Kategorie

Wszystkie powiaty w jednej sieci internetowej

Mariusz Gawrychowski
19 powiatów wchodzących w skład województwa zostało połączonych wojewódzką siecią teleinformatyczną. Na ten cel samorząd województwa pozyskał 47 mln zł ze środków unijnych.

Samorządowcy zrozumieli, że aby zapewnić swojemu regionowi konkurencyjność i ściągnąć do niego nowe inwestycje, należy rozbudować sieć teleinformatyczną. Kosztem 77 mln zł na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wybudowano regionalną szerokopasmową sieć teleinformatyczną. 47 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Samorządowcy i nauka

Kujawsko-pomorska sieć teleinformatyczna jest wynikiem współpracy samorządowców ze środowiskiem naukowym. W projekcie, który powstał z inicjatywy województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczą dwa silne ośrodki akademickie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy. Do przeprowadzenia inwestycji władze samorządowe skłonił bardzo niski poziom informatyzacji tego regionu, co stanowiło zagrożenie dla rozwoju całego regionu.

- O tym, jak ważny był to projekt dla naszego regionu, świadczy fakt, iż został on wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz do Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego - mówi Krystyna Nowak, dyrektor Kujawsko-Pomorskich Sieci Informacyjnych.

Przebieg inwestycji

Cała inwestycja przebiegała w kilku etapach. Pierwszy etap stanowiło przeprowadzenie analizy ekonomicznej oraz opracowanie studium wykonalności budowy takiej sieci teleinformatycznej. Następnie stworzona dokumentacja posłużyła opracowaniu wniosku aplikacyjnego. Umożliwił on pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po przyznaniu dotacji nastąpiła realizacja projektu, której pierwszą częścią było pozyskanie włókien warstwy szkieletu sieci regionalnej. Została ona zakończona w kwietniu 2006 r. Druga, której koniec ma dobiec w grudniu tego roku, zakłada realizację warstwy transportowej i uruchomienie węzłów powiatowych.

Głównym celem projektu jest zapewnienie powszechnego szybkiego i bezpiecznego dostępu do internetu. Początkowo użytkownikami regionalnej sieci będą jednostki samorządu terytorialnego, ponieważ głównie dla nich powstała ta inwestycja. Będą to między innymi placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej, placówki medyczne, biblioteki itp. Wybudowana sieć ma zaspokoić specyficzne potrzeby tych jednostek. Kolejnym etapem będzie otwarcie sieci dla szerszego grona odbiorców. W tym celu zbudowanych zostało 19 węzłów dystrybucyjnych we wszystkich powiatach, zamieszczone w nich urządzenia umożliwią transmisję z wykorzystaniem światłowodów z prędkością do 10 Gb/s.

Budowa regionalnej sieci szerokopasmowej umożliwia upowszechnienie dostępu do internetu szczególnie na terenach, które nie są atrakcyjne inwestycyjnie dla operatorów komercyjnych.

- W ten sposób zmniejszone zostaną dysproporcje pomiędzy możliwościami dostępu do internetu dla mieszkańców z terenów wiejskich w odniesieniu do możliwości mieszkańców dużych ośrodków miejskich - mówi Krystyna Nowak.

Nie tylko dla urzędników

- Mimo że sieć została zaprojektowana przede wszystkim pod potrzeby instytucjonalne, to mieszkańcy również będą odnosili z niej korzyści. Upowszechnia się dla nich takie usługi jak e-government, teleedukacja i telemedycyna. Pierwsza z nich polega na możliwości załatwiania spraw w instytucjach publicznych bez konieczności osobistego stawienia się. Teleedukacja umożliwia natomiast naukę na odległość osobom z małych miejscowości, które w ten sposób nie będą musiały dostawać się na zajęcia do miast uniwersyteckich, ponieważ wykłady będą prezentowane przez internet.

Mobilne zdrowie

Z projektem budowy szerokopasmowej sieci dla samorządów województwa kujawsko-pomorskiego powiązany jest inny projekt - Telemedycyna w kujawsko-pomorskim. Polega on na zakupie sprzętu komputerowego oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, który docelowo ma możliwość wykorzystywanie technik informatycznych do leczenia pacjentów.

Wdrożenie projektu uzasadnia sytuacja infrastruktury zdrowotnej w województwie. Mieszkańcy odczuwają na własnej skórze braki kadrowe w służbie zdrowia, czego najbardziej widocznym objawem są trudności w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Ponieważ lekarz na obszarach wiejskich raczej nie przybędzie, pojawił się pomysł, by wykorzystać nowoczesne techniki informatyczne do leczenie pacjentów na odległość.

Celem projektu jest usprawnienie wczesnej diagnostyki i zwiększenie efektywności leczenia nowotworów złośliwych, zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym, promocja zdrowia psychicznego oraz zapobieganie występowaniu zaburzeń psychicznych, zwiększenie sprawności i skuteczności pomocy doraźnej w nagłym zagrożeniu życia. Obejmuje cztery dziedziny medycyny: kardiologię, onkologię, psychiatrię i pulmonologię.

Na potrzeby tych dziedzin kupowany jest sprzęt medyczny, taki jak 20 karetek ratunkowych z zestawami monitorującymi funkcje życiowe z możliwością przesyłu danych drogą radiową do ośrodka kardiologii inwazyjnej. W ramach projektu zostanie także utworzonych pięć regionalnych Centrów konsultacyjno-diagnostycznych, zarządzających modułami do zdalnego świadczenia usług zdrowotnych, 11 szpitali zostanie wyposażonych w zestawy sprzętu do przeprowadzania telewideokonferencji, telediagnostyki i telekonsultacji.

Zastosowanie nowych technik teleinformatycznych w medycynie ma przyczynić się do rozwiązania lub złagodzenia problemów dotykających bezpośrednio pacjentów, pracowników medycznych zakładów opieki zdrowotnej, organów państwa i samorządów.

Na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań telemedycznych samorządowi kujawsko-pomorskiemu udało się pozyskać w 2005 roku dotację w wysokości 9,3 mln zł ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W sumie wartość całego przedsięwzięcia przekracza 12,4 mln zł. Resztę pieniędzy samorząd wyłożył z własnej kieszeni. Projekt jest realizowany od 2003 roku. Wcześniej był finansowany w ramach kolejnych kontraktów wojewódzkich ze środków budżetu państwa.

Chorzy mający internet będą mogli tą drogą przekazywać lekarzowi wyniki swoich badań i bez wychodzenia z domu otrzymają diagnozę.

- Będą to bezpośrednie korzyści dla mieszkańców regionu. Również ci, których nie stać na zakup komputera do domu, będą mogli korzystać z tych usług w gminnych telecentrach - mówi Krystyna Nowak.

Wysoka ocena UE

Projekt szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim, bardzo spodobał się Unii Europejskiej, która wyłożyła na niego 47 mln zł. W maju projekt zajął drugie miejsce wśród najlepszych europejskich projektów szerokopasmowego internetu. Tak wysoka dotacja dla kujawsko-pomorskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ UE dostęp do internetu dla jak największej grupy mieszkańców stawia sobie jako jeden z głównych celów wyrównywania szans społecznych. Podczas brukselskiej konferencji polski projekt pokonał 49 rywali.

WOJCIECH IWANIUK, MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

gp@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?