Jakie problemy mają gminy z ewidencjonowaniem nieruchomości
REKLAMA
MIECZYSŁAW KIECA
REKLAMA
prezydent Wodzisławia Śląskiego
REKLAMA
Prawidłowe gospodarowanie mieniem zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami wymaga tego, aby gmina prowadziła ewidencję mienia komunalnego, sporządzała plany wykorzystania zasobu, naliczała należności za nieruchomości udostępniane z zasobu. Problem, na jaki napotykają gminy, wynika z braku przepisów wykonawczych do wspomnianej ustawy, określających, jak powinna być prowadzona ewidencja nieruchomości.
REKLAMA
W związku z powyższym w pierwszej kolejności należy opracować zbiór przepisów wykonawczych w formie rozporządzenia. Aby usprawnić działanie gmin, przygotować się do dynamicznej i nowoczesnej obsługi inwestora w gminie oraz obsługi osób zainteresowanych budownictwem różnego rodzaju, należałoby w ewidencji zebrać: dane ewidencyjne, jak np. właściciel nieruchomości, powierzchnia, numer KW, sposób dysponowania mieniem, zapisy w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku przeznaczenie zgodne ze studium, system uzbrojenia według gestorów sieci, położenie w obecnym i planowanym układzie komunikacyjnym oraz przybliżoną wartość gruntu za mkw. Zebranie tych danych w formie papierowej, a najlepiej elektronicznej, pozwoli na sprawne zarządzanie mieniem przy użyciu programów komputerowych wspomagających podejmowanie decyzji, np. o przeznaczeniu do sprzedaży, dzierżawy, najmu. Oczywiście wymaga to ciągłej ich aktualizacji, zarówno z dokumentacją znajdującą się w powiatowym zasobie geodezyjnym, jak przez uzupełnianie danych przez merytoryczne wydziały.
W Wodzisławiu Śląskim ewidencja mienia komunalnego jest skatalogowana w formie papierowej i zawiera: dane z ewidencji gruntów i budynków, usystematyzowane według obrębów katastralnych (dane w formie zestawień tabelarycznych), nieruchomości stanowiące zasób mienia komunalnego wniesione na mapach topograficznych. Jednak tak prowadzona ewidencja mienia jest niewystarczająca do sprawnej obsługi inwestora w gminie oraz obsługi osób zainteresowanych nabyciem, dzierżawą czy też najmem nieruchomości stanowiących własność miasta. Brak danych obejmujących między innymi: przeznaczenie w planie zagospodarowania miasta czy uzbrojenia danej nieruchomości powoduje znaczne utrudnienie w prawidłowym gospodarowaniu mieniem gminy. Dlatego miasto podjęło się zadania utworzenia mapy numerycznej, a na jej bazie zebrania wszystkich niezbędnych danych opisowych (ewidencyjnych, decyzji komunalizacyjnych, form władania itp.), gromadzonych w obecnie wykorzystywanych systemach źródłowych i opracowania systemu informacji przestrzennej. System ten rozszerzy papierowy plan zarządzania mieniem, a w przyszłości da odpowiedzi na pytania, które działki przeznaczyć do sprzedaży, dzierżawy, czy też nabyć na rzecz miasta w celu budowania ładu urbanistycznego miasta.
Wprowadzanie takich systemów jest sporym wydatkiem i wielu gminom trudno takie koszty ponosić. Dlatego w przypadku ustanowienia rozporządzeń wykonawczych należy się zastanowić nad pomocą finansową dla gmin przy zleceniu obligatoryjnego budowania cyfrowej ewidencji i systemu zarządzania. Można to zrealizować przekazując środki centralne na zadanie zlecone gminy.
AJ
REKLAMA
REKLAMA