REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-learning dla urzędnika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Rajan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia e-learningowe to coraz popularniejsza forma dokształcania urzędników, a certyfikaty uzyskane po ich ukończeniu honorowane są przez działy kadr. Żeby pracownicy samorządowi mogli skorzystać z tej formy kształcenia, muszą mieć jednak dostęp do Internetu i odpowiednie oprogramowanie.

E-learning to nauczanie na odległość z wykorzystaniem Internetu, pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności uczęszczania na wykłady. Dzięki temu można oszczędzić czas i uczyć się w najdogodniejszym dla siebie momencie. Ta metoda staje się coraz atrakcyjniejszą formą kształcenia urzędników właśnie ze względu na dużą elastyczność.

REKLAMA

Ta forma nauki może być również łączona z tradycyjnymi kursami, jednak coraz więcej szkół wyższych i firm szkoleniowych oferuje kursy prowadzone wyłącznie przez Internet, a słuchacze nie są zobowiązani do uczęszczania na zajęcia. Jeśli jednak szkolenie ma formę mieszaną, czyli część wykładów odbywa się w trybie stacjonarnym, a część przez Internet, firmy i uczelnie oferują uczestnikom wsparcie on-line, np. w formie informacji i rejestracji w sieci, e-doradztwa, sprzedaży podręczników przez Internet, stron samorządów czy gazet studenckich on-line.

Uwarunkowania techniczne

REKLAMA

Platformy e-learningowe mogą znajdować się nie tylko bezpośrednio na stronach urzędów, ale także utrzymywane są na zewnętrznych serwerach i udostępniane klientom na zasadzie dzierżawy w tzw. modelu ASP (Aplication Service Providing). Polega to na zakupie określonego zestawu usług szkoleniowych, a nie licencji czy też praw majątkowych do programu komputerowego.

Wymagania techniczne związane z korzystaniem z platformy e-learningowej to system operacyjny Microsoft Windows lub Linux, dowolna przeglądarka internetowa obsługująca język JavaScript, włączona obsługa cookies i JavaScript. Ponieważ szkolenia są wzbogacone o prezentacje, konieczna jest obsługa formatu Macromedia Flash.

Praktyka w urzędach

Praktyka wskazuje, że w wielu urzędach prowadzone są szkolenia on-line finansowane przez pracodawców. Dotyczą różnej tematyki – począwszy od szkoleń z tzw. umiejętności miękkich, np. obsługi komputera, kończąc na kursach językowych czy szkoleniach tematycznych. Często są prowadzone na platformach stworzonych na użytek własny urzędu. W pozostałych przypadkach do organizacji kursów e-learningowych wynajmowane są firmy zewnętrzne, finansowane przez urzędy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Regionalnym Portalu Internetowym Wrota Małopolski dostępna jest platforma e-learning, dzięki której można ukończyć kursy z m.in. z:

• pierwszej pomocy przedmedycznej,

• ABC samorządu,

• umiejętności komputerowych,

• obrony cywilnej,

• zarządzania kryzysowego,

• przygotowania projektów i wypełnienia aplikacji o środki unijne.

Żeby skorzystać ze szkolenia, należy zarejestrować się w Portalu. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza ze swoimi danymi i wyborze kursu, w którym użytkownik chce wziąć udział. Od momentu otrzymania klucza od prowadzącego dostęp do kursu będzie aktywny, każdorazowo po zalogowaniu i podaniu nazwy użytkownika i hasła. Niektóre kursy dostępne są również dla użytkowników zalogowanych jako goście.

Kursy w Portalu Wrota Małopolski zawierają dużo zdjęć, są interaktywne, ale jednocześnie możliwy jest wybór dodatkowych materiałów tekstowych.

REKLAMA

Podczas nauki istnieje możliwość weryfikacji zdobywanej wiedzy. Od czasu do czasu w trakcie uczestnictwa w kursie pojawiają się pytania lub zadania do wykonania. Można je wykonywać wielokrotnie, aż do uzyskania prawidłowego wyniku. Wyniki ćwiczeń nie są odnotowywane w systemie.

Wszystkie kursy zawierają też okienko pomocy, gdzie można dowiedzieć się, jak krok po kroku zaplanować ścieżkę szkoleniową, jak poruszać się w strukturze szkolenia, jak korzystać z map rozdziału oraz z materiałów dodatkowych.

Również Portal Wrota Podlasia z myślą o swoich pracownikach uruchomił platformę e-learningową. Jej podstawowym elementem jest vortal tematyczny „e-learning” oraz pakiet narzędzi i rozwiązań wspierających proces zdalnego nauczania, który, przy współpracy z systemem „e-biznes”, ma przyczynić się do rozwoju usług edukacyjnych. Platforma ma umożliwić opracowanie korporacyjnych oraz branżowych programów szkolenia i dokształcania pracowników, zwłaszcza wśród pracowników urzędów w mniejszych miejscowościach o utrudnionym dostępie do klasycznych ośrodków edukacji. Jest to problem szczególnie istotny w województwie podlaskim z powodu najniższej w kraju gęstości zaludnienia i wynikających stąd znacznych obszarów wykluczenia.

 

Z kolei Urząd Miasta Poznania, dbając o nieustanne podnoszenie jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców, stworzył Samorządową Platformę Edukacyjną. Jej celem jest możliwość doskonalenia umiejętności przez pracowników administracji lokalnej. Dzięki platformie możliwe jest udostępnianie kursów przez Internet w formie e-learning oraz ocena ich efektywości. Obecnie, oprócz szkoleń z języka angielskiego, dostępne są takie kursy, jak np. komunikacja z klientem zawierający 3 moduły:

1) pierwsze wrażenie,

2) efektywna komunikacja werbalna i niewerbalna,

3) komunikacja z trudnym klientem.

Kurs ten skierowany jest do pracowników jednostek administracji samorządowej województwa wielkopolskiego. Jego celem jest doskonalenie umiejętności z zakresu profesjonalnej obsługi klientów. Platforma umożliwia również organizowanie szkoleń wewnętrznych dla pracowników urzędu. W planach jest opracowanie kursów, które trzeba odbyć w czasie służby przygotowawczej. – Z platformy można korzystać z dowolnego miejsca, z którego jest dostęp do Internetu. Jeśli jednak nakładamy na pracownika obowiązek ukończenia jakiegoś kursu, przełożony jest zobowiązany umożliwić naukę w czasie pracy – mówi Maria Kuśnierz, Kierownik Oddziału Rozwoju Kadr z Urzędu Miasta Poznania.

Certyfikat ukończenia kursu metodą e-learning jest generowany automatycznie po zaliczeniu testu końcowego i ma unikatowy kod, który może zweryfikować administrator Platformy. – Pracownicy urzędu wolą jednak tradycyjną formę poświadczenia ukończenia kursu i często przychodzą dodatkowo po podpis – podkreśla Maria Kuśmierz.

Na kursy dostępne metodą e-learningową zgłaszają się urzędnicy zrzeszeni w Wielkopolskim Ośrodku Kształcenia i Studiów Samorządowych, a także pracownicy Państwowego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Szkolenia e-learningowe organizowane są również w Urzędzie Miasta Szczecin. Są one prowadzone w trybie ciągłym. Jak mówi Tomasz Kłek ze szczecińskiego magistratu, tematyka szkoleń jest zgodna z programem Przejrzysta Polska. Przez Internet można edukować się w zakresie m.in. kodeksu etycznego pracowników, przyjętego przez urząd w 2005 r. Inna tematyka szkoleń to mobbing, korupcja jako negatywne zjawisko oraz molestowanie. – Szkolenie kończy się egzaminem, po zdaniu którego pracownik otrzymuje certyfikat honorowany przez nasz urząd – podsumowuje Tomasz Kłek.

W Urzędzie Miasta Rybnika szkolenie e-learningowe dotyczyło ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Szkolenie składało się z 10 wykładów zakończonych egzaminem testowym, przeprowadzonym w wyznaczonych placówkach. Szkolenia uwieńczone były otrzymaniem zaświadczenia, którego kopia zawsze dołączana jest do akt osobowych pracownika. – Mimo że szkolenia prowadzone są metodą e-learning, pracownicy dokształcają się w miejscu pracy, w czasie godzin pracy – mówi Krzysztof Jaroch, p.o. Naczelnika Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika – Rzecznik Prasowy. Organizatorzy szkoleń w Rybniku uważają e-learning za przyszłościową formę kształcenia urzędników, mają jednak świadomość, że przeprowadzenie tego typu szkoleń jest związane z zapewnieniem odpowiedniego sprzętu oraz warunków. Dlatego każda oferta jest rozpatrywana przez osobę odpowiedzialną za daną komórkę organizacyjną w urzędzie pod względem programu oraz przydatności szkolenia.

Jeśli oferta szkolenia zostanie oceniona pozytywnie, wyznaczana jest osoba, która zostaje zobowiązana do odbycia takiego kursu. Dzieje się tak w przypadku każdej oferty szkoleniowej, również takiej przeprowadzanej metodą e-learning – podkreśla Krzysztof Jaroch.

ZALETY E-LEARNINGU

• brak barier czasowych, możliwość nauki o dowolnej porze dnia i nocy

• częsty kontakt z wykładowcą

• integracja przez fora dyskusyjne, czaty i zadania grupowe

• samodzielne zarządzanie czasem i wiedzą

• oszczędności na dojazdach i noclegach.

SŁOWNICZEK

E-learning jest to technika szkolenia wykorzystująca wszelkie dostępne media elektroniczne, w tym Internet, intranet, extranet, przekazy satelitarne, taśmy audio/wideo, telewizję interaktywną oraz CD-ROM. E-learning jest najczęściej kojarzony z nauczaniem, w którym stroną przekazującą wiedzę i egzaminującą jest komputer i któremu brak fizycznego kontaktu z nauczycielem.

Małgorzata Rajan

KOMENTARZ

E-learning to nowość wśród urzędników

inż. WŁADYSŁAW PAZDAN,

Wójt Gminy Limanowa

E-learning w naszym urzędzie to nowość. Najczęściej korzystamy ze szkoleń organizowanych przez firmy zewnętrzne, co wiąże się z wyjazdami pracowników poza siedzibę urzędu. Jednak poza taką formą szkoleń pracownicy doskonalą swoją wiedzę zarówno w pracy, jak i w domu, korzystając z różnych portali internetowych. Do tej pory nasza jednostka nie korzystała z takiej formy szkolenia, choć ostatnio wpłynęły 2 oferty uwzględniające właśnie taką formułę. Moim zdaniem szkolenia w formule e-learningowej są bardzo dobrym sposobem na dokształcanie pracowników samorządowych, zwłaszcza gdy są kilkudniowe. To dogodna forma, dzięki której oszczędza się czas i pieniądze, choćby ze względu na koszt delegacji, noclegów czy nieobecność pracownika w pracy. Ponadto pracownik ma możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie pory szkolenia. Uważam też, że uczestnicy szkoleń doskonalący wiedzę w takiej formule powinni otrzymać zaświadczenie bądź certyfikat. Natomiast szkolenia kwalifikacyjne lub rozłożone w czasie przed wydaniem poświadczenia o jego ukończeniu powinny być jednak poprzedzone egzaminem.

Notowała Małgorzata Rajan

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

REKLAMA