REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-learning dla urzędnika

Małgorzata Rajan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia e-learningowe to coraz popularniejsza forma dokształcania urzędników, a certyfikaty uzyskane po ich ukończeniu honorowane są przez działy kadr. Żeby pracownicy samorządowi mogli skorzystać z tej formy kształcenia, muszą mieć jednak dostęp do Internetu i odpowiednie oprogramowanie.

E-learning to nauczanie na odległość z wykorzystaniem Internetu, pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności uczęszczania na wykłady. Dzięki temu można oszczędzić czas i uczyć się w najdogodniejszym dla siebie momencie. Ta metoda staje się coraz atrakcyjniejszą formą kształcenia urzędników właśnie ze względu na dużą elastyczność.

REKLAMA

Ta forma nauki może być również łączona z tradycyjnymi kursami, jednak coraz więcej szkół wyższych i firm szkoleniowych oferuje kursy prowadzone wyłącznie przez Internet, a słuchacze nie są zobowiązani do uczęszczania na zajęcia. Jeśli jednak szkolenie ma formę mieszaną, czyli część wykładów odbywa się w trybie stacjonarnym, a część przez Internet, firmy i uczelnie oferują uczestnikom wsparcie on-line, np. w formie informacji i rejestracji w sieci, e-doradztwa, sprzedaży podręczników przez Internet, stron samorządów czy gazet studenckich on-line.

Uwarunkowania techniczne

REKLAMA

Platformy e-learningowe mogą znajdować się nie tylko bezpośrednio na stronach urzędów, ale także utrzymywane są na zewnętrznych serwerach i udostępniane klientom na zasadzie dzierżawy w tzw. modelu ASP (Aplication Service Providing). Polega to na zakupie określonego zestawu usług szkoleniowych, a nie licencji czy też praw majątkowych do programu komputerowego.

Wymagania techniczne związane z korzystaniem z platformy e-learningowej to system operacyjny Microsoft Windows lub Linux, dowolna przeglądarka internetowa obsługująca język JavaScript, włączona obsługa cookies i JavaScript. Ponieważ szkolenia są wzbogacone o prezentacje, konieczna jest obsługa formatu Macromedia Flash.

Praktyka w urzędach

Praktyka wskazuje, że w wielu urzędach prowadzone są szkolenia on-line finansowane przez pracodawców. Dotyczą różnej tematyki – począwszy od szkoleń z tzw. umiejętności miękkich, np. obsługi komputera, kończąc na kursach językowych czy szkoleniach tematycznych. Często są prowadzone na platformach stworzonych na użytek własny urzędu. W pozostałych przypadkach do organizacji kursów e-learningowych wynajmowane są firmy zewnętrzne, finansowane przez urzędy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Regionalnym Portalu Internetowym Wrota Małopolski dostępna jest platforma e-learning, dzięki której można ukończyć kursy z m.in. z:

• pierwszej pomocy przedmedycznej,

• ABC samorządu,

• umiejętności komputerowych,

Autopromocja

• obrony cywilnej,

• zarządzania kryzysowego,

• przygotowania projektów i wypełnienia aplikacji o środki unijne.

Żeby skorzystać ze szkolenia, należy zarejestrować się w Portalu. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza ze swoimi danymi i wyborze kursu, w którym użytkownik chce wziąć udział. Od momentu otrzymania klucza od prowadzącego dostęp do kursu będzie aktywny, każdorazowo po zalogowaniu i podaniu nazwy użytkownika i hasła. Niektóre kursy dostępne są również dla użytkowników zalogowanych jako goście.

Kursy w Portalu Wrota Małopolski zawierają dużo zdjęć, są interaktywne, ale jednocześnie możliwy jest wybór dodatkowych materiałów tekstowych.

REKLAMA

Podczas nauki istnieje możliwość weryfikacji zdobywanej wiedzy. Od czasu do czasu w trakcie uczestnictwa w kursie pojawiają się pytania lub zadania do wykonania. Można je wykonywać wielokrotnie, aż do uzyskania prawidłowego wyniku. Wyniki ćwiczeń nie są odnotowywane w systemie.

Wszystkie kursy zawierają też okienko pomocy, gdzie można dowiedzieć się, jak krok po kroku zaplanować ścieżkę szkoleniową, jak poruszać się w strukturze szkolenia, jak korzystać z map rozdziału oraz z materiałów dodatkowych.

Również Portal Wrota Podlasia z myślą o swoich pracownikach uruchomił platformę e-learningową. Jej podstawowym elementem jest vortal tematyczny „e-learning” oraz pakiet narzędzi i rozwiązań wspierających proces zdalnego nauczania, który, przy współpracy z systemem „e-biznes”, ma przyczynić się do rozwoju usług edukacyjnych. Platforma ma umożliwić opracowanie korporacyjnych oraz branżowych programów szkolenia i dokształcania pracowników, zwłaszcza wśród pracowników urzędów w mniejszych miejscowościach o utrudnionym dostępie do klasycznych ośrodków edukacji. Jest to problem szczególnie istotny w województwie podlaskim z powodu najniższej w kraju gęstości zaludnienia i wynikających stąd znacznych obszarów wykluczenia.

 

Z kolei Urząd Miasta Poznania, dbając o nieustanne podnoszenie jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców, stworzył Samorządową Platformę Edukacyjną. Jej celem jest możliwość doskonalenia umiejętności przez pracowników administracji lokalnej. Dzięki platformie możliwe jest udostępnianie kursów przez Internet w formie e-learning oraz ocena ich efektywości. Obecnie, oprócz szkoleń z języka angielskiego, dostępne są takie kursy, jak np. komunikacja z klientem zawierający 3 moduły:

1) pierwsze wrażenie,

2) efektywna komunikacja werbalna i niewerbalna,

3) komunikacja z trudnym klientem.

