REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie nowe klauzule mogą wprowadzić samorządy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kożuchowski

REKLAMA

Jakie zasady obowiązują obecnie przy wypłacie odszkodowania? Jak można modyfikować zasady wypłaty odszkodowania za pomocą klauzul? Jak można zmodyfikować postanowienia dotyczące obowiązków informowania przez gminy ubezpieczyciela o okolicznościach mogących wpływać na odpowiedzialność z tytułu polisy?

REKLAMA

Nowe zapisy art. 817 par. 3 pozwalają na wprowadzenie klauzuli wymuszającej na ubezpieczycielu wypłatę bezspornej części odszkodowania w formie zaliczki już w ciągu 10-14 dni od powiadomienia go o szkodzie, jeżeli odpowiedzialność ubezpieczyciela nie budzi wątpliwości.

REKLAMA

Paragraf 2 powołanego przepisu kodeksu cywilnego przewiduje, że towarzystwo jest zobowiązane wypłacić bezsporną część odszkodowania w ciągu 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku (jeśli wypłata przeciąga się ponad 30 dni ze względu na trudności w ustaleniu odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia). Z kolei wspomniany par. 3 przewiduje, że umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla uprawnionego określone w powyższym punkcie. Warto więc pokusić się o wprowadzenie takich zapisów do s.i.w.z. przynajmniej jako fakultatywnych, których przyjęcie da towarzystwu dodatkowe punkty. To nowa możliwość, więc nie wiadomo, jak ubezpieczyciele będą reagowali na takie zapisy i jaka jest najlepsza graniczna liczby dni, w których towarzystwo powinno wypłacić kwotę bezsporną. Status obligatoryjności można by jej nadać w przypadku dużych zamówień, w większych miastach, gdy potencjalna składka jest spora. Można jednak zakładać, że z czasem ich przyjmowanie stanie się dobrym standardem i takie zapisy będą mogły być wpisywane jako obligatoryjne również przy mniejszych zamówieniach. Konstruując s.i.w.z., warto też zwrócić uwagę na bardzo rygorystyczne wymogi informacyjne wprowadzone przez art. 815 kc. Przewiduje on, że ubezpieczający jest obowiązany podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel pytał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy ubezpieczenia w innych pismach (a więc np. też w korespondencji mailowej). Bez zmian pozostał za to par. 2 art. 815, który przewiduje, że jeżeli w umowie ubezpieczenia zastrzeżono, że w czasie jej trwania należy zgłaszać zmiany tych okoliczności, to ubezpieczający ma o nich powiadomić niezwłocznie po otrzymaniu o nich wiadomości. Konsekwencją zaniedbania może być odmowa wypłaty odszkodowania, bo par. 3 tegoż artykułu przewiduje, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki okoliczności, które z naruszeniem paragrafów poprzedzających nie zostały podane do jego wiadomości. Ten rygor można złagodzić wprowadzając tzw. klauzulę przeoczenia. Powinna ona przewidywać, że z zachowaniem pozostałych, nie zmienionych niniejszą klauzulą, postanowień umowy ubezpieczenia określonych we wniosku i ogólnych warunkach ubezpieczenia strony uzgodniły dopuszczenie możliwości przeoczenia istotnych informacji przez ubezpieczającego i niedostarczenia ich w wymaganym terminie ubezpieczycielowi. Trzeba też dodać, zapis, że jeżeli przeoczenie nie będzie skutkiem winy umyślnej (lub rażącego niedbalstwa) ubezpieczającego, to nie będzie to miało negatywnego wpływu na ochronę ubezpieczeniową, a w szczególności nie będzie podstawą odmowy wypłaty odszkodowania lub jego ograniczenia. Oczywiście pod warunkiem uzupełnienia brakującej informacji niezwłocznie po stwierdzeniu przeoczenia.

To również nowa klauzula, więc należałby jej nadać status fakultatywnej, choć można też pokusić się o nadanie jej statusu obligatoryjności. Można też spróbować wyłączyć odpowiedzialność ubezpieczyciela za rażące niedbalstwo i ograniczyć negatywny wpływ na ochronę ubezpieczeniową do winy umyślnej. Ale klauzula w takim kształcie powinna mieć już jednak status fakultatywnej, bo nie wiadomo, jak ubezpieczyciele będą ją przyjmować.

ROBERT KOŻUCHOWSKI

prezes firmy Interbroker

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 815 i 817 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA