reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jak urzędy są przygotowane do dostarczania dokumentów drogą elektroniczną

Jak urzędy są przygotowane do dostarczania dokumentów drogą elektroniczną

Czy Platforma Usług Administracyjnych rozwiąże problem przekazywania pism poprzez internet? Czy planowane jest wprowadzenie w życie nowych definicji podpisu elektronicznego i pieczęci urzędowej? Czy gminy są przygotowane do sporządzania i doręczania pism urzędowych w wersji elektronicznej?

Rozporządzenie w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych weszło w życie z dniem 12 czerwca 2007 r. W związku z tym są podstawy prawne, aby sporządzać i doręczać pisma w formie dokumentów elektronicznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie dysponuje danymi o przygotowaniach gmin do wypełnienia wymogów określonych w powołanym rozporządzeniu. Nie ma łącznych i zbiorowych informacji w tej sprawie.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowywany jest projekt ePUAP stanowiący elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Funkcjonalność tego projektu obejmuje elektroniczną skrzynkę podawczą. Każdy podmiot publiczny, który nie będzie posiadał odpowiednich środków na zakup środków umożliwiających dostarczanie pism w formie dokumentów elektronicznych, będzie mógł skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej udostępnianej przez ePUAP.

Poza tym podmioty publiczne niedysponujące własnymi środkami mogą ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć informatycznych w ramach rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kryteriów i trybu przeznaczania oraz rozliczania środków finansowych na informatyzację.

Urzędy administracji publicznej, w miarę możliwości finansowych, przygotowują się do wprowadzenia rozwiązań umożliwiających dostarczanie dokumentów drogą elektroniczną. Ponadto w ramach informatyzacji urzędów m.in. w unijnych regionalnych programach operacyjnych są zaplanowane dotacje na informatyzację urzędów administracji publicznej. Poza tym przewidziana jest nowelizacja ustawy o podpisie elektronicznym, gdzie planowane jest wprowadzenie nowych definicji oraz zaawansowanego i bezpiecznego podpisu elektronicznego. Planuje się również wprowadzenie elektronicznej formy pieczęci urzędowej, która jest niezbędna do wprowadzenia wielu procedur administracyjnych w formie elektronicznej.

WNIOSEK

Mimo że jest podstawa prawna do doręczania np. pism urzędowych drogą elektroniczną, nie ma zbiorczych informacji, z których wynikałoby, w ilu samorządach działają sprawne systemy teleinformatyczne pozwalające na elektroniczny obieg dokumentów.JAROSŁAW BUCZEK

Wydział Komunikacji i Promocji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

AO

PODSTAWA PRAWNA

l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz.U. nr 227, poz. 1664).

l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 14 marca 2006 r. w sprawie kryteriów i trybu przeznaczenia oraz rozliczania środków finansowych na informatyzację (Dz.U. nr 53, poz. 388).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Klasyfikacja budżetowa 2020129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama