REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie elementy ubezpieczenia pojazdów powinna zwrócić uwagę gmina

Robert Kożuchowski

REKLAMA

Jak gminy powinny ubezpieczyć samochody osobowe, jak autobusy, a jak wozy straży pożarnej? Jakie postanowienia polisy i warunków ubezpieczenia warto negocjować?

Samorządy mają do ubezpieczenia trzy główne grupy pojazdów: osobowe, straży pożarnej i autobusy oraz pojazdy specjalistyczne należące np. do wodociągów (jeśli są one jednostkami budżetowymi). Stosunkowo najmniej problemów jest z ubezpieczeniem tych pierwszych. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed zawarciem umowy przeanalizować, czy tymi autami będziemy poruszali się za granicą, a szczególnie po terenach byłego ZSRR. Część towarzystw w standardowych polisach obejmuje zakresem tyko Polskę, więc trzeba być może opłacić dodatkową. Przy czym o ile przy krajach UE łatwo jest dostać cały pakiet AC, czyli obejmujący zarówno wypadek, jak i kradzież, o tyle w przypadku krajów byłego ZSRR ten ostatni element jest zwykle przedmiotem negocjacji. Na szczęście w większości przypadków wystawienie polisy o takim zakresie nie jest problemem.

Nieco więcej problemów jest w przypadku samochodów straży pożarnej. Nowe pojazdy to dość drogie wozy, co oznacza wysokie składki za ubezpieczenie, więc samorządy - z oszczędności - często ograniczają się do zakupu obowiązkowego OC komunikacyjnego. W przypadku starych wozów jest to rozsądne. Jednak część gmin ma już nowoczesne, wysokiej klasy wozy i te warto ubezpieczyć na wypadek zniszczenia. Można za to zrezygnować z ubezpieczenia na wypadek kradzieży, bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś ukradnie wóz strażacki. Podobnie można postąpić w przypadku ubezpieczeń autobusów. Wyjątkiem są sytuacje, w których gmina czy należąca do niej jednostka organizacyjna dysponuje autokarami, które wynajmuje do wyjazdów za granicę. Wtedy również warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży. Argumentem przemawiającym za zakupem polisy AC jest to, że jej posiadanie jest warunkiem możliwości zaliczenia kosztów naprawy auta po wypadku do kosztów prowadzenia działalności.

Sposobem na obniżenie kosztów takiej polisy może być wprowadzenie franszyzy, czyli limitu (około 1-2 tys. zł), do którego towarzystwo nie odpowiada za szkodę. Jednoczesne obciążenie kosztami drobnych szkód kierowców powoduje, że spada liczba małych szkód, tzw. parkingowych. Pozawala to w kolejnym roku wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia, ze względu na niską szkodowość. Przy ubezpieczeniach autobusów warto też zrezygnować z ubezpieczenia NNW dla pasażerów. To bardzo droga opcja, bo ochroną objętych jest wiele osób, a w praktyce niepotrzebna. Dlaczego? Bo osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mogą ubiegać się o odszkodowanie z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku. Jeśli zawinił kierowca autobusu, to płacił będzie ubezpieczyciel wybrany przez samorząd.

W przypadku autobusów istotne jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia autocasco o dewastację. Standardowo bowiem towarzystwa odpowiadają za dewastację, ale jeśli ktoś np. sforsował drzwi do pojazdu. Tu nie mamy takiej sytuacji, bo pasażer jest wpuszczany przez kierowcę, więc standardowa polisa nie zadziałałaby.

WNIOSEK

Zakres ubezpieczenia pojazdów pozostających w dyspozycji jednostki samorządu terytorialnego powinien uwzględniać przede wysokim rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie oraz m.in. to, czy samochód będzie przekraczał granice.


ROBERT KOŻUCHOWSKI

prezes firmy brokerskiej Interbroker


"Jaką odpowiedzialność i za co ponoszą funkcjonariusze publiczni"-

czytaj w najbliższym poniedziałkowym TEMACIE DNIA!!!
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA