REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik na wybory 2007

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Sobiech
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne od godz. 6.00 do 20.00. Głosować może także osoba, która omyłkowo została pominięta w rejestrze wyborców. Głosy oddane w sposób nieważny nie będą miały wpływu na wynik wyborów.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 nowych posłów oraz 100 senatorów. Głosowanie odbędzie się w ponad dwudziestu pięciu tysiącach obwodów wyborczych położonych na terytorium Polski oraz 206 obwodach za granicą (od Afganistanu, przez Oman do Zimbabwe).

REKLAMA

1 Kto jest uprawniony do głosowania

REKLAMA

Czynne prawo wyborcze, czyli prawo oddania głosu na swojego kandydata w wyborach do Sejmu i Senatu, mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą osiemnaście lat (lub kobiety, które ukończyły 16 lat i zawarły związek małżeński). Prawa do brania czynnego udziału w wyborach nie mają osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu, jak również osoby pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Głosować może jedynie osoba, która stale zamieszkuje na terenie gminy i jest wpisana do gminnego rejestru wyborców. Do rejestru wpisywane są z urzędu osoby zameldowane na obszarze gminy na pobyt stały. Mogły się do niego wpisać także osoby zameldowane w innej gminie. Podstawą wpisu musi być jednak faktyczne zamieszkiwanie na obszarze gminy.

W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy przedłożą zaświadczenie o prawie do głosowania. Ponadto wyborca niewpisany do spisu wyborców musi udokumentować, że stale zamieszkuje na terenie danego obwodu głosowania. W tym celu należy okazać dowód osobisty lub inny ważny dokument.

WAŻNE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby okazało się, że dana osoba nie figuruje w miejscowym spisie ludności, to mimo posiadania ważnego dokumentu potwierdzającego jej miejsce zamieszkania nie zostanie dopuszczona do głosowania.

Podstawa prawna

• Art. 6 ustawy z 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 46, poz. 499 z późn. zm.).

2 Czy można głosować poza miejscem zamieszknia

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce swojego pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej dwa dni przed dniem wyborów, czyli do 19 października 2007 r. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu swego zamieszkania.

WAŻNE

Należy uważać, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, jak również głosowanie w swoim miejscu głosowania.

Podstawa prawna

• Art. 23 ustawy z 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 46, poz. 499 z późn. zm.).

206 obwodów głosowania za granicą

25 264 obwody głosowania w Polsce

30 mln 508 tys. osób uprawnionych jest do głosowania

3 Jak będziemy głosować w niedzielę

Głosować musimy osobiście. Niezależnie od powodów naszej nieobecności w lokalu wyborczym, nie możemy nikogo upoważnić do głosowania w naszym imieniu. W dniu wyborów lokale wyborcze otwierane są o godz. 6.00, a zamykane punktualnie o 20.00. Warunkiem otrzymania kart do głosowania jest okazanie komisji wyborczej dowodu tożsamości (np. dowód osobisty, paszport). Na jego podstawie wyborca otrzyma tylko jeden komplet kart do głosowania. Odbiór kart będziemy musieli potwierdzić własnoręcznym podpisem. Wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: w kolorze białym do Sejmu oraz żółtym do Senatu. Warto pamiętać, że formaty tych kart mogą być różne. W przypadku wyborów do Senatu karty zawsze są w formie jednej kartki. Natomiast w przypadku wyborów do Sejmu w niektórych okręgach zdarza się, że karty są w formie broszury.

WAŻNE

Na karcie do głosowania umieszcza się oznaczenia list zarejestrowanych w okręgu wyborczym, zawierające numer listy oraz nazwę komitetu wyborczego, w kolejności wzrastającej numerów list. Na każdej karcie do głosowania zamieszcza się również zwięzłą informację o sposobie głosowania oraz drukuje się odcisk pieczęci właściwej okręgowej komisji wyborczej. Karta do głosowania może być zadrukowana tylko po jednej stronie. Wielkość i rodzaj czcionki powinny być jednakowe dla oznaczeń wszystkich list i nazwisk kandydatów.

Podstawa prawna

• Art. 155-157 ustawy z 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 46, poz. 499 z późn. zm.).

JAK LICZONE SĄ GŁOSY W WYBORACH

Państwowa Komisja Wyborcza liczy głosy z całej Polski. W pierwszej kolejności ustala, które komitety zdobyły co najmniej 5 proc., a koalicje 7 proc. głosów w skali kraju. Tylko one są brane pod uwagę przy podziale mandatów w okręgowych komisjach wyborczych.

Ostateczny wynik wyborów zatwierdzony przez Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu protestów, znany będzie w ciągu miesiąca od dnia wyborów.

4 Ilu kandydatów na posłow i senatorów możemy wybrać

REKLAMA

Aby oddać głos na listę poselską, stawiamy krzyżyk w kratce tuż obok nazwiska kandydata. Krzyżyk możemy postawić tylko na jednej liście wybranego komitetu wyborczego. Oddanie głosu na więcej niż jedną listę powoduje, że głos jest nieważny. Jeśli na liście jednego komitetu postawimy więcej niż jeden krzyżyk, wówczas ważny będzie głos oddany na kandydata, który jest wyżej na liście.

Podczas głosowania na kandydatów na senatorów możemy oddać głosy nawet na kilku kandydatów. Liczba głosów zależy od tego, w którym z 40 okręgów wyborczych głosujemy (możemy wybrać od dwóch do czterech senatorów). Możliwe jest postawienie mniejszej liczby znaków,,x” i głos będzie ważny. Informacje maksymalnej liczbie oddanych głosów w wyborach do Senatu znajdziemy w lokalach wyborczych. Oddany głos będzie nieważny, jeśli postawimy znak ,,x” obok nazwisk większej liczby kandydatów niż wynosi liczba wybieranych senatorów.

WAŻNE

Kartę do głosowania można otrzymać tylko raz. Nawet jeżeli się pomylimy przy oddawaniu głosów czy zniszczymy ją nieumyślnie, to nie będziemy mogli otrzymać następnego egzemplarza.

Podstawa prawna

• Art. 160 ust. 1 i art. 201 ust. 2 ustawy z 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 46, poz. 499 z późn. zm.).

5 Kiedy głos będzie nieważny

W przypadku list kandydatów na posłów za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list okręgowych albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list. Natomiast jeżeli na karcie do głosowania znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy okręgowej, to głos taki uważa się za głos ważnie oddany na wskazaną listę okręgową z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście umieszczone jest w pierwszej kolejności. W przypadku kandydatów na senatorów nieważny będzie głos oddany na więcej niż dwóch, trzech lub czterech kandydatów, w zależności od okręgu głosowania. Nieważne będzie również nieoddanie głosu na któregokolwiek z kandydatów. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu.

WAŻNE

Głosy nieważnie oddane nie mają wpływu na wyniki wyborów.

Podstawa prawna

• Art. 160-161 i art. 201-202 ustawy z 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 46, poz. 499 z późn. zm.).

Kalendarz po wyborach

ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA