reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wszystkie powiaty w jednej sieci internetowej

Wszystkie powiaty w jednej sieci internetowej

19 powiatów wchodzących w skład województwa zostało połączonych wojewódzką siecią teleinformatyczną. Na ten cel samorząd województwa pozyskał 47 mln zł ze środków unijnych.


Samorządowcy zrozumieli, że aby zapewnić swojemu regionowi konkurencyjność i ściągnąć do niego nowe inwestycje, należy rozbudować sieć teleinformatyczną. Kosztem 77 mln zł na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wybudowano regionalną szerokopasmową sieć teleinformatyczną. 47 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Samorządowcy i nauka

Kujawsko-pomorska sieć teleinformatyczna jest wynikiem współpracy samorządowców ze środowiskiem naukowym. W projekcie, który powstał z inicjatywy województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczą dwa silne ośrodki akademickie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy. Do przeprowadzenia inwestycji władze samorządowe skłonił bardzo niski poziom informatyzacji tego regionu, co stanowiło zagrożenie dla rozwoju całego regionu.

- O tym, jak ważny był to projekt dla naszego regionu, świadczy fakt, iż został on wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz do Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego - mówi Krystyna Nowak, dyrektor Kujawsko-Pomorskich Sieci Informacyjnych.

Przebieg inwestycji

Cała inwestycja przebiegała w kilku etapach. Pierwszy etap stanowiło przeprowadzenie analizy ekonomicznej oraz opracowanie studium wykonalności budowy takiej sieci teleinformatycznej. Następnie stworzona dokumentacja posłużyła opracowaniu wniosku aplikacyjnego. Umożliwił on pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po przyznaniu dotacji nastąpiła realizacja projektu, której pierwszą częścią było pozyskanie włókien warstwy szkieletu sieci regionalnej. Została ona zakończona w kwietniu 2006 r. Druga, której koniec ma dobiec w grudniu tego roku, zakłada realizację warstwy transportowej i uruchomienie węzłów powiatowych.

Głównym celem projektu jest zapewnienie powszechnego szybkiego i bezpiecznego dostępu do internetu. Początkowo użytkownikami regionalnej sieci będą jednostki samorządu terytorialnego, ponieważ głównie dla nich powstała ta inwestycja. Będą to między innymi placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej, placówki medyczne, biblioteki itp. Wybudowana sieć ma zaspokoić specyficzne potrzeby tych jednostek. Kolejnym etapem będzie otwarcie sieci dla szerszego grona odbiorców. W tym celu zbudowanych zostało 19 węzłów dystrybucyjnych we wszystkich powiatach, zamieszczone w nich urządzenia umożliwią transmisję z wykorzystaniem światłowodów z prędkością do 10 Gb/s.

Budowa regionalnej sieci szerokopasmowej umożliwia upowszechnienie dostępu do internetu szczególnie na terenach, które nie są atrakcyjne inwestycyjnie dla operatorów komercyjnych.

- W ten sposób zmniejszone zostaną dysproporcje pomiędzy możliwościami dostępu do internetu dla mieszkańców z terenów wiejskich w odniesieniu do możliwości mieszkańców dużych ośrodków miejskich - mówi Krystyna Nowak.

Nie tylko dla urzędników

- Mimo że sieć została zaprojektowana przede wszystkim pod potrzeby instytucjonalne, to mieszkańcy również będą odnosili z niej korzyści. Upowszechnia się dla nich takie usługi jak e-government, teleedukacja i telemedycyna. Pierwsza z nich polega na możliwości załatwiania spraw w instytucjach publicznych bez konieczności osobistego stawienia się. Teleedukacja umożliwia natomiast naukę na odległość osobom z małych miejscowości, które w ten sposób nie będą musiały dostawać się na zajęcia do miast uniwersyteckich, ponieważ wykłady będą prezentowane przez internet.

Mobilne zdrowie

Z projektem budowy szerokopasmowej sieci dla samorządów województwa kujawsko-pomorskiego powiązany jest inny projekt - Telemedycyna w kujawsko-pomorskim. Polega on na zakupie sprzętu komputerowego oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, który docelowo ma możliwość wykorzystywanie technik informatycznych do leczenia pacjentów.

Wdrożenie projektu uzasadnia sytuacja infrastruktury zdrowotnej w województwie. Mieszkańcy odczuwają na własnej skórze braki kadrowe w służbie zdrowia, czego najbardziej widocznym objawem są trudności w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Ponieważ lekarz na obszarach wiejskich raczej nie przybędzie, pojawił się pomysł, by wykorzystać nowoczesne techniki informatyczne do leczenie pacjentów na odległość.

Celem projektu jest usprawnienie wczesnej diagnostyki i zwiększenie efektywności leczenia nowotworów złośliwych, zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym, promocja zdrowia psychicznego oraz zapobieganie występowaniu zaburzeń psychicznych, zwiększenie sprawności i skuteczności pomocy doraźnej w nagłym zagrożeniu życia. Obejmuje cztery dziedziny medycyny: kardiologię, onkologię, psychiatrię i pulmonologię.

Na potrzeby tych dziedzin kupowany jest sprzęt medyczny, taki jak 20 karetek ratunkowych z zestawami monitorującymi funkcje życiowe z możliwością przesyłu danych drogą radiową do ośrodka kardiologii inwazyjnej. W ramach projektu zostanie także utworzonych pięć regionalnych Centrów konsultacyjno-diagnostycznych, zarządzających modułami do zdalnego świadczenia usług zdrowotnych, 11 szpitali zostanie wyposażonych w zestawy sprzętu do przeprowadzania telewideokonferencji, telediagnostyki i telekonsultacji.

Zastosowanie nowych technik teleinformatycznych w medycynie ma przyczynić się do rozwiązania lub złagodzenia problemów dotykających bezpośrednio pacjentów, pracowników medycznych zakładów opieki zdrowotnej, organów państwa i samorządów.

Na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań telemedycznych samorządowi kujawsko-pomorskiemu udało się pozyskać w 2005 roku dotację w wysokości 9,3 mln zł ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W sumie wartość całego przedsięwzięcia przekracza 12,4 mln zł. Resztę pieniędzy samorząd wyłożył z własnej kieszeni. Projekt jest realizowany od 2003 roku. Wcześniej był finansowany w ramach kolejnych kontraktów wojewódzkich ze środków budżetu państwa.

Chorzy mający internet będą mogli tą drogą przekazywać lekarzowi wyniki swoich badań i bez wychodzenia z domu otrzymają diagnozę.

- Będą to bezpośrednie korzyści dla mieszkańców regionu. Również ci, których nie stać na zakup komputera do domu, będą mogli korzystać z tych usług w gminnych telecentrach - mówi Krystyna Nowak.

Wysoka ocena UE

Projekt szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim, bardzo spodobał się Unii Europejskiej, która wyłożyła na niego 47 mln zł. W maju projekt zajął drugie miejsce wśród najlepszych europejskich projektów szerokopasmowego internetu. Tak wysoka dotacja dla kujawsko-pomorskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ UE dostęp do internetu dla jak największej grupy mieszkańców stawia sobie jako jeden z głównych celów wyrównywania szans społecznych. Podczas brukselskiej konferencji polski projekt pokonał 49 rywali.

WOJCIECH IWANIUK, MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Wojciech Iwaniuk

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama