reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jak dofinansować działania, które ułatwiają dostęp do internetu

Jak dofinansować działania, które ułatwiają dostęp do internetu

Jaki plan działań określa rozwój dostępu do internetu w naszym kraju? Z jakich funduszy europejskich mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego w celu rozpowszechnienia dostępu do szerokopasmowego internetu?


Andrzej Panasiuk

podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Jeszcze w czerwcu 2007 r. Rada Ministrów przyjęła Plan działań w zakresie rozwoju infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego na lata 2007-2013.

Do najważniejszych działań określonych w planie należą m.in. zlikwidowanie prawnych barier inwestycyjnych i regulacyjnych w telekomunikacji; pomoc finansowa państwa we współfinansowaniu budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp obywateli do szerokopasmowego internetu, zgodnie z PO Innowacyjna gospodarka 2007-2013 oraz monitorowanie jakości świadczonych usług dostępu do szerokopasmowego internetu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwości, jakie stwarza Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka 2007-2013 (PO IG). Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację PO IG w latach 2007-2013 wyniesie około 9711,6 mln euro (w tym 15 proc. środków krajowych). Jedną z osi priorytetowych (oś 8) jest Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, w której instytucją pośredniczącą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Budżet przeznaczony na działania w ramach tej osi wynosi 1,4 mld euro, a celem tych działań jest stymulowanie rozwoju gospodarki elektronicznej poprzez wspieranie tworzenia nowych, innowacyjnych e-usług, innowacyjnych rozwiązań elektronicznego biznesu oraz zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystywania e-usług w społeczeństwie. Beneficjentami są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MSP), w tym mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok, oraz jednostki samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi - na prowadzenie projektów mających ma celu dostarczenie dostępu do internetu szerokopasmowego obywatelom szczególnie zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.

Na uwagę zasługują również działania Programu Operacyjnego Rozwój Polski wschodniej zawarte w osi priorytetowej II: Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego. W ramach tej osi wsparcie będzie skierowane na rzecz budowy na terenie pięciu województw Polski wschodniej (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, infrastruktury teleinformatycznej tworzącej regionalne sieci szkieletowe. Umożliwi to podmiotom komercyjnym budowę własnych sieci lokalnych na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie. Zapewni to mieszkańcom, podmiotom publicznym oraz gospodarczym z Polski wschodniej możliwości korzystania z usług teleinformatycznych.

Działania przewidziane w powyższym programie są komplementarne w stosunku do inwestycji realizowanych w ramach PO Innowacyjna gospodarka. Na realizację tych działań przewidziano ponad 300 mln euro, w tym 15 proc. środków publicznych krajowych. Przewiduje się, że w wyniku PO Rozwój Polski wschodniej do 2013 roku zainstalowane zostanie ok. 9 tys. km sieci umożliwiającej szerokopasmowy dostęp do internetu, co pokryje 99 proc. obszaru Polski wschodniej oraz obejmie ok. 2,2 mln obywateli, w tym 1,7 mln na terenach wiejskich. Należy zwrócić również uwagę na szybki wzrost dostępu do łączy szerokopasmowych. Dane statystyczne wskazują, że w ciągu dwóch lat nastąpił dwukrotny wzrost tych łączy. Utrzymanie takiego tempa przy jednoczesnej realizacji Planu działań... i PO IG pozwoli na zrównanie się w ciągu 2-3 lat ze średnią europejską (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2321).

ZK

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama