REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dofinansować działania, które ułatwiają dostęp do internetu

_ ZK

REKLAMA

Jaki plan działań określa rozwój dostępu do internetu w naszym kraju? Z jakich funduszy europejskich mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego w celu rozpowszechnienia dostępu do szerokopasmowego internetu?

Andrzej Panasiuk

REKLAMA

podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Jeszcze w czerwcu 2007 r. Rada Ministrów przyjęła Plan działań w zakresie rozwoju infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego na lata 2007-2013.

REKLAMA

Do najważniejszych działań określonych w planie należą m.in. zlikwidowanie prawnych barier inwestycyjnych i regulacyjnych w telekomunikacji; pomoc finansowa państwa we współfinansowaniu budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp obywateli do szerokopasmowego internetu, zgodnie z PO Innowacyjna gospodarka 2007-2013 oraz monitorowanie jakości świadczonych usług dostępu do szerokopasmowego internetu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwości, jakie stwarza Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka 2007-2013 (PO IG). Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację PO IG w latach 2007-2013 wyniesie około 9711,6 mln euro (w tym 15 proc. środków krajowych). Jedną z osi priorytetowych (oś 8) jest Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, w której instytucją pośredniczącą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Budżet przeznaczony na działania w ramach tej osi wynosi 1,4 mld euro, a celem tych działań jest stymulowanie rozwoju gospodarki elektronicznej poprzez wspieranie tworzenia nowych, innowacyjnych e-usług, innowacyjnych rozwiązań elektronicznego biznesu oraz zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystywania e-usług w społeczeństwie. Beneficjentami są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MSP), w tym mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok, oraz jednostki samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi - na prowadzenie projektów mających ma celu dostarczenie dostępu do internetu szerokopasmowego obywatelom szczególnie zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na uwagę zasługują również działania Programu Operacyjnego Rozwój Polski wschodniej zawarte w osi priorytetowej II: Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego. W ramach tej osi wsparcie będzie skierowane na rzecz budowy na terenie pięciu województw Polski wschodniej (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, infrastruktury teleinformatycznej tworzącej regionalne sieci szkieletowe. Umożliwi to podmiotom komercyjnym budowę własnych sieci lokalnych na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie. Zapewni to mieszkańcom, podmiotom publicznym oraz gospodarczym z Polski wschodniej możliwości korzystania z usług teleinformatycznych.

Działania przewidziane w powyższym programie są komplementarne w stosunku do inwestycji realizowanych w ramach PO Innowacyjna gospodarka. Na realizację tych działań przewidziano ponad 300 mln euro, w tym 15 proc. środków publicznych krajowych. Przewiduje się, że w wyniku PO Rozwój Polski wschodniej do 2013 roku zainstalowane zostanie ok. 9 tys. km sieci umożliwiającej szerokopasmowy dostęp do internetu, co pokryje 99 proc. obszaru Polski wschodniej oraz obejmie ok. 2,2 mln obywateli, w tym 1,7 mln na terenach wiejskich. Należy zwrócić również uwagę na szybki wzrost dostępu do łączy szerokopasmowych. Dane statystyczne wskazują, że w ciągu dwóch lat nastąpił dwukrotny wzrost tych łączy. Utrzymanie takiego tempa przy jednoczesnej realizacji Planu działań... i PO IG pozwoli na zrównanie się w ciągu 2-3 lat ze średnią europejską (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2321).

ZK

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA