Zadania gminy, które mają służyć przedsiębiorcom
REKLAMA
REKLAMA
EWIDENCJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
REKLAMA
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej organy administracji publicznej wspierają rozwój przedsiębiorczości, tworząc korzystne warunki do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Z kolei zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o zasięgu lokalnym, nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Uprzywilejowanie pod tym względem zarezerwowane jest w szczególności dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.
Ewidencja działalności
Pierwszym i jednym z najważniejszych zadań gminy związanym z wspieraniem przedsiębiorczości jest prowadzenie Ewidencji Działalności Gospodarczej. Prowadzi ją gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Dodatkowo ewidencję prowadzi się w systemie informatycznym, a organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz, prezydent miasta. Gmina ma obowiązek dokonania wpisu do ewidencji zawsze na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek o wpis powinien być złożony na urzędowym formularzu. Coraz częściej urzędy udostępniają na swoich stronach internetowych wnioski on-line. W ten sposób wygodnie można rozpocząć zakładanie własnej firmy.
Opłata od wniosku
REKLAMA
Każdy wniosek powinien być także opłacony. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w kwocie 100 zł, a jeżeli zgłoszenie dotyczy zmiany wpisu, opłata wynosi 50 zł. Rada gminy może jednak wprowadzić zwolnienie od przedsiębiorcy od obowiązku ponoszenia tych opłat.
Jeżeli złożony wniosek nie zawiera danych określonych w ustawie lub jeżeli nie został on opłacony, a rada gminy nie zwolniła przedsiębiorcy z opłat, to wójt, burmistrz, prezydent miasta ma obowiązek wezwania przedsiębiorcy do jego uzupełnienia. Termin na poprawienie wniosku wynosi siedem dni. Jeżeli przedsiębiorca nie uzupełni wniosku, to organ ewidencyjny pozostawia wniosek bez rozpoznania. Decyzja o wpisie do ewidencji podlega natychmiastowemu wykonaniu, z wyjątkiem decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji.
Zmiany w ewidencji
REKLAMA
Wójt, burmistrz, prezydent miasta ma także obowiązek dokonywania zmian we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zmiany takiej dokonuje się na wniosek przedsiębiorcy, który powinien dokonać zgłoszenia w terminie siedmiu dni od dnia ich powstania. Zmiana miejsca zamieszkania przedsiębiorcy podlega wpisowi przez organ ewidencyjny, który był właściwy przed zmianą.
Organ prowadzący ewidencję ma także obowiązek dokonania wykreślenia znajdującego się w niej wpisu. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wykreślenia z urzędu, jeżeli prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej we wpisie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, jeżeli do rejestru przedsiębiorców została wpisana spółka handlowa powstała z przekształcenia spółki cywilnej lub w przypadku stwierdzenia trwałego zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Organ ewidencyjny może także wykreślić z urzędu wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. W takim przypadku musi on najpierw wezwać przedsiębiorcę do złożenia stosownego oświadczenia w terminie siedmiu dni. Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej może być także wykreślony na wniosek samego przedsiębiorcy.
Promocja i informacyjna
Kolejnym zadaniem gminy jest także promocja lokalnej przedsiębiorczości. Organy samorządu terytorialnego mają wiele możliwości w zakresie wykonywania tego zadania. Organizując różne spotkania oraz imprezy okolicznościowe mogą one np. korzystać z ich usług oraz umieszczać w widocznych miejscach logo firm. Mogą one także udostępniać im swoje powierzchnie reklamowe, np. w budynkach urzędów, na których przedsiębiorcy bezpłatnie będą się reklamowali. Promocja i darmowa reklama są jedną z najlepszych i najskuteczniejszych form pomocy gminy lokalnej przedsiębiorczości.
Fundusze europejskie
Gminy mogą, a nawet powinny, prowadzić także kampanię informacyjną w zakresie możliwości pozyskiwania przez przedsiębiorców środków finansowych z Unii Europejskiej. Jest bowiem wiele programów, jak np. Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (WKP), Rozwój Sektorowego Programu Operacyjnego Zasobów Ludzkich (RZL) i Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR), z których udzielana jest przedsiębiorcom pomoc. Niestety, często nie wiedzą oni o takich możliwościach i tracą pieniądze, które często mogłyby być dużym zastrzykiem finansowym pozwalającym im na szybszy rozwój. Rolą samorządów jest tutaj prowadzenie takiej skutecznej kampanii informacyjnej, która dotrze do przedsiębiorców i pozwoli im na skorzystanie z tej pomocy finansowej. Samorządy mogą także udzielać przedsiębiorcom pomocy przy kompletowaniu potrzebnych dokumentów i wypełnianiu odpowiednich wniosków.
Co w decyzji o wpisie do ewidencji
Wójt, burmistrz, prezydent miasta wydaje niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wpływu wniosku, decyzję o wpisie do ewidencji. Decyzja taka powinna zawierać:
• Firmę przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada
• Numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada
• Oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu do doręczeń przedsiębiorcy, adres, pod którym jest wykonywana działalność gospodarcza, a jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania, to adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony
• Określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD)
• Pouczenie o skutkach zaniedbania ujawnienia w ewidencji zmian określonych w art. 139 par. 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.)
Odmowa wpisu
Organ ewidencyjny ma obowiązek odmówienia wpisu do ewidencji, jeżeli:
• wniosek dotyczy działalności nieobjętej przepisami ustawy,
• wniosek został złożony przez osobę nieuprawnioną,
• prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej we wniosku działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.
Arkadiusz Jaraszek
arkadiusz.jaraszek@infor.pl
Podstawa prawna
• Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA