Kategorie

E-learning dla urzędnika

Małgorzata Rajan
inforCMS
Szkolenia e-learningowe to coraz popularniejsza forma dokształcania urzędników, a certyfikaty uzyskane po ich ukończeniu honorowane są przez działy kadr. Żeby pracownicy samorządowi mogli skorzystać z tej formy kształcenia, muszą mieć jednak dostęp do Internetu i odpowiednie oprogramowanie.

E-learning to nauczanie na odległość z wykorzystaniem Internetu, pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności uczęszczania na wykłady. Dzięki temu można oszczędzić czas i uczyć się w najdogodniejszym dla siebie momencie. Ta metoda staje się coraz atrakcyjniejszą formą kształcenia urzędników właśnie ze względu na dużą elastyczność.

Ta forma nauki może być również łączona z tradycyjnymi kursami, jednak coraz więcej szkół wyższych i firm szkoleniowych oferuje kursy prowadzone wyłącznie przez Internet, a słuchacze nie są zobowiązani do uczęszczania na zajęcia. Jeśli jednak szkolenie ma formę mieszaną, czyli część wykładów odbywa się w trybie stacjonarnym, a część przez Internet, firmy i uczelnie oferują uczestnikom wsparcie on-line, np. w formie informacji i rejestracji w sieci, e-doradztwa, sprzedaży podręczników przez Internet, stron samorządów czy gazet studenckich on-line.

Uwarunkowania techniczne

Reklama

Platformy e-learningowe mogą znajdować się nie tylko bezpośrednio na stronach urzędów, ale także utrzymywane są na zewnętrznych serwerach i udostępniane klientom na zasadzie dzierżawy w tzw. modelu ASP (Aplication Service Providing). Polega to na zakupie określonego zestawu usług szkoleniowych, a nie licencji czy też praw majątkowych do programu komputerowego.

Wymagania techniczne związane z korzystaniem z platformy e-learningowej to system operacyjny Microsoft Windows lub Linux, dowolna przeglądarka internetowa obsługująca język JavaScript, włączona obsługa cookies i JavaScript. Ponieważ szkolenia są wzbogacone o prezentacje, konieczna jest obsługa formatu Macromedia Flash.

Praktyka w urzędach

Praktyka wskazuje, że w wielu urzędach prowadzone są szkolenia on-line finansowane przez pracodawców. Dotyczą różnej tematyki – począwszy od szkoleń z tzw. umiejętności miękkich, np. obsługi komputera, kończąc na kursach językowych czy szkoleniach tematycznych. Często są prowadzone na platformach stworzonych na użytek własny urzędu. W pozostałych przypadkach do organizacji kursów e-learningowych wynajmowane są firmy zewnętrzne, finansowane przez urzędy.

W Regionalnym Portalu Internetowym Wrota Małopolski dostępna jest platforma e-learning, dzięki której można ukończyć kursy z m.in. z:

• pierwszej pomocy przedmedycznej,

• ABC samorządu,

• umiejętności komputerowych,

• obrony cywilnej,

• zarządzania kryzysowego,

• przygotowania projektów i wypełnienia aplikacji o środki unijne.

Żeby skorzystać ze szkolenia, należy zarejestrować się w Portalu. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza ze swoimi danymi i wyborze kursu, w którym użytkownik chce wziąć udział. Od momentu otrzymania klucza od prowadzącego dostęp do kursu będzie aktywny, każdorazowo po zalogowaniu i podaniu nazwy użytkownika i hasła. Niektóre kursy dostępne są również dla użytkowników zalogowanych jako goście.

Kursy w Portalu Wrota Małopolski zawierają dużo zdjęć, są interaktywne, ale jednocześnie możliwy jest wybór dodatkowych materiałów tekstowych.

Reklama

Podczas nauki istnieje możliwość weryfikacji zdobywanej wiedzy. Od czasu do czasu w trakcie uczestnictwa w kursie pojawiają się pytania lub zadania do wykonania. Można je wykonywać wielokrotnie, aż do uzyskania prawidłowego wyniku. Wyniki ćwiczeń nie są odnotowywane w systemie.

Wszystkie kursy zawierają też okienko pomocy, gdzie można dowiedzieć się, jak krok po kroku zaplanować ścieżkę szkoleniową, jak poruszać się w strukturze szkolenia, jak korzystać z map rozdziału oraz z materiałów dodatkowych.

Również Portal Wrota Podlasia z myślą o swoich pracownikach uruchomił platformę e-learningową. Jej podstawowym elementem jest vortal tematyczny „e-learning” oraz pakiet narzędzi i rozwiązań wspierających proces zdalnego nauczania, który, przy współpracy z systemem „e-biznes”, ma przyczynić się do rozwoju usług edukacyjnych. Platforma ma umożliwić opracowanie korporacyjnych oraz branżowych programów szkolenia i dokształcania pracowników, zwłaszcza wśród pracowników urzędów w mniejszych miejscowościach o utrudnionym dostępie do klasycznych ośrodków edukacji. Jest to problem szczególnie istotny w województwie podlaskim z powodu najniższej w kraju gęstości zaludnienia i wynikających stąd znacznych obszarów wykluczenia.

 

Z kolei Urząd Miasta Poznania, dbając o nieustanne podnoszenie jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców, stworzył Samorządową Platformę Edukacyjną. Jej celem jest możliwość doskonalenia umiejętności przez pracowników administracji lokalnej. Dzięki platformie możliwe jest udostępnianie kursów przez Internet w formie e-learning oraz ocena ich efektywości. Obecnie, oprócz szkoleń z języka angielskiego, dostępne są takie kursy, jak np. komunikacja z klientem zawierający 3 moduły:

1) pierwsze wrażenie,

2) efektywna komunikacja werbalna i niewerbalna,

3) komunikacja z trudnym klientem.

Kurs ten skierowany jest do pracowników jednostek administracji samorządowej województwa wielkopolskiego. Jego celem jest doskonalenie umiejętności z zakresu profesjonalnej obsługi klientów. Platforma umożliwia również organizowanie szkoleń wewnętrznych dla pracowników urzędu. W planach jest opracowanie kursów, które trzeba odbyć w czasie służby przygotowawczej. – Z platformy można korzystać z dowolnego miejsca, z którego jest dostęp do Internetu. Jeśli jednak nakładamy na pracownika obowiązek ukończenia jakiegoś kursu, przełożony jest zobowiązany umożliwić naukę w czasie pracy – mówi Maria Kuśnierz, Kierownik Oddziału Rozwoju Kadr z Urzędu Miasta Poznania.

Certyfikat ukończenia kursu metodą e-learning jest generowany automatycznie po zaliczeniu testu końcowego i ma unikatowy kod, który może zweryfikować administrator Platformy. – Pracownicy urzędu wolą jednak tradycyjną formę poświadczenia ukończenia kursu i często przychodzą dodatkowo po podpis – podkreśla Maria Kuśmierz.

Na kursy dostępne metodą e-learningową zgłaszają się urzędnicy zrzeszeni w Wielkopolskim Ośrodku Kształcenia i Studiów Samorządowych, a także pracownicy Państwowego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Szkolenia e-learningowe organizowane są również w Urzędzie Miasta Szczecin. Są one prowadzone w trybie ciągłym. Jak mówi Tomasz Kłek ze szczecińskiego magistratu, tematyka szkoleń jest zgodna z programem Przejrzysta Polska. Przez Internet można edukować się w zakresie m.in. kodeksu etycznego pracowników, przyjętego przez urząd w 2005 r. Inna tematyka szkoleń to mobbing, korupcja jako negatywne zjawisko oraz molestowanie. – Szkolenie kończy się egzaminem, po zdaniu którego pracownik otrzymuje certyfikat honorowany przez nasz urząd – podsumowuje Tomasz Kłek.

W Urzędzie Miasta Rybnika szkolenie e-learningowe dotyczyło ochrony ludności, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego. Szkolenie składało się z 10 wykładów zakończonych egzaminem testowym, przeprowadzonym w wyznaczonych placówkach. Szkolenia uwieńczone były otrzymaniem zaświadczenia, którego kopia zawsze dołączana jest do akt osobowych pracownika. – Mimo że szkolenia prowadzone są metodą e-learning, pracownicy dokształcają się w miejscu pracy, w czasie godzin pracy – mówi Krzysztof Jaroch, p.o. Naczelnika Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika – Rzecznik Prasowy. Organizatorzy szkoleń w Rybniku uważają e-learning za przyszłościową formę kształcenia urzędników, mają jednak świadomość, że przeprowadzenie tego typu szkoleń jest związane z zapewnieniem odpowiedniego sprzętu oraz warunków. Dlatego każda oferta jest rozpatrywana przez osobę odpowiedzialną za daną komórkę organizacyjną w urzędzie pod względem programu oraz przydatności szkolenia.

Jeśli oferta szkolenia zostanie oceniona pozytywnie, wyznaczana jest osoba, która zostaje zobowiązana do odbycia takiego kursu. Dzieje się tak w przypadku każdej oferty szkoleniowej, również takiej przeprowadzanej metodą e-learning – podkreśla Krzysztof Jaroch.

ZALETY E-LEARNINGU

• brak barier czasowych, możliwość nauki o dowolnej porze dnia i nocy

• częsty kontakt z wykładowcą

• integracja przez fora dyskusyjne, czaty i zadania grupowe

• samodzielne zarządzanie czasem i wiedzą

• oszczędności na dojazdach i noclegach.

SŁOWNICZEK

E-learning jest to technika szkolenia wykorzystująca wszelkie dostępne media elektroniczne, w tym Internet, intranet, extranet, przekazy satelitarne, taśmy audio/wideo, telewizję interaktywną oraz CD-ROM. E-learning jest najczęściej kojarzony z nauczaniem, w którym stroną przekazującą wiedzę i egzaminującą jest komputer i któremu brak fizycznego kontaktu z nauczycielem.

Małgorzata Rajan

KOMENTARZ

E-learning to nowość wśród urzędników

inż. WŁADYSŁAW PAZDAN,

Wójt Gminy Limanowa

E-learning w naszym urzędzie to nowość. Najczęściej korzystamy ze szkoleń organizowanych przez firmy zewnętrzne, co wiąże się z wyjazdami pracowników poza siedzibę urzędu. Jednak poza taką formą szkoleń pracownicy doskonalą swoją wiedzę zarówno w pracy, jak i w domu, korzystając z różnych portali internetowych. Do tej pory nasza jednostka nie korzystała z takiej formy szkolenia, choć ostatnio wpłynęły 2 oferty uwzględniające właśnie taką formułę. Moim zdaniem szkolenia w formule e-learningowej są bardzo dobrym sposobem na dokształcanie pracowników samorządowych, zwłaszcza gdy są kilkudniowe. To dogodna forma, dzięki której oszczędza się czas i pieniądze, choćby ze względu na koszt delegacji, noclegów czy nieobecność pracownika w pracy. Ponadto pracownik ma możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie pory szkolenia. Uważam też, że uczestnicy szkoleń doskonalący wiedzę w takiej formule powinni otrzymać zaświadczenie bądź certyfikat. Natomiast szkolenia kwalifikacyjne lub rozłożone w czasie przed wydaniem poświadczenia o jego ukończeniu powinny być jednak poprzedzone egzaminem.

Notowała Małgorzata Rajan

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy gmina może wprowadzić uchwałę ograniczenia emisji hałasu

  Uchwały o ograniczeniu emisji hałasu nie można uchwalić tylko na podstawie skarg mieszkańców. Niezbędne są badania określające poziom hałasu. Przy czym wprowadzenia ograniczeń nie uzasadnia incydentalne naruszenie norm emisji hałasu.

  Program „Rosnąca odporność” dla gmin i mobilne punkty szczepień

  Program „Rosnąca odporność” dla gmin i mobilne punkty szczepień w oparciu o urzędy wojewódzkie to nowe programy, których uruchomienie zapowiada rząd.

  Premia dla lekarza POZ za szczepienie

  Lekarz POZ otrzyma premię finansową za zwiększenie tempa szczepień i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni.

  Nadzór nad dyrektorami - planowane zmiany

  Projektowane przepisy, mające zwiększyć kontrolę nad szkołami, zostały złagodzone. Co z dyrektorami?

  Powodzie - czy możemy przygotować się na nadchodzące zalania?

  W momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej praktyczne możliwości zabezpieczenia przed jej skutkami są bardzo ograniczone. Jakie mamy możliwości ograniczenia zagrożenia powodziowego?

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym przewiduje przygotowany przez MRiPS projekt nowelizacji. Co się zmieni?

  Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

  Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?