REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana w uprawnieniach funkcjonariuszy celnych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy i izby celne będą zajmować się czynnościami związanymi z podatkiem od gier. Urzędnicy już są przygotowani do nowych obowiązków, mimo że nie będą zatrudniani nowi pracownicy.

Nowa ustawa o Służbie Celnej, którą w piątek podpisał prezydent, nakłada nowe obowiązki na organy celne. Będą one musiały zająć się sprawami związanymi z podatkiem od gier. Do nowych obowiązków będą przydzieleni pracownicy, którzy dziś w urzędach zajmują się innymi czynnościami. Celnicy nie narzekają. Twierdzą, że do takich zmian już przywykli. To wnioski z sondy DGP przeprowadzonej w izbach celnych.

REKLAMA

Gry i zakłady wzajemne

REKLAMA

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej w art. 197 zmieni ustawę o grach losowych i zakładach wzajemnych, nakładając na naczelnika urzędu celnego jako organ właściwy dla podatku od gier dodatkowe, nowe obowiązki w zakresie przyjmowania deklaracji dla podatku od gier, wykonywania czynności sprawdzających oraz orzecznictwa w zakresie podatku od gier. Ponadto, jak tłumaczy Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie, naczelnik urzędu celnego będzie przeprowadzał kontrole podatkowe w zakresie podatku od gier. W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa w zakresie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych naczelnik urzędu celnego będzie również finansowym organem dochodzeniowym.

– Natomiast dyrektor izby celnej będzie dodatkowo zajmował się wydawaniem zezwoleń w zakresie ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych w zakresie, jakim nie jest zastrzeżone dla ministra finansów. Dyrektor izby celnej będzie również zajmował się poborem podatku od gier oraz jego egzekucją – wymienia Tomasz Kierski.

Przygotowania już trwają

Nasi rozmówcy z izb celnych podkreślali, że w związku z nowymi obowiązkami nie będą zatrudniani nowi pracownicy. Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu stwierdza, że powstają zalążki grup ukierunkowanych na wykonywanie kompleksowych zadań związanych z szeroko pojętą kontrolą automatów.

– W tej chwili dokonujemy przesunięć w ramach naboru wewnętrznego. Niewykluczone, że w przyszłości zdecydujemy się na przyjęcie nowych pracowników – wyjaśnia Anna Hentrich z Izby Celnej w Olsztynie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Małgorzata Eisenberger z Izby Celnej w Przemyślu mówi, że przygotowania i rozeznanie już trwają. – Traktujemy nowe obowiązki jako kolejne wyzwanie – ocenia Małgorzata Eisenberger.

Tomasz Kierski dodaje, że nowa ustawa rozszerza znacząco katalog czynności, które będą podlegały kontroli, nie wprowadza jednak zasadniczych zmian w sposobie przeprowadzania kontroli. – Z uwagi na wykonywanie zadań w zakresie zezwoleń, orzecznictwa, poboru podatku i kontroli w jednej administracji zadania te będą wykonywane sprawniej – ocenia nasz rozmówca z krakowskiej izby celnej.

Ochrona danych osób informujących o nieprawidłowościach>>

Obawy celników

Funkcjonariusze celni są już przyzwyczajeni do zmian oraz nowych wyzwań i potrafią im podołać, jak to było w momencie przejęcia akcyzy. Na ten aspekt zwraca uwagę Cezary Kosman, który uważa, że przeniesienie wszelkich kompetencji administracyjnych w odniesieniu do rynku gier na izby i urzędy celne to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Takie działanie usprawni kontrolę tego wrażliwego obszaru działalności gospodarczej, jak również przyczyni się do eliminowania szarej strefy, dzięki sprawniejszemu przepływowi informacji o nieprawidłowościach.

REKLAMA

Zdaniem Anny Hentrich, Służba Celna od lat jest właściwa do poboru podatku akcyzowego krajowego i importowego oraz VAT importowego. W związku z tym pobór podatku od gier oraz inne zadania wynikające z ustawy o grach i zakładach wzajemnych rozszerzą jedynie katalog spraw należących do kompetencji organów celnych.

– Sądzimy, że jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania nowych zadań i nie przewidujemy większych kłopotów związanych z ich realizacją. Należy jednak pamiętać o tym, że przyjmowanie nowych obowiązków zawsze niesie ze sobą pewne obawy – podsumowuje Tomasz Kierski.

Uprawnienia pracownicze członka służby cywilnej>>

Przykłady nowych obowiązków celników

wymiar i pobór podatku od gier, kontrola i jego rozliczanie poprzez m.in. składanie deklaracji

wydawanie druków zaświadczeń o uzyskanej wygranej

zatwierdzanie przez organ celny regulaminu i wydawanie zezwolenia na urządzanie gier

dopuszczanie automatów do eksploatacji i użytkowania

obecność funkcjonariusza podczas egzaminu w celu uzyskania świadectwa zawodowego

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA