reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Diety i zwrot kosztów podróży dla członków komisji

Diety i zwrot kosztów podróży dla członków komisji

Członkom komisji wyborczych przysługują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów. Mogą również uzyskać pięciodniowe zwolnienie z pracy, z zachowaniem świadczeń, ale bez prawa do wynagrodzenia. Członkom obwodowych komisji wyborczych należności z tytułu diet wypłaca wójt (burmistrz, prezydent miasta).


Członkom komisji wyborczych, komisarzom wyborczym, a także członkom Państwowej Komisji Wyborczej w związku z udziałem w pracach komisji przysługuje półtorej standardowej diety dla pracowników administracji państwowej i samorządowej. Jej wysokość określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990). Zgodnie z nim dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 22 zł za dobę podróży. Tak więc w przypadku członków komisji półtorej diety wynosi 33 zł za dobę podróży. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania. Połowa diety przysługuje, jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi od 8 do 12 godzin. Jeśli trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości. Z kolei za niepełną, ale rozpoczętą dobę członek komisji otrzyma połowę diety, jeśli pobyt trwał do 8 godzin i całą, jeśli dłużej. Dieta nie przysługuje, jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Natomiast podstawą ewentualnego zwrotu kosztów noclegu jest rachunek z hotelu. Jeśli członkowi komisji nie zapewniono noclegu, a nie może przedstawić rachunku, za każdy nocleg otrzymuje zwrot w wysokości 150 proc. diety.

Liczenie na ryczałt

Diety, o których mowa, nie przysługują za pracę w komisji, czyli za czas związany z przeprowadzeniem i ustaleniem wyników głosowania. Członkom komisji wyborczych za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji, w przypadku członków terytorialnych komisji wyborczych oraz za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania, w przypadku obwodowych komisji wyborczych, przysługuje jednorazowa dieta zryczałtowana (ich wysokość podana została w ramce obok).

Dieta nie przysługuje, jeżeli członek komisji wyborczej nie uczestniczył w czynnościach związanych z przeprowadzeniem i obliczeniem wyników głosowania. Jeśli nie uczestniczył w posiedzeniu lub posiedzeniach danej komisji, wysokość zryczałtowanej diety jest obniżana proporcjonalnie do liczby odbytych posiedzeń komisji. Podstawą wypłaty jest pisemne potwierdzenia udziału w pracach, dokonane przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji. Należności z tytułu diet wypłacają m.in.:

• członkom obwodowych komisji wyborczych - właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta);

• członkom okręgowych komisji wyborczych oraz osobom powołanym w skład inspekcji okręgowych komisji wyborczych - dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego;

• członkom Państwowej Komisji Wyborczej oraz osobom powołanym w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej - dyrektor Zespołu Prezydialnego Krajowego Biura Wyborczego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama