REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady postępowania z danymi osób korzystających z pomocy społecznej

_ KW

REKLAMA

Czy możliwe jest podanie do wiadomości publicznej nazwisk osób korzystających z pomocy społecznej oraz rodzaju i zakresu przyznanego świadczenia?

JOLANTA FEDAK

REKLAMA

minister pracy i polityki społecznej

REKLAMA

Artykuł 100 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zawiera ogólną zasadę kierowania się w postępowaniu administracyjnym o świadczenia z pomocy społecznej dobrem osób korzystających z pomocy społecznej i ochroną ich dóbr osobistych. Pojęcie dobro osobiste jest szersze od pojęcia dane osobowe i mieści w sobie takie wartości, jak zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko czy tajemnica korespondencji (art. 23 kodeksu cywilnego). Ustawa zakazuje pracownikom jednostki organizacyjnej pomocy społecznej biorącym udział w postępowaniu podawania do wiadomości publicznej nazwisk osób korzystających z pomocy społecznej oraz rodzaju i zakresu przyznanego świadczenia. Nie jest więc możliwe wywieszanie w miejscu ogólnie dostępnym list osób otrzymujących jakiekolwiek świadczenia czy przekazywanie danych osobowych osobom i organom nieuprawnionym na mocy przepisów prawnych.

REKLAMA

W związku z zaostrzonym rygorem ochrony danych osobowych szczególnie chronionych (art. 27 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych) art. 100 w ust. 2 ustawy o pomocy społecznej wprowadza możliwość przetwarzania tych danych w zakresie niezbędnym do udzielania świadczeń. Przepis wymienia te rodzaje danych szczególnie chronionych, które mogą być przetwarzane. Przetwarzanie danych oznacza jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych (art. 7 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych).

Dane szczególnie chronione mogą być przetwarzane jedynie w zakresie niezbędnym do przyznawania i udzielania świadczeń z pomocy społecznej. Artykuł 100 ust. 2 nie zezwala więc na zbieranie danych w nim wymienionych w każdym przypadku, lecz tylko wtedy, gdy od uzyskania pewnych informacji ustawa uzależnia przyznanie lub odmowę przyznania świadczenia. Na przykład pochodzenie etniczne może okazać się niezbędne w przypadku konieczności opracowania indywidualnego programu integracji, gdyż może ono wpływać na możliwość podjęcia pracy czy adaptacji osoby w środowisku, dane o stanie zdrowia będą niezbędne do przyznania na przykład zasiłku celowego na leki czy zasiłku okresowego z powodu długotrwałej choroby, dane o skazaniu - przy rozpatrywaniu generalnego uprawnienia do świadczeń z pomocy społecznej, dane o skazaniach i orzeczeniach o ukaraniu będą mogły być przetwarzane w trakcie korzystania przez osobę usamodzielnianą ze świadczeń na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki w okresie realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 2923).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KW

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 100 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. nr 115, poz. 728).

• Art. 7 pkt 2 i art. 27 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA