REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wychowankom ośrodków specjalnych przysługuje pomoc na dalszą naukę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Kozakiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wychowanek specjalnego ośrodka wychowawczego ma prawo do pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki, nawet jeżeli przed 1 kwietnia br. odmówiono jej przyznania, a decyzja czy orzeczenie się już uprawomocniły - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Na mocy wyroku sądowego Andrzej K. przed blisko 20 laty trafił do Pogotowia Opiekuńczego w C. Po krótkim pobycie w tej placówce skierowano go do specjalnego ośrodka wychowawczego „Caritas” w Z. W ośrodku tym przebywał aż do osiągnięcia pełnoletności. Opuszczając ośrodek, Andrzej K. zdecydował się na kontynuowanie nauki zawodu. Wiązało się to z określonymi kosztami. Ponieważ sam musiał zatroszczyć się o swoje utrzymanie, postanowił złożyć stosowny wniosek o pomoc finansową do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

MOPS odmawia pomocy

Tu jednak spotkał go zawód - okazało się, że zgodnie z art. 88 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 z późn. zm.), osobom pełnoletnim opuszczającym placówkę opiekuńczo-wychowawczą przysługuje pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki. Tyle że ustęp 1 tegoż artykułu wśród wspomnianych placówek nie wymienił specjalnych ośrodków wychowawczych. Ponieważ Andrzej K. był wychowankiem takiej placówki, dyrektor MOPS odmówił przyznania pomocy pieniężnej.

Pan Andrzej złożył odwołanie, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzję dyrektora MOPS. Powód ten sam - w art. 88 ustawy o pomocy społecznej nie ma wymienionych specjalnych ośrodków wychowawczych.

Na szczęście dla wnioskodawcy pozostała jeszcze droga sądowa. Skarga trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA).

Sąd pyta Trybunał

Rozpoznający sprawę wojewódzki sąd administracyjny gruntownie przebadał akta i przeanalizował przepisy. Sędziowie doszli jednak do nieco odmiennych wniosków niż MOPS i SKO. Przede wszystkim zwrócili uwagę, że pominięcie specjalnych ośrodków wychowawczych w przepisach nie daje się w racjonalny sposób uzasadnić. W tej sytuacji postępowanie zostało zawieszone, a sąd skierował do Trybunału Konstytucyjnego (TK) pytanie prawne dotyczące zgodności z Konstytucją RP art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej.

Pomoc jednak się należała

TK podzielił zasadnicze wątpliwości sądu. Wyrokiem zapadłym 13 listopada 2007 r. (sygn. akt P 42/06) uznał sporny przepis za niekonstytucyjny. Uzasadniając orzeczenie, wskazał na wstępie, że pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki przysługuje wychowankom placówek wskazanych w art. 88 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej pod następującymi warunkami:

 

-umieszczenie w danej placówce nastąpiło na mocy orzeczenia sądu,

 

-wychowanek przebywał w placówce minimum rok,

 

-osoba wnioskująca o pomoc pieniężną jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

 

Trybunał wskazał, że przynajmniej część wychowanków - tak jak Andrzej K. - spełnia wszystkie powyższe warunki.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze wskazane w spornym przepisie różnią się znacznie między sobą formą prawną, charakterem opieki, zadaniami itp. Wspólną ich cechą jest przynależność do systemu oświaty lub wykonywanie zadań oświatowych jako jednych z ważniejszych. Specjalne ośrodki wychowawcze spełniają podobne zadania. Pozostawienie wychowanków tych placówek bez możliwości uzyskania pomocy materialnej na kontynuowanie nauki byłoby co najmniej niekonsekwentne. Co więcej, prowadziłoby do paradoksalnej sytuacji, w której wychowanek jest w ośrodku motywowany do dalszej nauki, po czym po opuszczeniu ośrodka pozbawiany jest takiego wsparcia - podkreślił Trybunał.

Wychowankowie specjalnych ośrodków wychowawczych są takimi samymi podmiotami, jak osoby opuszczające inne tego typu placówki. Pominięcie ich w wykazie z art. 88 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej stanowi więc ewidentne naruszenie zasady równego dostępu do wykształcenia ustanowionej w art. 70 ust. 4 konstytucji - stwierdził w konkluzji TK.

Sprawy mogą być wznowione

Wprawdzie od 1 kwietnia br. przepis art. 88 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej obowiązuje już w nowym brzmieniu, ustalonym niedawną nowelizacją (ustawa z 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej - Dz.U. nr 48, poz. 320), ale nie oznacza to zamknięcia poprzednich spraw.

GSiA OSTRZEGA

Trybunał Konstytucyjny stwierdził wyraźnie w uzasadnieniu, że uznanie niekonstytucyjności wspomnianego przepisu powoduje przede wszystkim możliwość skutecznego odwoływania się od podjętych przed tym dniem decyzji i orzeczeń. Co więcej, TK dopuścił również w tym przypadku możliwość wznowienia postępowań w sprawach, w których zapadły już prawomocne orzeczenia lub decyzje odmawiające pomocy wychowankom specjalnych ośrodków. Samorządy muszą się więc do nich przygotować - także finansowo.

Monika Kozakiewicz

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA