REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja sądowo-prokuratorska w listopadzie

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że prawdopodobnie jeszcze w listopadzie zostaną przeprowadzone egzaminy wstępne na ogólną aplikację dla przyszłych sędziów i prokuratorów. Według nowych zasad aplikanci mają być kształceni w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Projekt ustawy, w którym określono nowy model aplikacji dla przyszłych sędziów i prokuratorów, znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. Powiązanie momentu wejścia w życie proponowanych przepisów z datą przeprowadzenia egzaminu na aplikację nie oznacza jednak, że do tego czasu zainteresowani konkursem absolwenci prawa będą tkwili w niepewności co do stawianych im wymagań.

REKLAMA

REKLAMA

- Chcemy, żeby niezależnie od tempa prac legislacyjnych, najpóźniej do końca lipca, na stronach internetowych Krajowej Szkoły i Ministerstwa Sprawiedliwości znalazły się informacje dotyczące zasad związanych z nowym naborem na aplikację ogólną. W internecie znajdą się szczegółowe wymagania konkursowe, jak również zakres materiału wymaganego w trakcie egzaminu - tłumaczy prokurator Andrzej Leciak, dyrektor Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Zgodnie z propozycjami zawartymi w projekcie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikacja sądowa i prokuratorska będzie prowadzona w jednym miejscu, a nie jak dotychczas w 11 ośrodkach w Polsce. Po to, by zapewnić odpowiednią liczbę miejsc pracy dla młodych sędziów i prokuratorów limit przyjęć na aplikację będzie określany prognozą potrzeb kadrowych.

Szkolenie aplikantów nie będzie już zadaniem sądów i prokuratur apelacyjnych. Wraz z tegorocznym napływem nowych aplikantów zastąpi je Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury. Przez pierwszy rok aplikanci będą się kształcili w ramach aplikacji ogólnej. Osoby, które ukończą ją z najlepszymi wynikami, będą mogły kontynuować naukę na specjalistycznej aplikacji sądowej lub prokuratorskiej.

Dwuetapowy egzamin

REKLAMA

Nabór na aplikację ogólną będzie odbywał się w drodze konkursu składającego się z dwóch etapów - testu, sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa i nauk pokrewnych oraz pracy pisemnej, sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych. Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu konkursu będzie uzyskanie określonego przez ministra sprawiedliwości minimum punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po przeprowadzeniu konkursu komisja konkursowa przedstawi dyrektorowi Krajowej Szkoły listę kwalifikacyjną kandydatów na aplikantów aplikacji ogólnej. O kolejności zadecyduje suma uzyskanych punktów. Lista kwalifikacyjna zostanie ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej. Tam również zostaną w późniejszym terminie zamieszczone informacje o osobach, które zakwalifikowały się na aplikację ogólną. Niezaleznie od tego każda z nich zostanie zawiadomiona o pomyślnym wyniku konkursu. Wówczas będzie miała 14 dni na złożenie oświadczenia o gotowości podjęcia aplikacji.

Po przeprowadzeniu konkursu i ustaleniu listy aplikantów nadejdzie czas na sprawdzenie, czy każda ze znajdujących się na niej osób może poszczycić się nieposzlakowaną opinią. Do tego będą potrzebne informacje z Krajowego Rejestru Karnego oraz opinia właściwego komendanta wojewódzkiego Policji. W opinii środowiskowej będą musiały znaleźć się dane o zachowaniach świadczących o naruszeniu przez nią porządku prawnego, kontaktach ze środowiskami przestępczymi lub grupami środowiskowymi patologii społecznej i o charakterze tych kontaktów oraz okolicznościach wskazujących na uzależnienie od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Wspólne szkolenie

Aplikacja ogólna będzie trwała 12 miesięcy i rozpocznie się nie później niż trzy miesiące od daty ogłoszenia listy kandydatów. W jej trakcie aplikanci będą uczestniczyć w zajęciach w Krajowej Szkole oraz praktykach. Każdy będzie miał swojego patrona koordynatora. Jego zadaniem będzie pomoc merytoryczna oraz nadzorowanie i koordynowanie prawidłowego przebiegu praktyk aplikanta. Kolejni patroni będą czuwali nad aplikantami podczas każdej z praktyk.

Warunkiem ukończenia aplikacji ogólnej będzie uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk. W terminie 14 dni od zakończenia aplikacji ogólnej dyrektor Krajowej Szkoły ogłosi w BIP listę klasyfikacyjną aplikantów. Następnie każda z zamieszczonych na niej osób będzie mogła złożyć wniosek o kontynuowanie szkolenia na aplikacji prokuratorskiej lub sędziowskiej. Decyzję w sprawie przyjęcia na aplikację specjalistyczną wyda dyrektor Krajowej Szkoły, kierując się przy tym miejscem kandydata na liście klasyfikacyjnej aplikantów. Niezależnie od przyjęcia na kolejny etap szkolenia każdy z aplikantów uzyska dyplom. Osoby, którym nie uda się dostać na specjalizację, otrzymają propozycję pracy na stanowisku asystenta lub referendarza.

Specjalizacja zawodowa

Aplikacja sędziowska będzie trwała 54 miesiące. W jej ramach aplikanci odbędą zajęcia i praktyki w Krajowej Szkole (30 miesięcy) oraz staż na stanowiskach: asystenta sędziego, a następnie referendarza sądowego (24 miesiące).

- W trakcie stażu aplikanci sędziowscy zostaną zatrudnieni na stanowisku asystenta sędziego na czas określony, a następnie na stanowisku referendarza sądowego na czas nieokreślony. W trzydziestym miesiącu szkolenia aplikanci sędziowscy przystąpią do egzaminu sędziowskiego. Koniecznym warunkiem będzie tutaj uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów i praktyk, objętych programem aplikacji - mówi Andrzej Leciak.

Aplikacja prokuratorska będzie trwała 30 miesięcy i będzie również połączona z zajęciami i praktykami w Krajowej Szkole. W ostatnim miesiącu aplikacji aplikanci prokuratorscy przystąpią do egzaminu prokuratorskiego. Dyrektor Krajowej Szkoły, w terminie 14 dni od dnia zakończenia egzaminu prokuratorskiego sporządzi i przekaże ministrowi sprawiedliwości końcową listę klasyfikacyjną aplikantów, którzy zdali pozytywnie egzamin. Kolejność na liście będzie decydowała o tym, jak szybko dostaną oni propozycję podjęcia pracy na stanowisku asesora prokuratorskiego.

W JAKICH PRZYPADKACH APLIKANCI ZOSTANĄ SKREŚLENI Z LISTY

1) niepodjęcie aplikacji

2) utrata obywatelstwa polskiego, pełni praw obywatelskich lub nieposzlakowanej opinii

3) prawomocne skazanie za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe

4) pisemna rezygnacja z odbywania aplikacji

5) rażące naruszenie obowiązków aplikanta (np. nagminne opuszczanie zajęć, nieprzestrzeganie regulaminu organizacyjnego Krajowej Szkoły)

6) rażące uchybienie godności aplikanta lub naruszenie dobrego imienia Krajowej Szkoły

7) nieprzystąpienie do egzaminu sędziowskiego

8) nierozpoczęcie lub przerwanie odbywania stażu

563 będzie mogła wynosić maksymalnie opłata za udział w tegorocznym konkursie na aplikację

Zdaniem Andrzeja Leciaka aplikanci szkoleni w Szkole Sędziów i Prokuratorów będą lepiej przygotowani do pracy

ADAM MAKOSZ

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA