REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszystkie powiaty w jednej sieci internetowej

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

19 powiatów wchodzących w skład województwa zostało połączonych wojewódzką siecią teleinformatyczną. Na ten cel samorząd województwa pozyskał 47 mln zł ze środków unijnych.

Samorządowcy zrozumieli, że aby zapewnić swojemu regionowi konkurencyjność i ściągnąć do niego nowe inwestycje, należy rozbudować sieć teleinformatyczną. Kosztem 77 mln zł na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wybudowano regionalną szerokopasmową sieć teleinformatyczną. 47 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Samorządowcy i nauka

Kujawsko-pomorska sieć teleinformatyczna jest wynikiem współpracy samorządowców ze środowiskiem naukowym. W projekcie, który powstał z inicjatywy województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczą dwa silne ośrodki akademickie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy. Do przeprowadzenia inwestycji władze samorządowe skłonił bardzo niski poziom informatyzacji tego regionu, co stanowiło zagrożenie dla rozwoju całego regionu.

- O tym, jak ważny był to projekt dla naszego regionu, świadczy fakt, iż został on wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz do Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego - mówi Krystyna Nowak, dyrektor Kujawsko-Pomorskich Sieci Informacyjnych.

Przebieg inwestycji

Cała inwestycja przebiegała w kilku etapach. Pierwszy etap stanowiło przeprowadzenie analizy ekonomicznej oraz opracowanie studium wykonalności budowy takiej sieci teleinformatycznej. Następnie stworzona dokumentacja posłużyła opracowaniu wniosku aplikacyjnego. Umożliwił on pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po przyznaniu dotacji nastąpiła realizacja projektu, której pierwszą częścią było pozyskanie włókien warstwy szkieletu sieci regionalnej. Została ona zakończona w kwietniu 2006 r. Druga, której koniec ma dobiec w grudniu tego roku, zakłada realizację warstwy transportowej i uruchomienie węzłów powiatowych.

Głównym celem projektu jest zapewnienie powszechnego szybkiego i bezpiecznego dostępu do internetu. Początkowo użytkownikami regionalnej sieci będą jednostki samorządu terytorialnego, ponieważ głównie dla nich powstała ta inwestycja. Będą to między innymi placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej, placówki medyczne, biblioteki itp. Wybudowana sieć ma zaspokoić specyficzne potrzeby tych jednostek. Kolejnym etapem będzie otwarcie sieci dla szerszego grona odbiorców. W tym celu zbudowanych zostało 19 węzłów dystrybucyjnych we wszystkich powiatach, zamieszczone w nich urządzenia umożliwią transmisję z wykorzystaniem światłowodów z prędkością do 10 Gb/s.

Budowa regionalnej sieci szerokopasmowej umożliwia upowszechnienie dostępu do internetu szczególnie na terenach, które nie są atrakcyjne inwestycyjnie dla operatorów komercyjnych.

- W ten sposób zmniejszone zostaną dysproporcje pomiędzy możliwościami dostępu do internetu dla mieszkańców z terenów wiejskich w odniesieniu do możliwości mieszkańców dużych ośrodków miejskich - mówi Krystyna Nowak.

Nie tylko dla urzędników

- Mimo że sieć została zaprojektowana przede wszystkim pod potrzeby instytucjonalne, to mieszkańcy również będą odnosili z niej korzyści. Upowszechnia się dla nich takie usługi jak e-government, teleedukacja i telemedycyna. Pierwsza z nich polega na możliwości załatwiania spraw w instytucjach publicznych bez konieczności osobistego stawienia się. Teleedukacja umożliwia natomiast naukę na odległość osobom z małych miejscowości, które w ten sposób nie będą musiały dostawać się na zajęcia do miast uniwersyteckich, ponieważ wykłady będą prezentowane przez internet.

Mobilne zdrowie

Z projektem budowy szerokopasmowej sieci dla samorządów województwa kujawsko-pomorskiego powiązany jest inny projekt - Telemedycyna w kujawsko-pomorskim. Polega on na zakupie sprzętu komputerowego oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, który docelowo ma możliwość wykorzystywanie technik informatycznych do leczenia pacjentów.

Wdrożenie projektu uzasadnia sytuacja infrastruktury zdrowotnej w województwie. Mieszkańcy odczuwają na własnej skórze braki kadrowe w służbie zdrowia, czego najbardziej widocznym objawem są trudności w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Ponieważ lekarz na obszarach wiejskich raczej nie przybędzie, pojawił się pomysł, by wykorzystać nowoczesne techniki informatyczne do leczenie pacjentów na odległość.

Celem projektu jest usprawnienie wczesnej diagnostyki i zwiększenie efektywności leczenia nowotworów złośliwych, zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym, promocja zdrowia psychicznego oraz zapobieganie występowaniu zaburzeń psychicznych, zwiększenie sprawności i skuteczności pomocy doraźnej w nagłym zagrożeniu życia. Obejmuje cztery dziedziny medycyny: kardiologię, onkologię, psychiatrię i pulmonologię.

Na potrzeby tych dziedzin kupowany jest sprzęt medyczny, taki jak 20 karetek ratunkowych z zestawami monitorującymi funkcje życiowe z możliwością przesyłu danych drogą radiową do ośrodka kardiologii inwazyjnej. W ramach projektu zostanie także utworzonych pięć regionalnych Centrów konsultacyjno-diagnostycznych, zarządzających modułami do zdalnego świadczenia usług zdrowotnych, 11 szpitali zostanie wyposażonych w zestawy sprzętu do przeprowadzania telewideokonferencji, telediagnostyki i telekonsultacji.

Zastosowanie nowych technik teleinformatycznych w medycynie ma przyczynić się do rozwiązania lub złagodzenia problemów dotykających bezpośrednio pacjentów, pracowników medycznych zakładów opieki zdrowotnej, organów państwa i samorządów.

Na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań telemedycznych samorządowi kujawsko-pomorskiemu udało się pozyskać w 2005 roku dotację w wysokości 9,3 mln zł ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W sumie wartość całego przedsięwzięcia przekracza 12,4 mln zł. Resztę pieniędzy samorząd wyłożył z własnej kieszeni. Projekt jest realizowany od 2003 roku. Wcześniej był finansowany w ramach kolejnych kontraktów wojewódzkich ze środków budżetu państwa.

Chorzy mający internet będą mogli tą drogą przekazywać lekarzowi wyniki swoich badań i bez wychodzenia z domu otrzymają diagnozę.

- Będą to bezpośrednie korzyści dla mieszkańców regionu. Również ci, których nie stać na zakup komputera do domu, będą mogli korzystać z tych usług w gminnych telecentrach - mówi Krystyna Nowak.

Wysoka ocena UE

Projekt szerokopasmowej sieci teleinformatycznej w województwie kujawsko-pomorskim, bardzo spodobał się Unii Europejskiej, która wyłożyła na niego 47 mln zł. W maju projekt zajął drugie miejsce wśród najlepszych europejskich projektów szerokopasmowego internetu. Tak wysoka dotacja dla kujawsko-pomorskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ UE dostęp do internetu dla jak największej grupy mieszkańców stawia sobie jako jeden z głównych celów wyrównywania szans społecznych. Podczas brukselskiej konferencji polski projekt pokonał 49 rywali.

WOJCIECH IWANIUK, MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  REKLAMA

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

  REKLAMA