REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzięki e-podpisowi urząd może być czynny 24 godziny na dobę

Izabela Adamska

REKLAMA

REKLAMA

Administracja publiczna nie może odmówić przyjęcia dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Elektroniczna Skrzynka Podawcza jest rozwiązaniem, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet i poprawia jakość obsługi interesanta.

ESP to publicznie dostępny środek komunikacji elektronicznej, który służy do przykazywania informacji w formie elektronicznej do podmiotu publicznego przy wykorzystaniu internetu. Pozwala na bezpieczną i wiarygodną wymianę dokumentów elektronicznych między obywatelem (osobą fizyczną i prawną), a organem administracji publicznej.

REKLAMA

Łatwa w obsłudze i bezpieczna

REKLAMA

Elektroniczna Skrzynka Podawcza jest integralną częścią e-urzędu - współpracuje z elektronicznym systemem obiegu dokumentów, umożliwia wnoszenie e-dokumentów podpisanych bezpiecznym podpisem elektronicznym (automatycznie weryfikuje ważność podpisu elektronicznego i wystawia urzędowe poświadczenie odbioru - UPO). Bezpieczeństwo ESP zapewnia sprzętowy moduł bezpieczeństwa - Hardware Security Module (HSM), który służy do przechowywania materiału kryptograficznego i automatycznego generowania podpisów pod dokumentami elektronicznymi.

HSM chroni przed nieuprawnionym dostępem i gwarantuje, że w przypadku takiego zdarzenia materiał kryptograficzny przechowywany w urządzeniu zostanie automatycznie zniszczony. Daje to pewność, że UPO jest ważne i zostało opatrzone certyfikatem elektronicznym dedykowanym właściwemu urzędowi. Poświadczenie musi zawierać: pełną nazwę podmiotu, któremu doręczono dokument elektroniczny, datę i czas doręczenia dokumentu elektronicznego (rozumianego jako data i czas wprowadzenia albo przeniesienia dokumentu elektronicznego do systemu teleinformatycznego podmiotu publicznego) oraz datę i czas wytworzenia urzędowego poświadczenia odbioru.

Otrzymując UPO, interesant ma gwarancję, że jego dokument znajduje się w systemie obiegu dokumentów urzędu, a urzędnik rozpocznie procedurę załatwiania jego sprawy.

FUNKCJONALNOŚĆ ESP

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Funkcjonalność Elektronicznej Skrzynki Podawczej:

• obsługa dokumentów elektronicznych opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, które interesant samodzielnie wnosi przez internet,

• generowanie urzędowego poświadczenia odbioru,

• odesłanie urzędowego poświadczenia odbioru do nadawcy,

• ewidencja urzędowych poświadczeń odbioru.

Z www do ESP

REKLAMA

Elektroniczna Skrzynka Podawcza rozpoznaje i weryfikuje dokumenty opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym wydawanym przez wszystkie centra certyfikacji (wpisane na mocy decyzji ministra gospodarki do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne), a podczas weryfikacji korzysta z list CRL publikowanych przez centra certyfikacji.

W przypadku wykrycia niezgodności podpisu z dokumentem lub nieważności certyfikatu ESP komunikuje nadawcy wiadomości o tym zdarzeniu i nie przyjmuje dokumentu. Skrzynka podawcza pozwala również na złożenie podpisu elektronicznego pod formularzem cyfrowym umieszczonym na stronie www. Po złożeniu podpisu formularz jest automatycznie umieszczany w ESP urzędu.

JAK MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK ELEKTRONICZNY PRZEZ ESP

• wysyłając e-mail z załączonym podpisanym dokumentem (np. za pomocą programu pocztowego),

• wypełniając formularz cyfrowy podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym na stronie internetowej Elektronicznej Skrzynki Podawczej,

• poprzez upload pliku przez www (za pomocą strony internetowej Elektronicznej Skrzynki Podawczej),

• przynosząc do urzędu plik na dowolnym nośniku, na którym zapisany jest dokument elektroniczny.

KORZYŚCI ZWIĄZANE Z WYKORZYSTANIEM ESP

• skanowanie antywirusowe rejestrowanych dokumentów,

• ewidencjonowanie doręczonych dokumentów elektronicznych,

• możliwość opatrzenia wypełnionego dokumentu bezpiecznym podpisem elektronicznym,

• automatyczna weryfikacja ważności podpisu elektronicznego,

bezpieczeństwo przesyłanych informacji złożonych za pomocą formularza ESP,

• archiwizacja dokumentów wnoszonych poprzez ESP,

• dostęp do usług przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

IZABELA ADAMSKA

ekspert prawa nowoczesnych technologii informatycznych, prezes Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Podstawa prawna

Ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2001 r. nr 130, poz. 1450).

Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. 2005 nr 64, poz. 565).

Ustawa z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 nr 144, poz.1204).

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. z 2005 nr 200, poz. 1651).

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 227, poz. 1664).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  REKLAMA