reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Zatrudnienie w sektorze samorządowym

Zatrudnienie w sektorze samorządowym

Światowy kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno na rodzimym rynku zatrudnienia. Ludzie poszukujący pracy na pierwszym miejscu stawiają stabilizację i możliwość podnoszenia kwalifikacji. Wakaty na urzędników samorządowych oferują jedno i drugie. Kto może ubiegać się o takie stanowisko i w jaki sposób je zdobyć?

Zawód urzędnika samorządowego jest stosunkowo nowy. W formie, w jakiej istnieje obecnie pojawił się po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku.

Najprościej mówiąc mianem tym określa pracownika szeroko rozumianej administracji samorządowej na każdym jej szczeblu: miejskim, gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Biorąc pod uwagę wysoki stopień rozbudowania administracji w naszym kraju mówimy o grupie zawodowej liczącej ponad 200 tysięcy pracowników.

Wymogi stawiane kandydatom w procedurze rekrutacyjnej są dość obszerne, liczą się predyspozycje intelektualne i osobowościowe.

Idealny kandydat powinien być osobą solidną, odporną na stres i odpowiedzialną za powierzone zadania. Ważne by prezentował sobą wysoki poziom kultury, bo urzędnik jest wizytówką swojego miejsca pracy. Niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu procedur administracyjnych i przepisów prawa administracyjnego.

Część warunków formalnych uległa zmianie, ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 r. wprowadziła nowe zasady dotyczące tego, kto i w jaki sposób może zostać pracownikiem samorządowym.

Największa zmiana dotyczy braku możliwości mianowania na urzędnika. Pozostają trzy formy zatrudnienia:

-        wybór,

-        powołanie,

-        umowa o pracę.

Regulacja mówi, że o posadę urzędnika mogą ubiegać się teraz także osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa pod warunkiem, że posiadają potwierdzoną znajomość języka polskiego. Elastyczny wymóg posiadania przez kandydata odpowiedniego wykształcenia prawniczego lub administracyjnego został zaostrzony przez wprowadzenie obowiązkowej służby przygotowawczej dla nowozatrudnionych pracowników. Trwa ona nie dłużej niż 3 miesiące i kończy się egzaminem. Skierowanie do odbycia służby przygotowawczej wydaje kierownik danej jednostki samorządowej.

Ustawa mówi o konieczności zabezpieczenia środków finansowych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek uwzględnienia w budżecie środków na pokrycie kosztów szkoleń, kursów lub studiów podyplomowych podnoszących poziom wiedzy pracowników. Ta zmiana zapewne wynika z faktu, że część pracujących już urzędników znalazła zatrudnienie w samorządzie zaraz po skończeniu szkoły średniej. Oni właśnie uzupełniają wiedzę teoretyczną na różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Dla przyszłych kandydatów na pracowników samorządowych to niezwykle korzystny przepis, bowiem w okresie tak dynamicznie zmieniającego się rynku pracy każdy nowy element kształcenia jest ważny.  

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama