REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie elementy ubezpieczenia pojazdów powinna zwrócić uwagę gmina

Robert Kożuchowski

REKLAMA

Jak gminy powinny ubezpieczyć samochody osobowe, jak autobusy, a jak wozy straży pożarnej? Jakie postanowienia polisy i warunków ubezpieczenia warto negocjować?

Samorządy mają do ubezpieczenia trzy główne grupy pojazdów: osobowe, straży pożarnej i autobusy oraz pojazdy specjalistyczne należące np. do wodociągów (jeśli są one jednostkami budżetowymi). Stosunkowo najmniej problemów jest z ubezpieczeniem tych pierwszych. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed zawarciem umowy przeanalizować, czy tymi autami będziemy poruszali się za granicą, a szczególnie po terenach byłego ZSRR. Część towarzystw w standardowych polisach obejmuje zakresem tyko Polskę, więc trzeba być może opłacić dodatkową. Przy czym o ile przy krajach UE łatwo jest dostać cały pakiet AC, czyli obejmujący zarówno wypadek, jak i kradzież, o tyle w przypadku krajów byłego ZSRR ten ostatni element jest zwykle przedmiotem negocjacji. Na szczęście w większości przypadków wystawienie polisy o takim zakresie nie jest problemem.

Nieco więcej problemów jest w przypadku samochodów straży pożarnej. Nowe pojazdy to dość drogie wozy, co oznacza wysokie składki za ubezpieczenie, więc samorządy - z oszczędności - często ograniczają się do zakupu obowiązkowego OC komunikacyjnego. W przypadku starych wozów jest to rozsądne. Jednak część gmin ma już nowoczesne, wysokiej klasy wozy i te warto ubezpieczyć na wypadek zniszczenia. Można za to zrezygnować z ubezpieczenia na wypadek kradzieży, bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś ukradnie wóz strażacki. Podobnie można postąpić w przypadku ubezpieczeń autobusów. Wyjątkiem są sytuacje, w których gmina czy należąca do niej jednostka organizacyjna dysponuje autokarami, które wynajmuje do wyjazdów za granicę. Wtedy również warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży. Argumentem przemawiającym za zakupem polisy AC jest to, że jej posiadanie jest warunkiem możliwości zaliczenia kosztów naprawy auta po wypadku do kosztów prowadzenia działalności.

Sposobem na obniżenie kosztów takiej polisy może być wprowadzenie franszyzy, czyli limitu (około 1-2 tys. zł), do którego towarzystwo nie odpowiada za szkodę. Jednoczesne obciążenie kosztami drobnych szkód kierowców powoduje, że spada liczba małych szkód, tzw. parkingowych. Pozawala to w kolejnym roku wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia, ze względu na niską szkodowość. Przy ubezpieczeniach autobusów warto też zrezygnować z ubezpieczenia NNW dla pasażerów. To bardzo droga opcja, bo ochroną objętych jest wiele osób, a w praktyce niepotrzebna. Dlaczego? Bo osoby poszkodowane w wypadku komunikacyjnym mogą ubiegać się o odszkodowanie z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku. Jeśli zawinił kierowca autobusu, to płacił będzie ubezpieczyciel wybrany przez samorząd.

W przypadku autobusów istotne jest rozszerzenie zakresu ubezpieczenia autocasco o dewastację. Standardowo bowiem towarzystwa odpowiadają za dewastację, ale jeśli ktoś np. sforsował drzwi do pojazdu. Tu nie mamy takiej sytuacji, bo pasażer jest wpuszczany przez kierowcę, więc standardowa polisa nie zadziałałaby.

WNIOSEK

Zakres ubezpieczenia pojazdów pozostających w dyspozycji jednostki samorządu terytorialnego powinien uwzględniać przede wysokim rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie oraz m.in. to, czy samochód będzie przekraczał granice.


ROBERT KOŻUCHOWSKI

prezes firmy brokerskiej Interbroker


"Jaką odpowiedzialność i za co ponoszą funkcjonariusze publiczni"-

czytaj w najbliższym poniedziałkowym TEMACIE DNIA!!!
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA