REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy coraz lepiej dbają o ofertę kulturalną

Renata Maciejczak

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy przejęły większość teatrów, muzeów i filharmonii. Niestety, placówki te różnie sobie radzą. Jednak szeroką ofertę dla mieszkańców w każdym wieku mają domy i ośrodki kultury.

Samorząd nie zawsze może wpływać na repertuar teatrów, musi natomiast zadbać o ich stan i wyposażenie oraz stworzyć im finansowe warunki działania. Natomiast rozwój artystyczny możne stymulować dzięki konkursom, stypendiom i dotacjom.

REKLAMA

Gmina powinna zapewnić mieszkańcom dostęp do wartościowych książek poprzez sieć bibliotek publicznych. Samorząd musi wykładać pieniądze na ich zakup książek, a także powinien zachęcać do czytania poprzez organizacje konkursów czytelniczych. Może także prowadzić na swoim terenie zbiórki książek.

Do obowiązków gminy należy też dbanie o lokalne boiska, urządzenia sportowe i tereny rekreacyjne oraz wspieranie lokalnych klubów sportowych, tak aby mieszkańcy mieli różnorodną ofertę zajęć.

W każdej gminie powinno działać centrum kultury, choć niekoniecznie w formie zinstytucjonalizowanego gminnego ośrodka kultury. Takie placówki muszą przyciągać ludzi, którzy mają pomysły na ożywienie kultury - np. umieją poprowadzić zespół teatralny czy plastyczny. Jeśli mieszkańcy zapalą się do własnego teatru, to pomogą zbudować dekoracje i chętnie zdobędą kostiumy. Samorząd ma wiele sposobów, żeby uzyskać pieniądze na utrzymanie centrów kultury, np. akcje charytatywne i koncerty albo wynajem sal na wesela czy zabawy.

Zajęcia dla najmłodszych

Obowiązkiem gminy jest prowadzenie chociaż jednej placówki wychowania pozaszkolnego. Funkcję tę spełniają najczęściej wiejskie świetlice czy młodzieżowe domy kultury, które powinny organizować czas wolny dzieci oraz proponować im różnego rodzaju kółka zainteresowań albo zespoły muzyczne, taneczne czy teatralne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele samorządów wspólnie z instytucjami kultury wypracowały systemy działań dotyczących najmłodszych. Zdecydowanie najlepiej realizowane są one w dużych miastach.

Z ciekawą ofertą do najmłodszych mieszkańców wychodzi Ośrodek Kultury Ochota w Warszawie, który prowadzi zajęcia przygotowawcze dla dzieci, które będą uczęszczały do przedszkola. Program pod tytułem „Od niemowlaka do przedszkolaka” przewidziany jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Zajęcia uczą m.in.:

• współpracy i działania w grupie,

• podstawowych pojęć,

• akceptacji innych dzieci,

• poznania zasad panujących w przedszkolu.

Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu przez doświadczonych pedagogów. A rodzice nie ponoszą za to żadnych kosztów. Jedynym warunkiem jest szybkie zapisanie się na kurs, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

REKLAMA

Przykład Ośrodka Kultury Ochota szczególnie przyciąga uwagę z powodu precyzyjnie dopracowanej stronie internetowej. Oferta Ośrodka została pogrupowana ze względu na grupę wiekową, a także rodzaj zajęć. Osoba, która szuka dla siebie ciekawego sposobu spędzenia czasu, ma do wyboru m.in. zajęcia taneczne, językowe, ceramiczne.

- Współpraca Urzędu Dzielnicy Ochota z placówkami kultury prowadzona jest w sposób systematyczny, m.in. służą temu comiesięczne spotkania Zastępcy Burmistrza Krzysztofa Kruka z przedstawicielami poszczególnych placówek kultury, a także przedstawicielami organizacji pozarządowych. Spotkania te noszą nazwę „Forum Kultury Ochoty” - mówi Jolanta Młyńska z Wydziału Kultury Dzielnicy Warszawa-Ochota.

Rozrywka i kursy dla dorosłych

Ośrodki i domy kultury mają w swojej ofercie także propozycje dla dorosłych. Tutaj część zajęć jest odpłatna, ale nie są to bardzo wygórowane kwoty. Zajęcia z nauki gry na gitarze, klasycznej, prowadzone przez Ośrodek Kultury w Piasecznie, kosztują 88 zł miesięcznie za 30 min. nauki raz w tygodniu.

Natomiast powszechnie oferowane są ćwiczenia fitness, a także gimnastyka zdrowotna. Te zajęcia są najczęściej bezpłatne.

Coraz powszechniejsze stają się wspólne inicjatywy organizacji pozarządowych i instytucji kultury, które umożliwiają zdobycie nowych kwalifikacji. Często warsztaty takie kończą się zdobyciem świadectwa lub certyfikatu. Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „Promotor” i Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie prowadziły ćwiczenia plastyczne dla osób dorosłych, którzy chcą nauczyć się technik np. wyrobu biżuterii lub wykonania obrazów w tkaninie. Organizator zapewniał kursantom materiały do zajęć, a także kawę i ciastko. Za udział w 3 spotkaniach po 5-7 godz. należało zapłacić ok. 90 zł. Ale na koniec kursu otrzymywało się świadectwo ukończenia.

Seniorzy mają w czym wybierać

REKLAMA

Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy Bemowo od 2008 r. ma w programie imprez kulturalnych „Taneczne Kawiarenki”, cykl zajęć dla osób starszych. Jest to akcja zainicjowana i prowadzona przez zewnętrzną agencję „MACTE! Projekty komunikacyjne”. Ideą „Tanecznych kawiarenek” jest połączenie warsztatów wiedzy o minionym stuleciu z zajęciami tanecznymi i wokalnymi. Każde spotkanie to około godzinny wykład eksperta, wprowadzający w nastrój epoki, po czym zebrani uczestniczą w warsztatach: jedni uczą się tańców pod okiem mistrzów, inni śpiewania. W kawiarenkach bierze udział ok. 100 gości. Agnieszka Palczewska - PR officer z agencji MACTE! ocenia, że prawie 50% uczestników to stali bywalcy, a resztę ściągnęły zapowiedzi w prasie i zaproszenia znajomych. Wszystkie zajęcia dzięki wsparciu Dzielnicy Bemowo są bezpłatne. - Zachęceni powodzeniem projektu na Bemowie, podobną akcję zaproponowaliśmy kilku innym dzielnicom do realizacji. Być może następne kawiarenki powstaną na Bielanach, Ursynowie lub Mokotowie - mówi Agnieszka Palczewska.

Uniwersytety Trzeciego Wieku są najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Ich bogata oferta programowa ma na celu włączenie emerytów i rencistów do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną oraz promocję zdrowego stylu życia. Warsztaty, seminaria i wykłady, organizowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku, stwarzają okazję nie tylko do pogłębienia lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i rozwinięcia kontaktów towarzyskich. Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w bardzo wielu miastach Polski, a ich wspólną cechą jest to, że frekwencja znacznie przekracza liczbę wolnych miejsc.

W roku akademickim 2008/2009 na Bródnowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w każdą środę odbywają się wykłady, poświęcone m.in. psychologii, historii sztuki, wiedzy o muzyce, wiedzy o literaturze, medycyny, historii filozofii. Oprócz wykładów słuchacze mogą uczestniczyć w seminariach: poetyckim, profilaktyki zdrowia, filozoficznym, historii sztuki oraz z wiedzy o Japonii.

KONKURS NA PROJEKTY KULTURALNE

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) ogłosiło nabór wniosków w ramach drugiej edycji konkursu projektów dla Funduszu Wymiany Kulturalnej. Wnioski można składać do 6 marca 2009 r.

Resort kultury jest Operatorem Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Do pozyskania w ramach drugiej edycji konkursu jest 1 600 000 euro.

Jak poinformowało MKiDN, zakres tematyczny składanych wniosków powinien mieścić się w takich obszarach, jak: muzyka i sztuki sceniczne, dziedzictwo kulturowe, sztuki plastyczne i wizualne, literatura i archiwa.

Wnioski mogą składać m.in.:

• jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,

• publiczne instytucje kultury,

• publiczne szkoły i uczelnie artystyczne,

• archiwa państwowe,

• organizacje pozarządowe ze sfery kultury,

• artyści, twórcy, animatorzy ze sfery kultury.

Więcej informacji na stronie internetowej www.fwk.mkidn.gov.pl

Renata Maciejczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych – podkreśliła.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

REKLAMA