REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Efekty promocji miast

Wioletta Kępka

REKLAMA

REKLAMA

Tylko przemyślane i dobrze adresowane kampanie promocyjne przynoszą miastom oczekiwane efekty w postaci nowych mieszkańców, turystów czy inwestorów.

W lutym 2009 r. przeprowadzono badanie atrakcyjności 10 największych miast Polski w 3 różnych wymiarach. Badano postrzeganie miast jako miejsca:

REKLAMA

1) dającego szansę rozwoju kariery zawodowej,

2) atrakcyjnego zamieszkania,

3) atrakcyjnego turystycznie.

Według Polaków najbardziej sprzyjającym miastem do rozwoju kariery zawodowej jest Warszawa (patrz: wykres). Natomiast jako miejsce zamieszkania (patrz: wykres) i turystycznych wypadów (patrz: wykres), Polscy wybrali Kraków. W czołówce znalazły się jeszcze Gdańsk i Wrocław.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ocena atrakcyjności poszczególnych miast oczywiście bardzo różni się w zależności od miejsca zamieszkania, np. aż 90% mieszkańców województwa łódzkiego wymieniło Warszawę jako miejsce, gdzie łatwo o rozwój zawodowy. Natomiast w zachodniopomorskim odsetek wskazań Warszawy spadł aż do 58% – informuje Tomasz Dziedzic z PBS DGA.

Przyczyną tego zjawiska, zwłaszcza w odniesieniu do oceny najbardziej sprzyjających miast do rozwoju kariery, może być mała mobilność Polaków. Przeprowadzka na drugi koniec Polski nie jest akceptowalnym kosztem uzyskania lepszej pensji czy wyższego stanowiska pracy.

Najsłabsze oceny uzyskały: Bydgoszcz, Lublin i Łódź.

Zwłaszcza Bydgoszcz potrzebuje wdrożenia czytelnej strategii promocyjnej, ponieważ u większości badanych osób nie budzi praktycznie żadnych skojarzeń – twierdzą autorzy raportu „City Board”.

Postrzeganie miast przez mieszkańców Polski nie wynika tylko z ich obiektywnej atrakcyjności czy potencjału.

REKLAMA

Promocja jest często równie ważna jak produkt (czyli miasto) – komentuje wyniki raportu „City Board” Małgorzata Czerepak z On Board PR. – Promocja może bowiem pomóc zlikwidować problemy lub wydobyć ukryte atuty. Wszystko zależy od strategii promocji miasta, której przygotowanie jest dużo ważniejsze niż np. graficzny projekt plakatu.

Efekty strategii promocyjnej widać zwłaszcza w odniesieniu do ocen Krakowa. Miasto jawiło się badanym jako wymarzone miejsce do zamieszkania, choć większość ankietowanych w Krakowie nie była i wydawała opinię tylko na podstawie wyobrażeń. Według autorów raportu „City Board” to efekt bardzo dobrej promocji marki miasta, która przynosi efekty wizerunkowe.

Wyrobienie pozycji miastu na mapie Polski jest trudne i wymaga przemyślanych działań. Nie wszystkie dobrze wypadają w oczach potencjalnych turystów, mieszkańców czy pracowników.

Kampanie reklamowe wielu miast bywają nieprzemyślane – uważa Tomasz Dembiński z agencji reklamowej San Markos. – A skuteczność osiąga się tylko w przypadku dobrze zaadresowanego i sformułowanego przekazu. Ogólne hasła w rodzaju „zachwyć się” albo „przyjedź koniecznie” po prostu nikogo nie przekonują. W przekazach promocyjnych należy mówić o konkretnych korzyściach albo wyróżnikach, które są istotne dla mieszkańców, turystów czy inwestorów.

 

 

Wioletta Kępka

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA