REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy zastąpią administrację rządową

Łukasz Sobiech

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczenie kompetencji wojewodów na rzecz samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, powstanie 12 obszarów metropolitalnych oraz funduszu sołeckiego proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekty nowelizacji ustaw dotyczących administracji publicznej. Przygotowywana reforma ma składać się z kilku segmentów. Oprócz decentralizacji i przekazania samorządom większych kompetencji przewiduje uporządkowanie relacji między administracją samorządową a rządową, przesunięcie kompetencji z urzędu wojewódzkiego do marszałkowskiego i sejmiku województwa, wzmocnienie podstaw majątkowych i finansowych samorządów oraz utworzenie tzw. obszarów metropolitalnych.

REKLAMA

- Wojewoda, jako przedstawiciel rządu, będzie przede wszystkim sprawował nadzór prawny nad samorządami i majątkiem Skarbu Państwa. Chcemy, żeby zajmował się zarządzaniem kryzysowym i był odpowiedzialny za bezpieczeństwo - tłumaczy Grzegorz Schetyna, minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodatkowo precyzujemy kwalifikacje osób, które będą mogły sprawować tę funkcję.

Większa władza dla samorządu

Zdaniem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, skierowany do uzgodnień międzyresortowych pakiet ustaw stanowi element zapowiadanej reformy administracji publicznej, która ma sytuować z jednej strony samorząd województwa jako rzeczywistego gospodarza na swoim terenie, a z drugiej wskazać wojewodę jako podstawowy organ administracji rządowej w województwie.

W opinii Jana Kozłowskiego, marszałka województwa pomorskiego, decentralizacja państwa oraz jasny podział kompetencji między marszałkiem a wojewodą to konieczność.

- Praktyka pokazała, że złotówka inwestowana przez samorząd jest wykorzystywana efektywniej niż wydawana przez władze centralne. Jednak aby samorząd mógł wykonywać swoje obowiązki, musi mieć szerokie kompetencje pozwalające wykorzystać swoje możliwości. Zdarza się, że kompetencje zazębiają się, w efekcie czego o tej samej sprawie częściowo decyduje wojewoda, a w części samorząd - tłumaczy Jan Kozłowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Marka Nawary, marszałka województwa małopolskiego, wiele zadań rządowych, które zostaną przekazane samorządom, ma drugorzędny charakter.

- Czekamy przede wszystkim na projekty zmian finansowych i majątkowych. Dopiero one będą miały ogromny wpływ na jakość polityki regionalnej - podsumowuje Marek Nawara.

Rządowa reforma zakłada powstanie 12 obszarów metropolitalnych, które wpłyną na poprawę jakości usług publicznych świadczonych mieszkańcom.

Metropolie szansą na rozwój

- Związki metropolitalne mają koordynować i wykonywać zadania, które będą zaspokajać potrzeby mieszkańców - wyjaśnia Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Wymienione w projekcie ustawy zadania mają być metodą na wspólne rozwiązywanie problemów załatwianych dziś samodzielnie przez każdy z samorządów. Wiele spraw, takich jak dojazd do dużego miasta, wspólny bilet, rozmieszczenie inwestycji, kanalizacja i wodociągi, nie tylko można, ale trzeba rozwiązywać w ramach obszarów metropolitalnych - tłumaczy Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.

Pieniądze dla sołtysów

REKLAMA

Kolejną zmianę przynosi projekt ustawy o funduszu sołeckim i zasadach wykonywania niektórych zadań sołectwa. Zakłada on obowiązkowe powołanie gminnych funduszy sołeckich. Będą to wyodrębnione w budżetach gmin kwoty oddane do wyłącznej dyspozycji sołectw z przeznaczeniem na poprawę warunków życia na wsi. Z propozycji nie są zadowolone gminy wiejskie.

- Patrzymy na projekt sceptycznie. Dlaczego dotyczy tylko sołectw, przecież jednostkami pomocniczymi są także osiedla. Wszystkie te jednostki należy traktować równo, propozycja może być niekonstytucyjna - tłumaczy Mariusz Poznański.

Nie zgadza się z tym Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. - Fundusz sołecki to krok w dobrym kierunku. Nowe przepisy zaktywizują wieś.

 

 


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA