REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dofinansować działania, które ułatwiają dostęp do internetu

_ ZK

REKLAMA

Jaki plan działań określa rozwój dostępu do internetu w naszym kraju? Z jakich funduszy europejskich mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego w celu rozpowszechnienia dostępu do szerokopasmowego internetu?

Andrzej Panasiuk

REKLAMA

podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Jeszcze w czerwcu 2007 r. Rada Ministrów przyjęła Plan działań w zakresie rozwoju infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego na lata 2007-2013.

REKLAMA

Do najważniejszych działań określonych w planie należą m.in. zlikwidowanie prawnych barier inwestycyjnych i regulacyjnych w telekomunikacji; pomoc finansowa państwa we współfinansowaniu budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp obywateli do szerokopasmowego internetu, zgodnie z PO Innowacyjna gospodarka 2007-2013 oraz monitorowanie jakości świadczonych usług dostępu do szerokopasmowego internetu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwości, jakie stwarza Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka 2007-2013 (PO IG). Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację PO IG w latach 2007-2013 wyniesie około 9711,6 mln euro (w tym 15 proc. środków krajowych). Jedną z osi priorytetowych (oś 8) jest Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, w której instytucją pośredniczącą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Budżet przeznaczony na działania w ramach tej osi wynosi 1,4 mld euro, a celem tych działań jest stymulowanie rozwoju gospodarki elektronicznej poprzez wspieranie tworzenia nowych, innowacyjnych e-usług, innowacyjnych rozwiązań elektronicznego biznesu oraz zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystywania e-usług w społeczeństwie. Beneficjentami są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MSP), w tym mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok, oraz jednostki samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi - na prowadzenie projektów mających ma celu dostarczenie dostępu do internetu szerokopasmowego obywatelom szczególnie zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na uwagę zasługują również działania Programu Operacyjnego Rozwój Polski wschodniej zawarte w osi priorytetowej II: Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego. W ramach tej osi wsparcie będzie skierowane na rzecz budowy na terenie pięciu województw Polski wschodniej (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, infrastruktury teleinformatycznej tworzącej regionalne sieci szkieletowe. Umożliwi to podmiotom komercyjnym budowę własnych sieci lokalnych na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie. Zapewni to mieszkańcom, podmiotom publicznym oraz gospodarczym z Polski wschodniej możliwości korzystania z usług teleinformatycznych.

Działania przewidziane w powyższym programie są komplementarne w stosunku do inwestycji realizowanych w ramach PO Innowacyjna gospodarka. Na realizację tych działań przewidziano ponad 300 mln euro, w tym 15 proc. środków publicznych krajowych. Przewiduje się, że w wyniku PO Rozwój Polski wschodniej do 2013 roku zainstalowane zostanie ok. 9 tys. km sieci umożliwiającej szerokopasmowy dostęp do internetu, co pokryje 99 proc. obszaru Polski wschodniej oraz obejmie ok. 2,2 mln obywateli, w tym 1,7 mln na terenach wiejskich. Należy zwrócić również uwagę na szybki wzrost dostępu do łączy szerokopasmowych. Dane statystyczne wskazują, że w ciągu dwóch lat nastąpił dwukrotny wzrost tych łączy. Utrzymanie takiego tempa przy jednoczesnej realizacji Planu działań... i PO IG pozwoli na zrównanie się w ciągu 2-3 lat ze średnią europejską (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2321).

ZK

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA