju całego regionu.

- O tym, jak ważny był to projekt dla naszego regionu, świadczy fakt, iż został on wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz do Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego - mówi Krystyna Nowak, dyrektor Kujawsko-Pomorskich Sieci Informacyjnych.

Przebieg inwestycji

Cała inwestycja przebiegała w kilku etapach. Pierwszy etap stanowiło przeprowadzenie analizy ekonomicznej oraz opracowanie studium wykonalności budowy takiej sieci teleinformatycznej. Następnie stworzona dokumentacja posłużyła opracowaniu wniosku aplikacyjnego. Umożliwił on pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po przyznaniu dotacji nastąpiła realizacja projektu, której pierwszą częścią było pozyskanie włókien warstwy szkieletu sieci regionalnej. Została ona zakończona w kwietniu 2006 r. Druga, której koniec ma dobiec w grudniu tego roku, zakłada realizację warstwy transportowej i uruchomienie węzłów powiatowych.

Głównym celem projektu jest zapewnienie powszechnego szybkiego i bezpiecznego dostępu do internetu. Początkowo użytkownikami regionalnej sieci będą jednostki samorządu terytorialnego, ponieważ głównie dla nich powstała ta inwestycja. Będą to między innymi placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej, placówki medyczne, biblioteki itp. Wybudowana sieć ma zaspokoić specyficzne potrzeby tych jednostek. Kolejnym etapem będzie otwarcie sieci dla szerszego grona odbiorców. W tym celu zbudowanych zostało 19 węzłów dystrybucyjnych we wszystkich powiatach, zamieszczone w nich urządzenia umożliwią transmisję z wykorzystaniem światłowodów z prędkością do 10 Gb/s.

Budowa regionalnej sieci szerokopasmowej umożliwia upowszechnienie dostępu do internetu szczególnie na terenach, które nie są atrakcyjne inwestycyjnie dla operatorów komercyjnych.

- W ten sposób zmniejszone zostaną dysproporcje pomiędzy możliwościami dostępu do internetu dla mieszkańców z terenów wiejskich w odniesieniu do możliwości mieszkańców dużych ośrodków miejskich - mówi Krystyna Nowak.

Nie tylko dla urzędników

- Mimo że sieć została zaprojektowana przede wszystkim pod potrzeby instytucjonalne, to mieszkańcy również będą odnosili z niej korzyści. Upowszechnia się dla nich takie usługi jak e-government, teleedukacja i telemedycyna. Pierwsza z nich polega na możliwości załatwiania spraw w instytucjach publicznych bez konieczności osobistego stawienia się. Teleedukacja umożliwia natomiast naukę na odległość osobom z małych miejscowości, które w ten sposób nie będą musiały dostawać się na zajęcia do miast uniwersyteckich, ponieważ wykłady będą prezentowane przez internet.

Mobilne zdrowie

Z projektem budowy szerokopasmowej sieci dla samorządów województwa kujawsko-pomorskiego powiązany jest inny projekt - Telemedycyna w kujawsko-pomorskim. Polega on na zakupie sprzętu komputerowego oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, który docelowo ma możliwość wykorzystywanie technik informatycznych do leczenia pacjentów.

Wdrożenie projektu uzasadnia sytuacja infrastruktury zdrowotnej w województwie. Mieszkańcy odczuwają na własnej skórze braki kadrowe w służbie zdrowia, czego najbardziej widocznym objawem są trudności w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Ponieważ lekarz na obszarach wiejskich raczej nie przybędzie, pojawił się pomysł, by wykorzystać nowoczesne techniki informatyczne do leczenie pacjentów na odległość.

Celem projektu jest usprawnienie wczesnej diagnostyki i zwiększenie efektywności leczenia nowotworów złośliwych, zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym, promocja zdrowia psychicznego oraz zapobieganie występowaniu zaburzeń psychicznych, zwiększenie sprawności i skuteczności pomocy doraźnej w nagłym zagrożeniu życia. Obejmuje cztery dziedziny medycyny: kardiologię, onkologię, psychiatrię i pulmonologię.

Na potrzeby tych dziedzin kupowany jest sprzęt medyczny, taki jak 20 karetek ratunkowych z zestawami monitorującymi funkcje życiowe z możliwością przesyłu danych drogą radiową do ośrodka kardiologii inwazyjnej. W ramach projektu zostanie także utworzonych pięć regionalnych Centrów konsultacyjno-diagnostycznych, zarządzających modułami do zdalnego świadczenia usług zdrowotnych, 11 szpitali zostanie wyposażonych w zestawy sprzętu do przeprowadzania telewideokonferencji, telediagnostyki i telekonsultacji.

Zastosowanie nowych technik teleinformatycznych w medycynie ma przyczynić się do rozwiązania lub złagodzenia problemów dotykających bezpośrednio pacjentów, pracowników medycznych zakładów opieki zdrowotnej, organów państwa i samorządów.

Na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań telemedycznych samorządowi kujawsko-pomorskiemu udało się pozyskać w 2005 roku dotację w wysokości 9,3 mln zł ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W sumie wartość całego przedsięwzięcia przekracza 12,4 mln zł. Resztę pieniędzy samorząd wyłożył z własnej kieszeni. Projekt jest realizowany od 2003 roku. Wcześniej był finansowany w ramach kolejnych kontraktów wojewódzkich ze środków budżetu państwa.

Chorzy mający internet będą mogli tą drogą przekazywać lekarzowi wyniki swoich badań i bez wychodzenia z domu otrzymają diagnozę.

- Będą to bezpośrednie korzyści dla mieszkańców regionu. Również ci, których nie stać na zakup komputera do domu, będą mogli korzystać z tych usług w gminnych telecentrach - mówi Krystyna Nowak.

Wysoka ocena UE

Projekt szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim, bardzo spodobał się Unii Europejskiej, która wyłożyła na niego 47 mln zł. W maju projekt zajął drugie miejsce wśród najlepszych europejskich projektów szerokopasmowego internetu. Tak wysoka dotacja dla kujawsko-pomorskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ UE dostęp do internetu dla jak największej grupy mieszkańców stawia sobie jako jeden z głównych celów wyrównywania szans społecznych. Podczas brukselskiej konferencji polski projekt pokonał 49 rywali.

WOJCIECH IWANIUK, MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA