REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak urzędy są przygotowane do dostarczania dokumentów drogą elektroniczną

_ AO

REKLAMA

Czy Platforma Usług Administracyjnych rozwiąże problem przekazywania pism poprzez internet? Czy planowane jest wprowadzenie w życie nowych definicji podpisu elektronicznego i pieczęci urzędowej? Czy gminy są przygotowane do sporządzania i doręczania pism urzędowych w wersji elektronicznej?

Rozporządzenie w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych weszło w życie z dniem 12 czerwca 2007 r. W związku z tym są podstawy prawne, aby sporządzać i doręczać pisma w formie dokumentów elektronicznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie dysponuje danymi o przygotowaniach gmin do wypełnienia wymogów określonych w powołanym rozporządzeniu. Nie ma łącznych i zbiorowych informacji w tej sprawie.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowywany jest projekt ePUAP stanowiący elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Funkcjonalność tego projektu obejmuje elektroniczną skrzynkę podawczą. Każdy podmiot publiczny, który nie będzie posiadał odpowiednich środków na zakup środków umożliwiających dostarczanie pism w formie dokumentów elektronicznych, będzie mógł skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej udostępnianej przez ePUAP.

Poza tym podmioty publiczne niedysponujące własnymi środkami mogą ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć informatycznych w ramach rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kryteriów i trybu przeznaczania oraz rozliczania środków finansowych na informatyzację.

Urzędy administracji publicznej, w miarę możliwości finansowych, przygotowują się do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających dostarczanie dokumentów drogą elektroniczną. Ponadto w ramach informatyzacji urzędów m.in. w unijnych regionalnych programach operacyjnych są zaplanowane dotacje na informatyzację urzędów administracji publicznej. Poza tym przewidziana jest nowelizacja ustawy o podpisie elektronicznym, gdzie planowane jest wprowadzenie nowych definicji oraz zaawansowanego i bezpiecznego podpisu elektronicznego. Planuje się również wprowadzenie elektronicznej formy pieczęci urzędowej, która jest niezbędna do wprowadzenia wielu procedur administracyjnych w formie elektronicznej.

WNIOSEK

Mimo że jest podstawa prawna do doręczania np. pism urzędowych drogą elektroniczną, nie ma zbiorczych informacji, z których wynikałoby, w ilu samorządach działają sprawne systemy teleinformatyczne pozwalające na elektroniczny obieg dokumentów.JAROSŁAW BUCZEK

Wydział Komunikacji i Promocji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

AO

PODSTAWA PRAWNA

l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz.U. nr 227, poz. 1664).

l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 14 marca 2006 r. w sprawie kryteriów i trybu przeznaczenia oraz rozliczania środków finansowych na informatyzację (Dz.U. nr 53, poz. 388).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA