REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie elementy ubezpieczenia pojazdów powinna zwrócić uwagę gmina

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kożuchowski

REKLAMA

Jak gminy powinny ubezpieczyć samochody osobowe, jak autobusy, a jak wozy straży pożarnej? Jakie postanowienia polisy i warunków ubezpieczenia warto negocjować?

Samorządy mają do ubezpieczenia trzy główne grupy pojazdów: osobowe, straży pożarnej i autobusy oraz pojazdy specjalistyczne należące np. do wodociągów (jeśli są one jednostkami budżetowymi). Stosunkowo najmniej problemów jest z ubezpieczeniem tych pierwszych. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed zawarciem umowy przeanalizować, czy tymi autami będziemy poruszali się za granicą, a szczególnie po terenach byłego ZSRR. Część towarzystw w standardowych polisach obejmuje zakresem tyko Polskę, więc trzeba być może opłacić dodatkową. Przy czym o ile przy krajach UE łatwo jest dostać cały pakiet AC, czyli obejmujący zarówno wypadek, jak i kradzież, o tyle w przypadku krajów byłego ZSRR ten ostatni element jest zwykle przedmiotem negocjacji. Na szczęście w większości przypadków wystawienie polisy o takim zakresie nie jest problemem.

Nieco więcej problemów jest w przypadku samochodów straży pożarnej. Nowe pojazdy to dość drogie wozy, co oznacza wysokie składki za ubezpieczenie, więc samorządy - z oszczędności - często ograniczają się do zakupu obowiązkowego OC komunikacyjnego. W przypadku starych wozów jest to rozsądne. Jednak część gmin ma już nowoczesne, wysokiej klasy wozy i te warto ubezpieczyć na wypadek zniszczenia. Można za to zrezygnować z ubezpieczenia na wypadek kradzieży, bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś ukradnie wóz strażacki. Podobnie można postąpić w przypadku ubezpieczeń autobusów. Wyjątkiem są sytuacje, w których gmina czy należąca do niej jednostka organizacyjna dysponuje autokarami, które wynajmuje do wyjazdów za granicę. Wtedy również warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży. Argumentem przemawiającym za zakupem polisy AC jest to, że jej posiadanie jest warunkiem możliwości zaliczenia kosztów naprawy auta po wypadku do kosztów prowadzenia działalności.

Sposobem na obniżenie kosztów takiej polisy może być wprowadzenie franszyzy, czyli limitu (około 1-2 tys. zł), do którego towarzystwo nie odpowiada za szkodę. Jednoczesne obciążenie kosztami drobnych szkód kierowców powoduje, że spada liczba małych szkód, tzw. parkingowych. Pozawala to w kolejnym roku wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia, ze względu na niską szkodowość. Przy ubezpieczeniach autobusów warto też zrezygnować z ubezpieczenia NNW dla pasażerów. To bardzo droga opcja, bo ochroną objętych jest wiele osób, a w praktyce niepotrzebna. Dlaczego? Bo osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mogą ubiegać się o odszkodowanie z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku. Jeśli zawinił kierowca autobusu, to płacił będzie ubezpieczyciel wybrany przez samorząd.

W przypadku autobusów istotne jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia autocasco o dewastację. Standardowo bowiem towarzystwa odpowiadają za dewastację, ale jeśli ktoś np. sforsował drzwi do pojazdu. Tu nie mamy takiej sytuacji, bo pasażer jest wpuszczany przez kierowcę, więc standardowa polisa nie zadziałałaby.

WNIOSEK

Zakres ubezpieczenia pojazdów pozostających w dyspozycji jednostki samorządu terytorialnego powinien uwzględniać przede wysokim rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie oraz m.in. to, czy samochód będzie przekraczał granice.


ROBERT KOŻUCHOWSKI

prezes firmy brokerskiej Interbroker


"Jaką odpowiedzialność i za co ponoszą funkcjonariusze publiczni"-

czytaj w najbliższym poniedziałkowym TEMACIE DNIA!!!
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA