REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy coraz lepiej dbają o ofertę kulturalną

Renata Maciejczak

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy przejęły większość teatrów, muzeów i filharmonii. Niestety, placówki te różnie sobie radzą. Jednak szeroką ofertę dla mieszkańców w każdym wieku mają domy i ośrodki kultury.

Samorząd nie zawsze może wpływać na repertuar teatrów, musi natomiast zadbać o ich stan i wyposażenie oraz stworzyć im finansowe warunki działania. Natomiast rozwój artystyczny możne stymulować dzięki konkursom, stypendiom i dotacjom.

REKLAMA

Gmina powinna zapewnić mieszkańcom dostęp do wartościowych książek poprzez sieć bibliotek publicznych. Samorząd musi wykładać pieniądze na ich zakup książek, a także powinien zachęcać do czytania poprzez organizacje konkursów czytelniczych. Może także prowadzić na swoim terenie zbiórki książek.

Do obowiązków gminy należy też dbanie o lokalne boiska, urządzenia sportowe i tereny rekreacyjne oraz wspieranie lokalnych klubów sportowych, tak aby mieszkańcy mieli różnorodną ofertę zajęć.

W każdej gminie powinno działać centrum kultury, choć niekoniecznie w formie zinstytucjonalizowanego gminnego ośrodka kultury. Takie placówki muszą przyciągać ludzi, którzy mają pomysły na ożywienie kultury - np. umieją poprowadzić zespół teatralny czy plastyczny. Jeśli mieszkańcy zapalą się do własnego teatru, to pomogą zbudować dekoracje i chętnie zdobędą kostiumy. Samorząd ma wiele sposobów, żeby uzyskać pieniądze na utrzymanie centrów kultury, np. akcje charytatywne i koncerty albo wynajem sal na wesela czy zabawy.

Zajęcia dla najmłodszych

Obowiązkiem gminy jest prowadzenie chociaż jednej placówki wychowania pozaszkolnego. Funkcję tę spełniają najczęściej wiejskie świetlice czy młodzieżowe domy kultury, które powinny organizować czas wolny dzieci oraz proponować im różnego rodzaju kółka zainteresowań albo zespoły muzyczne, taneczne czy teatralne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele samorządów wspólnie z instytucjami kultury wypracowały systemy działań dotyczących najmłodszych. Zdecydowanie najlepiej realizowane są one w dużych miastach.

Z ciekawą ofertą do najmłodszych mieszkańców wychodzi Ośrodek Kultury Ochota w Warszawie, który prowadzi zajęcia przygotowawcze dla dzieci, które będą uczęszczały do przedszkola. Program pod tytułem „Od niemowlaka do przedszkolaka” przewidziany jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Zajęcia uczą m.in.:

• współpracy i działania w grupie,

• podstawowych pojęć,

• akceptacji innych dzieci,

• poznania zasad panujących w przedszkolu.

Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu przez doświadczonych pedagogów. A rodzice nie ponoszą za to żadnych kosztów. Jedynym warunkiem jest szybkie zapisanie się na kurs, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

REKLAMA

Przykład Ośrodka Kultury Ochota szczególnie przyciąga uwagę z powodu precyzyjnie dopracowanej stronie internetowej. Oferta Ośrodka została pogrupowana ze względu na grupę wiekową, a także rodzaj zajęć. Osoba, która szuka dla siebie ciekawego sposobu spędzenia czasu, ma do wyboru m.in. zajęcia taneczne, językowe, ceramiczne.

- Współpraca Urzędu Dzielnicy Ochota z placówkami kultury prowadzona jest w sposób systematyczny, m.in. służą temu comiesięczne spotkania Zastępcy Burmistrza Krzysztofa Kruka z przedstawicielami poszczególnych placówek kultury, a także przedstawicielami organizacji pozarządowych. Spotkania te noszą nazwę „Forum Kultury Ochoty” - mówi Jolanta Młyńska z Wydziału Kultury Dzielnicy Warszawa-Ochota.

Rozrywka i kursy dla dorosłych

Ośrodki i domy kultury mają w swojej ofercie także propozycje dla dorosłych. Tutaj część zajęć jest odpłatna, ale nie są to bardzo wygórowane kwoty. Zajęcia z nauki gry na gitarze, klasycznej, prowadzone przez Ośrodek Kultury w Piasecznie, kosztują 88 zł miesięcznie za 30 min. nauki raz w tygodniu.

Natomiast powszechnie oferowane są ćwiczenia fitness, a także gimnastyka zdrowotna. Te zajęcia są najczęściej bezpłatne.

Coraz powszechniejsze stają się wspólne inicjatywy organizacji pozarządowych i instytucji kultury, które umożliwiają zdobycie nowych kwalifikacji. Często warsztaty takie kończą się zdobyciem świadectwa lub certyfikatu. Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „Promotor” i Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie prowadziły ćwiczenia plastyczne dla osób dorosłych, którzy chcą nauczyć się technik np. wyrobu biżuterii lub wykonania obrazów w tkaninie. Organizator zapewniał kursantom materiały do zajęć, a także kawę i ciastko. Za udział w 3 spotkaniach po 5-7 godz. należało zapłacić ok. 90 zł. Ale na koniec kursu otrzymywało się świadectwo ukończenia.

Seniorzy mają w czym wybierać

REKLAMA

Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy Bemowo od 2008 r. ma w programie imprez kulturalnych „Taneczne Kawiarenki”, cykl zajęć dla osób starszych. Jest to akcja zainicjowana i prowadzona przez zewnętrzną agencję „MACTE! Projekty komunikacyjne”. Ideą „Tanecznych kawiarenek” jest połączenie warsztatów wiedzy o minionym stuleciu z zajęciami tanecznymi i wokalnymi. Każde spotkanie to około godzinny wykład eksperta, wprowadzający w nastrój epoki, po czym zebrani uczestniczą w warsztatach: jedni uczą się tańców pod okiem mistrzów, inni śpiewania. W kawiarenkach bierze udział ok. 100 gości. Agnieszka Palczewska - PR officer z agencji MACTE! ocenia, że prawie 50% uczestników to stali bywalcy, a resztę ściągnęły zapowiedzi w prasie i zaproszenia znajomych. Wszystkie zajęcia dzięki wsparciu Dzielnicy Bemowo są bezpłatne. - Zachęceni powodzeniem projektu na Bemowie, podobną akcję zaproponowaliśmy kilku innym dzielnicom do realizacji. Być może następne kawiarenki powstaną na Bielanach, Ursynowie lub Mokotowie - mówi Agnieszka Palczewska.

Uniwersytety Trzeciego Wieku są najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Ich bogata oferta programowa ma na celu włączenie emerytów i rencistów do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną oraz promocję zdrowego stylu życia. Warsztaty, seminaria i wykłady, organizowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, stwarzają okazję nie tylko do pogłębienia lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i rozwinięcia kontaktów towarzyskich. Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w bardzo wielu miastach Polski, a ich wspólną cechą jest to, że frekwencja znacznie przekracza liczbę wolnych miejsc.

W roku akademickim 2008/2009 na Bródnowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w każdą środę odbywają się wykłady, poświęcone m.in. psychologii, historii sztuki, wiedzy o muzyce, wiedzy o literaturze, medycyny, historii filozofii. Oprócz wykładów słuchacze mogą uczestniczyć w seminariach: poetyckim, profilaktyki zdrowia, filozoficznym, historii sztuki oraz z wiedzy o Japonii.

KONKURS NA PROJEKTY KULTURALNE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) ogłosiło nabór wniosków w ramach drugiej edycji konkursu projektów dla Funduszu Wymiany Kulturalnej. Wnioski można składać do 6 marca 2009 r.

Resort kultury jest Operatorem Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Do pozyskania w ramach drugiej edycji konkursu jest 1 600 000 euro.

Jak poinformowało MKiDN, zakres tematyczny składanych wniosków powinien mieścić się w takich obszarach, jak: muzyka i sztuki sceniczne, dziedzictwo kulturowe, sztuki plastyczne i wizualne, literatura i archiwa.

Wnioski mogą składać m.in.:

• jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,

• publiczne instytucje kultury,

• publiczne szkoły i uczelnie artystyczne,

• archiwa państwowe,

• organizacje pozarządowe ze sfery kultury,

• artyści, twórcy, animatorzy ze sfery kultury.

Więcej informacji na stronie internetowej www.fwk.mkidn.gov.pl

Renata Maciejczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA