REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie elementy ubezpieczenia pojazdów powinna zwrócić uwagę gmina

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kożuchowski

REKLAMA

Jak gminy powinny ubezpieczyć samochody osobowe, jak autobusy, a jak wozy straży pożarnej? Jakie postanowienia polisy i warunków ubezpieczenia warto negocjować?

Samorządy mają do ubezpieczenia trzy główne grupy pojazdów: osobowe, straży pożarnej i autobusy oraz pojazdy specjalistyczne należące np. do wodociągów (jeśli są one jednostkami budżetowymi). Stosunkowo najmniej problemów jest z ubezpieczeniem tych pierwszych. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed zawarciem umowy przeanalizować, czy tymi autami będziemy poruszali się za granicą, a szczególnie po terenach byłego ZSRR. Część towarzystw w standardowych polisach obejmuje zakresem tyko Polskę, więc trzeba być może opłacić dodatkową. Przy czym o ile przy krajach UE łatwo jest dostać cały pakiet AC, czyli obejmujący zarówno wypadek, jak i kradzież, o tyle w przypadku krajów byłego ZSRR ten ostatni element jest zwykle przedmiotem negocjacji. Na szczęście w większości przypadków wystawienie polisy o takim zakresie nie jest problemem.

Nieco więcej problemów jest w przypadku samochodów straży pożarnej. Nowe pojazdy to dość drogie wozy, co oznacza wysokie składki za ubezpieczenie, więc samorządy - z oszczędności - często ograniczają się do zakupu obowiązkowego OC komunikacyjnego. W przypadku starych wozów jest to rozsądne. Jednak część gmin ma już nowoczesne, wysokiej klasy wozy i te warto ubezpieczyć na wypadek zniszczenia. Można za to zrezygnować z ubezpieczenia na wypadek kradzieży, bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś ukradnie wóz strażacki. Podobnie można postąpić w przypadku ubezpieczeń autobusów. Wyjątkiem są sytuacje, w których gmina czy należąca do niej jednostka organizacyjna dysponuje autokarami, które wynajmuje do wyjazdów za granicę. Wtedy również warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży. Argumentem przemawiającym za zakupem polisy AC jest to, że jej posiadanie jest warunkiem możliwości zaliczenia kosztów naprawy auta po wypadku do kosztów prowadzenia działalności.

Sposobem na obniżenie kosztów takiej polisy może być wprowadzenie franszyzy, czyli limitu (około 1-2 tys. zł), do którego towarzystwo nie odpowiada za szkodę. Jednoczesne obciążenie kosztami drobnych szkód kierowców powoduje, że spada liczba małych szkód, tzw. parkingowych. Pozawala to w kolejnym roku wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia, ze względu na niską szkodowość. Przy ubezpieczeniach autobusów warto też zrezygnować z ubezpieczenia NNW dla pasażerów. To bardzo droga opcja, bo ochroną objętych jest wiele osób, a w praktyce niepotrzebna. Dlaczego? Bo osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mogą ubiegać się o odszkodowanie z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku. Jeśli zawinił kierowca autobusu, to płacił będzie ubezpieczyciel wybrany przez samorząd.

W przypadku autobusów istotne jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia autocasco o dewastację. Standardowo bowiem towarzystwa odpowiadają za dewastację, ale jeśli ktoś np. sforsował drzwi do pojazdu. Tu nie mamy takiej sytuacji, bo pasażer jest wpuszczany przez kierowcę, więc standardowa polisa nie zadziałałaby.

WNIOSEK

Zakres ubezpieczenia pojazdów pozostających w dyspozycji jednostki samorządu terytorialnego powinien uwzględniać przede wysokim rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie oraz m.in. to, czy samochód będzie przekraczał granice.


ROBERT KOŻUCHOWSKI

prezes firmy brokerskiej Interbroker


"Jaką odpowiedzialność i za co ponoszą funkcjonariusze publiczni"-

czytaj w najbliższym poniedziałkowym TEMACIE DNIA!!!
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dotacje na modernizację energetyczną dla instytucji publicznych ze Śląska od czerwca 2025 r.

W województwie śląskim planowany jest nabór na dofinansowanie modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Jak można wyczytać z harmonogramu już od 30 czerwca 2025 r. samorządy, szkoły, przychodnie, domy kultury i inne jednostki realizujące cele publiczne będą mogły ubiegać się o wsparcie sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. To realna szansa na zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków i podniesienie standardu obiektów.

Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

REKLAMA

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA