REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dofinansować działania, które ułatwiają dostęp do internetu

_ ZK

REKLAMA

Jaki plan działań określa rozwój dostępu do internetu w naszym kraju? Z jakich funduszy europejskich mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego w celu rozpowszechnienia dostępu do szerokopasmowego internetu?

Andrzej Panasiuk

REKLAMA

podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Jeszcze w czerwcu 2007 r. Rada Ministrów przyjęła Plan działań w zakresie rozwoju infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego na lata 2007-2013.

REKLAMA

Do najważniejszych działań określonych w planie należą m.in. zlikwidowanie prawnych barier inwestycyjnych i regulacyjnych w telekomunikacji; pomoc finansowa państwa we współfinansowaniu budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp obywateli do szerokopasmowego internetu, zgodnie z PO Innowacyjna gospodarka 2007-2013 oraz monitorowanie jakości świadczonych usług dostępu do szerokopasmowego internetu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwości, jakie stwarza Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka 2007-2013 (PO IG). Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację PO IG w latach 2007-2013 wyniesie około 9711,6 mln euro (w tym 15 proc. środków krajowych). Jedną z osi priorytetowych (oś 8) jest Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, w której instytucją pośredniczącą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Budżet przeznaczony na działania w ramach tej osi wynosi 1,4 mld euro, a celem tych działań jest stymulowanie rozwoju gospodarki elektronicznej poprzez wspieranie tworzenia nowych, innowacyjnych e-usług, innowacyjnych rozwiązań elektronicznego biznesu oraz zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystywania e-usług w społeczeństwie. Beneficjentami są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MSP), w tym mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok, oraz jednostki samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi - na prowadzenie projektów mających ma celu dostarczenie dostępu do internetu szerokopasmowego obywatelom szczególnie zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na uwagę zasługują również działania Programu Operacyjnego Rozwój Polski wschodniej zawarte w osi priorytetowej II: Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego. W ramach tej osi wsparcie będzie skierowane na rzecz budowy na terenie pięciu województw Polski wschodniej (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, infrastruktury teleinformatycznej tworzącej regionalne sieci szkieletowe. Umożliwi to podmiotom komercyjnym budowę własnych sieci lokalnych na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie. Zapewni to mieszkańcom, podmiotom publicznym oraz gospodarczym z Polski wschodniej możliwości korzystania z usług teleinformatycznych.

Działania przewidziane w powyższym programie są komplementarne w stosunku do inwestycji realizowanych w ramach PO Innowacyjna gospodarka. Na realizację tych działań przewidziano ponad 300 mln euro, w tym 15 proc. środków publicznych krajowych. Przewiduje się, że w wyniku PO Rozwój Polski wschodniej do 2013 roku zainstalowane zostanie ok. 9 tys. km sieci umożliwiającej szerokopasmowy dostęp do internetu, co pokryje 99 proc. obszaru Polski wschodniej oraz obejmie ok. 2,2 mln obywateli, w tym 1,7 mln na terenach wiejskich. Należy zwrócić również uwagę na szybki wzrost dostępu do łączy szerokopasmowych. Dane statystyczne wskazują, że w ciągu dwóch lat nastąpił dwukrotny wzrost tych łączy. Utrzymanie takiego tempa przy jednoczesnej realizacji Planu działań... i PO IG pozwoli na zrównanie się w ciągu 2-3 lat ze średnią europejską (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2321).

ZK

 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  REKLAMA

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  REKLAMA

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Czy zespół ds. orzekania może przyjść do domu osoby niepełnosprawnej i przyznać punkty? [Świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  REKLAMA