Kurs ten skierowany jest do pracowników jednostek administracji samorządowej województwa wielkopolskiego. Jego celem jest doskonalenie umiejętności z zakresu profesjonalnej obsługi klientów. Platforma umożliwia również organizowanie szkoleń wewnętrznych dla pracowników urzędu. W planach jest opracowanie kursów, które trzeba odbyć w czasie służby przygotowawczej. – Z platformy można korzystać z dowolnego miejsca, z którego jest dostęp do Internetu. Jeśli jednak nakładamy na pracownika obowiązek ukończenia jakiegoś kursu, przełożony jest zobowiązany umożliwić naukę w czasie pracy – mówi Maria Kuśnierz, Kierownik Oddziału Rozwoju Kadr z Urzędu Miasta Poznania.

Certyfikat ukończenia kursu metodą e-learning jest generowany automatycznie po zaliczeniu testu końcowego i ma unikatowy kod, który może zweryfikować administrator Platformy. – Pracownicy urzędu wolą jednak tradycyjną formę poświadczenia ukończenia kursu i często przychodzą dodatkowo po podpis – podkreśla Maria Kuśmierz.

Na kursy dostępne metodą e-learningową zgłaszają się urzędnicy zrzeszeni w Wielkopolskim Ośrodku Kształcenia i Studiów Samorządowych, a także pracownicy Państwowego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Szkolenia e-learningowe organizowane są również w Urzędzie Miasta Szczecin. Są one prowadzone w trybie ciągłym. Jak mówi Tomasz Kłek ze szczecińskiego magistratu, tematyka szkoleń jest zgodna z programem Przejrzysta Polska. Przez Internet można edukować się w zakresie m.in. kodeksu etycznego pracowników, przyjętego przez urząd w 2005 r. Inna tematyka szkoleń to mobbing, korupcja jako negatywne zjawisko oraz molestowanie. – Szkolenie kończy się egzaminem, po zdaniu którego pracownik otrzymuje certyfikat honorowany przez nasz urząd – podsumowuje Tomasz Kłek.

W Urzędzie Miasta Rybnika szkolenie e-learningowe dotyczyło ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Szkolenie składało się z 10 wykładów zakończonych egzaminem testowym, przeprowadzonym w wyznaczonych placówkach. Szkolenia uwieńczone były otrzymaniem zaświadczenia, którego kopia zawsze dołączana jest do akt osobowych pracownika. – Mimo że szkolenia prowadzone są metodą e-learning, pracownicy dokształcają się w miejscu pracy, w czasie godzin pracy – mówi Krzysztof Jaroch, p.o. Naczelnika Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika – Rzecznik Prasowy. Organizatorzy szkoleń w Rybniku uważają e-learning za przyszłościową formę kształcenia urzędników, mają jednak świadomość, że przeprowadzenie tego typu szkoleń jest związane z zapewnieniem odpowiedniego sprzętu oraz warunków. Dlatego każda oferta jest rozpatrywana przez osobę odpowiedzialną za daną komórkę organizacyjną w urzędzie pod względem programu oraz przydatności szkolenia.

Jeśli oferta szkolenia zostanie oceniona pozytywnie, wyznaczana jest osoba, która zostaje zobowiązana do odbycia takiego kursu. Dzieje się tak w przypadku każdej oferty szkoleniowej, również takiej przeprowadzanej metodą e-learning – podkreśla Krzysztof Jaroch.

ZALETY E-LEARNINGU

• brak barier czasowych, możliwość nauki o dowolnej porze dnia i nocy

• częsty kontakt z wykładowcą

• integracja przez fora dyskusyjne, czaty i zadania grupowe

• samodzielne zarządzanie czasem i wiedzą

• oszczędności na dojazdach i noclegach.

SŁOWNICZEK

E-learning jest to technika szkolenia wykorzystująca wszelkie dostępne media elektroniczne, w tym Internet, intranet, extranet, przekazy satelitarne, taśmy audio/wideo, telewizję interaktywną oraz CD-ROM. E-learning jest najczęściej kojarzony z nauczaniem, w którym stroną przekazującą wiedzę i egzaminującą jest komputer i któremu brak fizycznego kontaktu z nauczycielem.

Małgorzata Rajan

KOMENTARZ

E-learning to nowość wśród urzędników

inż. WŁADYSŁAW PAZDAN,

Wójt Gminy Limanowa

E-learning w naszym urzędzie to nowość. Najczęściej korzystamy ze szkoleń organizowanych przez firmy zewnętrzne, co wiąże się z wyjazdami pracowników poza siedzibę urzędu. Jednak poza taką formą szkoleń pracownicy doskonalą swoją wiedzę zarówno w pracy, jak i w domu, korzystając z różnych portali internetowych. Do tej pory nasza jednostka nie korzystała z takiej formy szkolenia, choć ostatnio wpłynęły 2 oferty uwzględniające właśnie taką formułę. Moim zdaniem szkolenia w formule e-learningowej są bardzo dobrym sposobem na dokształcanie pracowników samorządowych, zwłaszcza gdy są kilkudniowe. To dogodna forma, dzięki której oszczędza się czas i pieniądze, choćby ze względu na koszt delegacji, noclegów czy nieobecność pracownika w pracy. Ponadto pracownik ma możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie pory szkolenia. Uważam też, że uczestnicy szkoleń doskonalący wiedzę w takiej formule powinni otrzymać zaświadczenie bądź certyfikat. Natomiast szkolenia kwalifikacyjne lub rozłożone w czasie przed wydaniem poświadczenia o jego ukończeniu powinny być jednak poprzedzone egzaminem.

Notowała Małgorzata Rajan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA