REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy powinny prowadzić politykę mieszkaniową

_ ŁS

REKLAMA

Jak gminy radzą sobie z zaspokojeniem potrzeb na mieszkania socjalne, np. w związku z wyrokami eksmisyjnymi? Jak najlepiej ukształtować system pobierania opłat za mieszkania?

REKLAMA

Ustawa o ochronie praw lokatorów, jej nowelizacje, jak również orzecznictwo nałożyło na gminy obowiązek dostarczania lokali socjalnych na potrzeby wyroków eksmisyjnych. Sądy bowiem praktycznie w każdym przypadku orzekają o prawie do lokalu socjalnego. Pojawiła się więc paradoksalna z punktu widzenia gmin sytuacja, że obowiązkiem samorządu jest budowanie mieszkań socjalnych na potrzeby wyroków eksmisyjnych, na orzekanie których samorządy nie mają wpływu. Niedostarczenie w takim przypadku lokalu zastępczego dało prawo właścicielowi budynku, w którym mieszkał eksmitowany, do żądania odszkodowania od gminy. W związku z powyższym z problemem mieszkań socjalnych gminy muszą radzić sobie same, szukając środków we własnym budżecie.

REKLAMA

Kolejny problem, który pojawia się w wielu samorządach, to wysokie oczekiwania przy wykupie mieszkań. Tu gminy w zależności od standardu stosują różne bonifikaty, w Gdyni sięgają one nawet 80 proc., do 90 proc. w innych miastach. Takim zabiegami samorządy próbują zachęcić do zakupu mieszkania, a jednocześnie przerzucają ciężar zarządzania na wspólnoty mieszkaniowe. Czym innym jest niespójna i różnie realizowana polityka czynszowa. Różnice czynszu w przypadku Gdyni pomiędzy lokalem o najniższym a najwyższym standardzie mają się jak jeden do pięciu. Im bardziej różnicuje się stawkę czynszu, tym bardziej odpowiada ona standardowi zajmowanego mieszkania. Egzekucja czynszu w zasobach komunalnych wygląda różnie. Są miasta, w których zaległości czynszowe są ogromne. Gminom tym brakuje środków na przeprowadzanie remontów i racjonalne gospodarowanie zasobem mieszkaniowym. Gdynia jest miastem, w którym jest 7 tys. mieszkań komunalnych. Jesteśmy jak najdalsi od wprowadzania amnestii zaległości tworzonych przez lekceważących swoje obowiązki lokatorów. Niezbędny jest dialog społeczny z osobami, które z różnych przyczyn nie płacą czynszu. W takiej sytuacji proponujemy mieszkania o niższym koszcie eksploatacyjnym. Prowadzimy również działania mające na celu rozłożenie zaległości czynszowych na raty. W konsekwencji naszych działań liczba osób, które płacą czynsz w Gdyni sięga 90 proc. Wynika to z faktu nieustannego monitorowania i przypominania, że obowiązek płacenia czynszu jest takim samym obowiązkiem jak każdy inny. Ważne jest także, aby przypominać lokatorom o możliwości korzystania z dodatków mieszkaniowych, które stanowią wsparcie finansowe realizowane przez gminę dla osób, których dochody nie są wysokie. Nie da się również rozwiązać problemu mieszkaniowego bez zwiększenia liczby mieszkań. Gmina Gdynia realizuje budowę mieszkań socjalnych, w wyniku czego w ciągu dwóch lat zwiększymy ich liczbę dwukrotnie.

Wpływy z czynszu w Gdyni od sześciu lat pozwalają na konserwacje i remontowanie budynków, bez dotowania tego obszaru gospodarki mieszkaniowej pieniędzmi budżetowymi. Wymagało to jednak podwyższenia w latach 90. czynszu. Od 2000 roku nie podnieśliśmy w gminie stawek nominalnych czynszu. A dzięki racjonalnej polityce mieszkaniowej czynsz w latach 2008-2012 podwyższamy zaledwie o 5 proc.

WNIOSEK

Nie da się racjonalnie gospodarować zasobem mieszkaniowym, nie kategoryzując zasobu mieszkaniowego i nie dzieląc go na różne kategorie w zależności od standardu mieszkań, które obejmują lokatorzy zasobów komunalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


BOGUSŁAW STASIAK

wiceprezydent Gdyni

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA