REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy powinny prowadzić politykę mieszkaniową

_ ŁS

REKLAMA

Jak gminy radzą sobie z zaspokojeniem potrzeb na mieszkania socjalne, np. w związku z wyrokami eksmisyjnymi? Jak najlepiej ukształtować system pobierania opłat za mieszkania?

REKLAMA

Ustawa o ochronie praw lokatorów, jej nowelizacje, jak również orzecznictwo nałożyło na gminy obowiązek dostarczania lokali socjalnych na potrzeby wyroków eksmisyjnych. Sądy bowiem praktycznie w każdym przypadku orzekają o prawie do lokalu socjalnego. Pojawiła się więc paradoksalna z punktu widzenia gmin sytuacja, że obowiązkiem samorządu jest budowanie mieszkań socjalnych na potrzeby wyroków eksmisyjnych, na orzekanie których samorządy nie mają wpływu. Niedostarczenie w takim przypadku lokalu zastępczego dało prawo właścicielowi budynku, w którym mieszkał eksmitowany, do żądania odszkodowania od gminy. W związku z powyższym z problemem mieszkań socjalnych gminy muszą radzić sobie same, szukając środków we własnym budżecie.

REKLAMA

Kolejny problem, który pojawia się w wielu samorządach, to wysokie oczekiwania przy wykupie mieszkań. Tu gminy w zależności od standardu stosują różne bonifikaty, w Gdyni sięgają one nawet 80 proc., do 90 proc. w innych miastach. Takim zabiegami samorządy próbują zachęcić do zakupu mieszkania, a jednocześnie przerzucają ciężar zarządzania na wspólnoty mieszkaniowe. Czym innym jest niespójna i różnie realizowana polityka czynszowa. Różnice czynszu w przypadku Gdyni pomiędzy lokalem o najniższym a najwyższym standardzie mają się jak jeden do pięciu. Im bardziej różnicuje się stawkę czynszu, tym bardziej odpowiada ona standardowi zajmowanego mieszkania. Egzekucja czynszu w zasobach komunalnych wygląda różnie. Są miasta, w których zaległości czynszowe są ogromne. Gminom tym brakuje środków na przeprowadzanie remontów i racjonalne gospodarowanie zasobem mieszkaniowym. Gdynia jest miastem, w którym jest 7 tys. mieszkań komunalnych. Jesteśmy jak najdalsi od wprowadzania amnestii zaległości tworzonych przez lekceważących swoje obowiązki lokatorów. Niezbędny jest dialog społeczny z osobami, które z różnych przyczyn nie płacą czynszu. W takiej sytuacji proponujemy mieszkania o niższym koszcie eksploatacyjnym. Prowadzimy również działania mające na celu rozłożenie zaległości czynszowych na raty. W konsekwencji naszych działań liczba osób, które płacą czynsz w Gdyni sięga 90 proc. Wynika to z faktu nieustannego monitorowania i przypominania, że obowiązek płacenia czynszu jest takim samym obowiązkiem jak każdy inny. Ważne jest także, aby przypominać lokatorom o możliwości korzystania z dodatków mieszkaniowych, które stanowią wsparcie finansowe realizowane przez gminę dla osób, których dochody nie są wysokie. Nie da się również rozwiązać problemu mieszkaniowego bez zwiększenia liczby mieszkań. Gmina Gdynia realizuje budowę mieszkań socjalnych, w wyniku czego w ciągu dwóch lat zwiększymy ich liczbę dwukrotnie.

Wpływy z czynszu w Gdyni od sześciu lat pozwalają na konserwacje i remontowanie budynków, bez dotowania tego obszaru gospodarki mieszkaniowej pieniędzmi budżetowymi. Wymagało to jednak podwyższenia w latach 90. czynszu. Od 2000 roku nie podnieśliśmy w gminie stawek nominalnych czynszu. A dzięki racjonalnej polityce mieszkaniowej czynsz w latach 2008-2012 podwyższamy zaledwie o 5 proc.

WNIOSEK

Nie da się racjonalnie gospodarować zasobem mieszkaniowym, nie kategoryzując zasobu mieszkaniowego i nie dzieląc go na różne kategorie w zależności od standardu mieszkań, które obejmują lokatorzy zasobów komunalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


BOGUSŁAW STASIAK

wiceprezydent Gdyni

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA