REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana w uprawnieniach funkcjonariuszy celnych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy i izby celne będą zajmować się czynnościami związanymi z podatkiem od gier. Urzędnicy już są przygotowani do nowych obowiązków, mimo że nie będą zatrudniani nowi pracownicy.

Nowa ustawa o Służbie Celnej, którą w piątek podpisał prezydent, nakłada nowe obowiązki na organy celne. Będą one musiały zająć się sprawami związanymi z podatkiem od gier. Do nowych obowiązków będą przydzieleni pracownicy, którzy dziś w urzędach zajmują się innymi czynnościami. Celnicy nie narzekają. Twierdzą, że do takich zmian już przywykli. To wnioski z sondy DGP przeprowadzonej w izbach celnych.

REKLAMA

Gry i zakłady wzajemne

REKLAMA

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej w art. 197 zmieni ustawę o grach losowych i zakładach wzajemnych, nakładając na naczelnika urzędu celnego jako organ właściwy dla podatku od gier dodatkowe, nowe obowiązki w zakresie przyjmowania deklaracji dla podatku od gier, wykonywania czynności sprawdzających oraz orzecznictwa w zakresie podatku od gier. Ponadto, jak tłumaczy Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie, naczelnik urzędu celnego będzie przeprowadzał kontrole podatkowe w zakresie podatku od gier. W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa w zakresie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych naczelnik urzędu celnego będzie również finansowym organem dochodzeniowym.

– Natomiast dyrektor izby celnej będzie dodatkowo zajmował się wydawaniem zezwoleń w zakresie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych w zakresie, jakim nie jest zastrzeżone dla ministra finansów. Dyrektor izby celnej będzie również zajmował się poborem podatku od gier oraz jego egzekucją – wymienia Tomasz Kierski.

Przygotowania już trwają

Nasi rozmówcy z izb celnych podkreślali, że w związku z nowymi obowiązkami nie będą zatrudniani nowi pracownicy. Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu stwierdza, że powstają zalążki grup ukierunkowanych na wykonywanie kompleksowych zadań związanych z szeroko pojętą kontrolą automatów.

– W tej chwili dokonujemy przesunięć w ramach naboru wewnętrznego. Niewykluczone, że w przyszłości zdecydujemy się na przyjęcie nowych pracowników – wyjaśnia Anna Hentrich z Izby Celnej w Olsztynie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Małgorzata Eisenberger z Izby Celnej w Przemyślu mówi, że przygotowania i rozeznanie już trwają. – Traktujemy nowe obowiązki jako kolejne wyzwanie – ocenia Małgorzata Eisenberger.

Tomasz Kierski dodaje, że nowa ustawa rozszerza znacząco katalog czynności, które będą podlegały kontroli, nie wprowadza jednak zasadniczych zmian w sposobie przeprowadzania kontroli. – Z uwagi na wykonywanie zadań w zakresie zezwoleń, orzecznictwa, poboru podatku i kontroli w jednej administracji zadania te będą wykonywane sprawniej – ocenia nasz rozmówca z krakowskiej izby celnej.

Ochrona danych osób informujących o nieprawidłowościach>>

Obawy celników

Funkcjonariusze celni są już przyzwyczajeni do zmian oraz nowych wyzwań i potrafią im podołać, jak to było w momencie przejęcia akcyzy. Na ten aspekt zwraca uwagę Cezary Kosman, który uważa, że przeniesienie wszelkich kompetencji administracyjnych w odniesieniu do rynku gier na izby i urzędy celne to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Takie działanie usprawni kontrolę tego wrażliwego obszaru działalności gospodarczej, jak również przyczyni się do eliminowania szarej strefy, dzięki sprawniejszemu przepływowi informacji o nieprawidłowościach.

REKLAMA

Zdaniem Anny Hentrich, Służba Celna od lat jest właściwa do poboru podatku akcyzowego krajowego i importowego oraz VAT importowego. W związku z tym pobór podatku od gier oraz inne zadania wynikające z ustawy o grach i zakładach wzajemnych rozszerzą jedynie katalog spraw należących do kompetencji organów celnych.

– Sądzimy, że jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania nowych zadań i nie przewidujemy większych kłopotów związanych z ich realizacją. Należy jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie nowych obowiązków zawsze niesie ze sobą pewne obawy – podsumowuje Tomasz Kierski.

Uprawnienia pracownicze członka służby cywilnej>>

Przykłady nowych obowiązków celników

wymiar i pobór podatku od gier, kontrola i jego rozliczanie poprzez m.in. składanie deklaracji

wydawanie druków zaświadczeń o uzyskanej wygranej

zatwierdzanie przez organ celny regulaminu i wydawanie zezwolenia na urządzanie gier

dopuszczanie automatów do eksploatacji i użytkowania

obecność funkcjonariusza podczas egzaminu w celu uzyskania świadectwa zawodowego

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

REKLAMA

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

REKLAMA

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA