REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dofinansować działania, które ułatwiają dostęp do internetu

_ ZK

REKLAMA

Jaki plan działań określa rozwój dostępu do internetu w naszym kraju? Z jakich funduszy europejskich mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego w celu rozpowszechnienia dostępu do szerokopasmowego internetu?

Andrzej Panasiuk

REKLAMA

podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Jeszcze w czerwcu 2007 r. Rada Ministrów przyjęła Plan działań w zakresie rozwoju infrastruktury dostępowej do usług społeczeństwa informacyjnego na lata 2007-2013.

REKLAMA

Do najważniejszych działań określonych w planie należą m.in. zlikwidowanie prawnych barier inwestycyjnych i regulacyjnych w telekomunikacji; pomoc finansowa państwa we współfinansowaniu budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp obywateli do szerokopasmowego internetu, zgodnie z PO Innowacyjna gospodarka 2007-2013 oraz monitorowanie jakości świadczonych usług dostępu do szerokopasmowego internetu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwości, jakie stwarza Program Operacyjny Innowacyjna gospodarka 2007-2013 (PO IG). Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację PO IG w latach 2007-2013 wyniesie około 9711,6 mln euro (w tym 15 proc. środków krajowych). Jedną z osi priorytetowych (oś 8) jest Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki, w której instytucją pośredniczącą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Budżet przeznaczony na działania w ramach tej osi wynosi 1,4 mld euro, a celem tych działań jest stymulowanie rozwoju gospodarki elektronicznej poprzez wspieranie tworzenia nowych, innowacyjnych e-usług, innowacyjnych rozwiązań elektronicznego biznesu oraz zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych i mentalnych barier wykorzystywania e-usług w społeczeństwie. Beneficjentami są mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MSP), w tym mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok, oraz jednostki samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego, konsorcja jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi - na prowadzenie projektów mających ma celu dostarczenie dostępu do internetu szerokopasmowego obywatelom szczególnie zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na uwagę zasługują również działania Programu Operacyjnego Rozwój Polski wschodniej zawarte w osi priorytetowej II: Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego. W ramach tej osi wsparcie będzie skierowane na rzecz budowy na terenie pięciu województw Polski wschodniej (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, infrastruktury teleinformatycznej tworzącej regionalne sieci szkieletowe. Umożliwi to podmiotom komercyjnym budowę własnych sieci lokalnych na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie. Zapewni to mieszkańcom, podmiotom publicznym oraz gospodarczym z Polski wschodniej możliwości korzystania z usług teleinformatycznych.

Działania przewidziane w powyższym programie są komplementarne w stosunku do inwestycji realizowanych w ramach PO Innowacyjna gospodarka. Na realizację tych działań przewidziano ponad 300 mln euro, w tym 15 proc. środków publicznych krajowych. Przewiduje się, że w wyniku PO Rozwój Polski wschodniej do 2013 roku zainstalowane zostanie ok. 9 tys. km sieci umożliwiającej szerokopasmowy dostęp do internetu, co pokryje 99 proc. obszaru Polski wschodniej oraz obejmie ok. 2,2 mln obywateli, w tym 1,7 mln na terenach wiejskich. Należy zwrócić również uwagę na szybki wzrost dostępu do łączy szerokopasmowych. Dane statystyczne wskazują, że w ciągu dwóch lat nastąpił dwukrotny wzrost tych łączy. Utrzymanie takiego tempa przy jednoczesnej realizacji Planu działań... i PO IG pozwoli na zrównanie się w ciągu 2-3 lat ze średnią europejską (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2321).

ZK

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA