REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie korzyści ma samorząd z udziału w rankingach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy, szczególnie miasta, biorą udział we wszelkiego rodzaju rankingach i konkursach. Zajęcie czołowego miejsca to nie tylko prestiż i satysfakcja. To również możliwość bezpłatnej promocji i zwrócenia uwagi potencjalnych inwestorów oraz zwiększenie szans na otrzymanie wsparcia unijnego.

Konkursów i rankingów adresowanych do samorządów jest wiele. Organizowane są przez instytucje publiczne i prywatne, także przez prasę. Mają na celu promocję konkretnych samorządów w różnych dziedzinach. Najwięcej jest tych imprez związanych z inwestowaniem przez samorządy. Otrzymane nagrody i certyfikaty są dobrze postrzegane przez administratorów unijnych funduszy pomocowych. Przy ocenie wniosków o dotacje może to zaprocentować.

REKLAMA

I tak np. zadaniem rankingu Samorządowi liderzy funduszy strukturalnych jest promocja i stymulowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego samorządu, a także popularyzacja idei unijnych funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i innych funduszy pomocowych. To także promowanie i motywowanie rozwoju jednostek samorządowych. Ranking został zorganizowany w 2006 roku przez pismo Fundusze Europejskie. Czołowe miejsca zajęły kolejno: Warszawa, Garwolin (Mazowieckie), Krosno (Podkarpackie), Katowice i Poznań.

Jak ocenia Fitch

REKLAMA

Samorządy cenią sobie zajęcie czołowego miejsca w konkursach i rankingach. Podkreślają to przy każdej okazji, także na swoich stronach www. Na przykład na witrynie internetowej Rzeszowa jest nawet strona internetowa poświęcona rankingom samorządowym. Miasto to zresztą zajęło czołowe miejsca w wielu konkursach i rankingach.

We wrześniu tego roku miasto Rzeszów dostało bardzo dobrą notę BBB dla długoterminowego zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej, w ratingu firmy Fitch Ratings oraz długoterminowym ratingu krajowym A. W tym ratingu dobrze oceniono m.in. wyniki budżetowe Rzeszowa, zarządzanie finansami oraz niskie zadłużenie, które na koniec 2006 roku wynosiło jedynie 15 mln zł, tj. 3,4 proc. dochodów operacyjnych. Analitycy Fitch Ratings podkreślili także fakt, że władze miasta mają jasną i spójną wizję rozwoju. Pozytywnie oceniono także poszerzenie granic jako podniesienie atrakcyjności miasta dla inwestorów. Miasto w latach 2005-2007 powiększyło się aż o 44 proc.

Analitycy w ocenie wskazali także na słabości i negatywne czynniki. Stwierdzono m.in., że poważnym zagrożeniem jest dla rozwoju słabe skomunikowanie Rzeszowa z resztą kraju. Zarzucono też, że niskie obecnie zadłużenie może wzrosnąć z 3,4 proc. do aż 50 proc. dochodów operacyjnych w latach 2007 - 2015. Słaby także jest rozwój ekonomiczny miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

UŻYTECZNE ADRESY INTERNETOWE

• Fitch Rating Polska: www.fitchpolska.com.pl i www.fitchratings.com,

• Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych: www.paiiz.gov.pl,

• Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym: www.iped.pl,

• Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej: www.frdl.org.pl,

• Towarzystwo Urbanistów Polskich: www.tup.org.pl.

Fitch Rating, oceniając samorządy, analizuje czynniki operacyjne gminy, by określić elastyczność badanego podmiotu. Ważne dla oceny jest zbadanie płynności finansowej, pozwalającej na wywiązywanie się z bieżących zobowiązań oraz obsługa zadłużenia. Jest to ważne kryterium dla oceny kredytowej. Oceniana jest możliwość dywersyfikacji dochodów, możliwość podnoszenia podatków, zdolności bilansowania operacji finansowych, gotowość do kontroli wydatków, zarządzanie przepływami pieniężnymi, a także wpływ realizowanych i planowanych projektów inwestycyjnych na budżet samorządu.

Analiza finansowa badanego miasta rozpoczyna się od analizy sprawozdań finansowych i zasad rachunkowości stosowanych przez gminę.

Konkursy i rankingi

Unia Metropolii Polskich prowadzi zestawienie miast pod względem wydatków majątkowych.

REKLAMA

Znany wśród samorządowców jest konkurs Samorząd na 6. Organizowany jest on przez Centrum Edukacji i Rozwoju Efekty, pod patronatem marszałka Sejmu RP i Związku Powiatów Polskich oraz marszałków województw. Oceniana jest w nim przede wszystkim współpraca pomiędzy szkołami a urzędami samorządowymi. Udział biorą starostwa powiatowe i miasta na prawach powiatu.

Miesięcznik Forbes sporządził niedawno Ranking Miast Najatrakcyjniejszych dla Biznesu. Doceniany jest w tym przypadku przyjazny klimat stworzony przez gminę dla rozwoju biznesu. Oceniana jest także ilość spółek prawa handlowego.

Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje ogólnopolski konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Pod analizę i ocenę brana jest szczególnie inwestycja miejska. Analizowane jest, czy inwestycja wpływa na podniesienie walorów estetycznych i użytkowych.

 

Przyjazna gmina

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Konferencją Inwestorów i firmą Wolska & Jefremienko - Municypalne Usługi Doradcze organizuje rating pod nazwą Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom. Nagradzane są gminy, które stworzyły bardzo dobre warunki dla inwestowania, a także za wysoki poziom usług administracyjnych, zarządzanie rozwojem i komunikacją społeczną.

Natomiast Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym jest organizatorem konkursu Gmina Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. W tym przypadku nagradzane są samorządy gminne, które wzorowo współpracują z przedsiębiorcami. Tworzą przyjazny klimat rozwoju przedsiębiorczości, godny naśladowania. Są to także m.in. gminy godne zaufania, otwarte na nowe inicjatywy społeczno-inwestycyjne, zapewniające przyjazny klimat do inwestowania oraz profesjonalną obsługę inwestycyjną.

Natomiast Centrum Badań Regionalnych organizuje konkurs Złota setka samorządowa. Tworzy w ten sposób ranking 100 najlepszych samorządów w Polsce. A spośród tej setki wybierana jest Złota dwunastka Głównym kryterium tego z kolei rankingu jest wielkość środków przeznaczonych na inwestycje zrealizowane w ciągu ostatnich trzech lat w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jednym z bardziej prestiżowych konkursów jest Grunt na medal organizowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w ścisłej współpracy z urzędami marszałków wojewódzkich. W ten sposób PAIiIZ w kraju i za granicą promuje najlepiej przygotowane pod inwestycje grunty gminne. Wyróżnione w konkursie działki są rekomendowane w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym.

UDZIAŁ GMINY W RANKINGU

Aby wygrać ranking lub konkurs, należy unikać:

• prowadzenia księgowości metodą kasową,

• negatywnej opinii audytora wskazującego na liczne uchybienia w administrowaniu,

• negatywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

• dużego deficyty budżetowego,

• problemów z finansowaniem niezbędnych inwestycji i innych zadań administracyjnych wynikających z prawa,

• wzrostu zadłużenia krótkoterminowego znacząco przewyższającego tempo wzrostu wydatków budżetowych w skali roku,

• restrukturyzacji zadłużenia polegającej tylko na odraczaniu aktualnego zadłużenia wobec innych podmiotów publicznych i prywatnych,

• nadmiernego uzależnienia od przychodów o charakterze jednorazowym,

• agresywnej polityki inwestycyjnej realizowanej ze środków o charakterze krótkoterminowym,

• odroczenia płacenia składek na ubezpieczenia społeczne,

• sytuacji, gdy w gminie nie ma planów inwestycyjnych i planów rozwoju oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,

• nadmiernego zadłużania się,

• opóźnienia w przyjęciu budżetu wykraczające poza prawem ustanowione terminy.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

REKLAMA

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

REKLAMA