Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystkie powiaty w jednej sieci internetowej

Mariusz Gawrychowski
19 powiatów wchodzących w skład województwa zostało połączonych wojewódzką siecią teleinformatyczną. Na ten cel samorząd województwa pozyskał 47 mln zł ze środków unijnych.

Samorządowcy zrozumieli, że aby zapewnić swojemu regionowi konkurencyjność i ściągnąć do niego nowe inwestycje, należy rozbudować sieć teleinformatyczną. Kosztem 77 mln zł na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wybudowano regionalną szerokopasmową sieć teleinformatyczną. 47 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Samorządowcy i nauka

Kujawsko-pomorska sieć teleinformatyczna jest wynikiem współpracy samorządowców ze środowiskiem naukowym. W projekcie, który powstał z inicjatywy województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczą dwa silne ośrodki akademickie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy. Do przeprowadzenia inwestycji władze samorządowe skłonił bardzo niski poziom informatyzacji tego regionu, co stanowiło zagrożenie dla rozwoju całego regionu.

- O tym, jak ważny był to projekt dla naszego regionu, świadczy fakt, iż został on wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz do Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego - mówi Krystyna Nowak, dyrektor Kujawsko-Pomorskich Sieci Informacyjnych.

Przebieg inwestycji

Cała inwestycja przebiegała w kilku etapach. Pierwszy etap stanowiło przeprowadzenie analizy ekonomicznej oraz opracowanie studium wykonalności budowy takiej sieci teleinformatycznej. Następnie stworzona dokumentacja posłużyła opracowaniu wniosku aplikacyjnego. Umożliwił on pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po przyznaniu dotacji nastąpiła realizacja projektu, której pierwszą częścią było pozyskanie włókien warstwy szkieletu sieci regionalnej. Została ona zakończona w kwietniu 2006 r. Druga, której koniec ma dobiec w grudniu tego roku, zakłada realizację warstwy transportowej i uruchomienie węzłów powiatowych.

Głównym celem projektu jest zapewnienie powszechnego szybkiego i bezpiecznego dostępu do internetu. Początkowo użytkownikami regionalnej sieci będą jednostki samorządu terytorialnego, ponieważ głównie dla nich powstała ta inwestycja. Będą to między innymi placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej, placówki medyczne, biblioteki itp. Wybudowana sieć ma zaspokoić specyficzne potrzeby tych jednostek. Kolejnym etapem będzie otwarcie sieci dla szerszego grona odbiorców. W tym celu zbudowanych zostało 19 węzłów dystrybucyjnych we wszystkich powiatach, zamieszczone w nich urządzenia umożliwią transmisję z wykorzystaniem światłowodów z prędkością do 10 Gb/s.

Budowa regionalnej sieci szerokopasmowej umożliwia upowszechnienie dostępu do internetu szczególnie na terenach, które nie są atrakcyjne inwestycyjnie dla operatorów komercyjnych.

- W ten sposób zmniejszone zostaną dysproporcje pomiędzy możliwościami dostępu do internetu dla mieszkańców z terenów wiejskich w odniesieniu do możliwości mieszkańców dużych ośrodków miejskich - mówi Krystyna Nowak.

Nie tylko dla urzędników

- Mimo że sieć została zaprojektowana przede wszystkim pod potrzeby instytucjonalne, to mieszkańcy również będą odnosili z niej korzyści. Upowszechnia się dla nich takie usługi jak e-government, teleedukacja i telemedycyna. Pierwsza z nich polega na możliwości załatwiania spraw w instytucjach publicznych bez konieczności osobistego stawienia się. Teleedukacja umożliwia natomiast naukę na odległość osobom z małych miejscowości, które w ten sposób nie będą musiały dostawać się na zajęcia do miast uniwersyteckich, ponieważ wykłady będą prezentowane przez internet.

Mobilne zdrowie

Z projektem budowy szerokopasmowej sieci dla samorządów województwa kujawsko-pomorskiego powiązany jest inny projekt - Telemedycyna w kujawsko-pomorskim. Polega on na zakupie sprzętu komputerowego oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, który docelowo ma możliwość wykorzystywanie technik informatycznych do leczenia pacjentów.

Wdrożenie projektu uzasadnia sytuacja infrastruktury zdrowotnej w województwie. Mieszkańcy odczuwają na własnej skórze braki kadrowe w służbie zdrowia, czego najbardziej widocznym objawem są trudności w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Ponieważ lekarz na obszarach wiejskich raczej nie przybędzie, pojawił się pomysł, by wykorzystać nowoczesne techniki informatyczne do leczenie pacjentów na odległość.

Celem projektu jest usprawnienie wczesnej diagnostyki i zwiększenie efektywności leczenia nowotworów złośliwych, zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym, promocja zdrowia psychicznego oraz zapobieganie występowaniu zaburzeń psychicznych, zwiększenie sprawności i skuteczności pomocy doraźnej w nagłym zagrożeniu życia. Obejmuje cztery dziedziny medycyny: kardiologię, onkologię, psychiatrię i pulmonologię.

Na potrzeby tych dziedzin kupowany jest sprzęt medyczny, taki jak 20 karetek ratunkowych z zestawami monitorującymi funkcje życiowe z możliwością przesyłu danych drogą radiową do ośrodka kardiologii inwazyjnej. W ramach projektu zostanie także utworzonych pięć regionalnych Centrów konsultacyjno-diagnostycznych, zarządzających modułami do zdalnego świadczenia usług zdrowotnych, 11 szpitali zostanie wyposażonych w zestawy sprzętu do przeprowadzania telewideokonferencji, telediagnostyki i telekonsultacji.

Zastosowanie nowych technik teleinformatycznych w medycynie ma przyczynić się do rozwiązania lub złagodzenia problemów dotykających bezpośrednio pacjentów, pracowników medycznych zakładów opieki zdrowotnej, organów państwa i samorządów.

Na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań telemedycznych samorządowi kujawsko-pomorskiemu udało się pozyskać w 2005 roku dotację w wysokości 9,3 mln zł ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W sumie wartość całego przedsięwzięcia przekracza 12,4 mln zł. Resztę pieniędzy samorząd wyłożył z własnej kieszeni. Projekt jest realizowany od 2003 roku. Wcześniej był finansowany w ramach kolejnych kontraktów wojewódzkich ze środków budżetu państwa.

Chorzy mający internet będą mogli tą drogą przekazywać lekarzowi wyniki swoich badań i bez wychodzenia z domu otrzymają diagnozę.

- Będą to bezpośrednie korzyści dla mieszkańców regionu. Również ci, których nie stać na zakup komputera do domu, będą mogli korzystać z tych usług w gminnych telecentrach - mówi Krystyna Nowak.

Wysoka ocena UE

Projekt szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim, bardzo spodobał się Unii Europejskiej, która wyłożyła na niego 47 mln zł. W maju projekt zajął drugie miejsce wśród najlepszych europejskich projektów szerokopasmowego internetu. Tak wysoka dotacja dla kujawsko-pomorskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ UE dostęp do internetu dla jak największej grupy mieszkańców stawia sobie jako jeden z głównych celów wyrównywania szans społecznych. Podczas brukselskiej konferencji polski projekt pokonał 49 rywali.

WOJCIECH IWANIUK, MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

gp@infor.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
  Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
  1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
  Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
  Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
  Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
  Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
  Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
  Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
  Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
  Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
  MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
  300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
  Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
  300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
  300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
  Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
  Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
  Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
  Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
  Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
  Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
  "DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
  DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.
  IMGW: Najnowsza prognoza pogody na wakacje 2022 r. W lipcu upały powyżej 30 stopni. W sierpniu ciepło i burze
  Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w lipcu w Polsce temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie.
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4600 zł brutto i netto 3270,83 zł dla pracownika chorującego przez część miesiąca od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  Przeliczenie wynagrodzenia brutto do netto od 1 lipca 2022 r., gdy pracowniki część miesiąca był chory - to przykład nr 38 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  15 000 zł brutto dla programisty, to 10555,58 zł albo 9167,58 zł netto [42 przykłady od 1 lipca 2022 r.]
  Lista płac dla pracownika, który przekroczył I próg podatkowy - to przykład nr 40 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  Ochrona zabytków w gminach
  Zadania, które realizuje samorząd gminny w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, obejmują między innymi ochronę i opiekę nad zabytkami. Oznacza to wiele obowiązków ustawowych, które gmina musi wypełniać.
  Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta
  Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.
  Pełnomocnictwo dla wójta do reprezentowania spółki to nie dokument urzędowy
  Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy, nawet na rzecz osoby sprawującej funkcję publiczną, nie jest dokumentem urzędowym. Taki dokument jest wystawiony przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Z tego powodu dokument taki nie stanowi również informacji publicznej i nie podlega udostępnieniu.
  Listy płac dla 3010 zł, 6000 zł i 11 000 zł brutto netto od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  W artykule jeden z 42 przykładów jak przeliczać wynagrodzenie z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. z poradnika Wydawnictwa Infor. I sporządzić listy płac. Od 1 lipca 2022 r. pensja 3010 zł brutto, to 2363,56 zł netto, wynagrodzenie 6000 zł brutto, to na rękę 4420,43 zł a 11 000 zł brutto, to wypłata netto 7828.63 zł. Pozostałe 41 przykłady w poradniku.
  PIP po kontroli przestrzegania PPK może nałożyć mandat karny do 2000 zł [wykaz naruszeń prawa]
  Po nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, od 4 czerwca br., każdy podmiot zatrudniający w rozumieniu ustawy o PPK – nie tylko pracodawca, ale też np. zleceniodawca - może być kontrolowany przez PIP w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PPK.
  4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]