REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w sektorze samorządowym

Jakub Koguciuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Światowy kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno na rodzimym rynku zatrudnienia. Ludzie poszukujący pracy na pierwszym miejscu stawiają stabilizację i możliwość podnoszenia kwalifikacji. Wakaty na urzędników samorządowych oferują jedno i drugie. Kto może ubiegać się o takie stanowisko i w jaki sposób je zdobyć?

Zawód urzędnika samorządowego jest stosunkowo nowy. W formie, w jakiej istnieje obecnie pojawił się po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku.

REKLAMA

Najprościej mówiąc mianem tym określa pracownika szeroko rozumianej administracji samorządowej na każdym jej szczeblu: miejskim, gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Biorąc pod uwagę wysoki stopień rozbudowania administracji w naszym kraju mówimy o grupie zawodowej liczącej ponad 200 tysięcy pracowników.

Wymogi stawiane kandydatom w procedurze rekrutacyjnej są dość obszerne, liczą się predyspozycje intelektualne i osobowościowe.

REKLAMA

Idealny kandydat powinien być osobą solidną, odporną na stres i odpowiedzialną za powierzone zadania. Ważne by prezentował sobą wysoki poziom kultury, bo urzędnik jest wizytówką swojego miejsca pracy. Niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu procedur administracyjnych i przepisów prawa administracyjnego.

Część warunków formalnych uległa zmianie, ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 r. wprowadziła nowe zasady dotyczące tego, kto i w jaki sposób może zostać pracownikiem samorządowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największa zmiana dotyczy braku możliwości mianowania na urzędnika. Pozostają trzy formy zatrudnienia:

-        wybór,

-        powołanie,

-        umowa o pracę.

REKLAMA

Regulacja mówi, że o posadę urzędnika mogą ubiegać się teraz także osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa pod warunkiem, że posiadają potwierdzoną znajomość języka polskiego. Elastyczny wymóg posiadania przez kandydata odpowiedniego wykształcenia prawniczego lub administracyjnego został zaostrzony przez wprowadzenie obowiązkowej służby przygotowawczej dla nowozatrudnionych pracowników. Trwa ona nie dłużej niż 3 miesiące i kończy się egzaminem. Skierowanie do odbycia służby przygotowawczej wydaje kierownik danej jednostki samorządowej.

Ustawa mówi o konieczności zabezpieczenia środków finansowych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek uwzględnienia w budżecie środków na pokrycie kosztów szkoleń, kursów lub studiów podyplomowych podnoszących poziom wiedzy pracowników. Ta zmiana zapewne wynika z faktu, że część pracujących już urzędników znalazła zatrudnienie w samorządzie zaraz po skończeniu szkoły średniej. Oni właśnie uzupełniają wiedzę teoretyczną na różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Dla przyszłych kandydatów na pracowników samorządowych to niezwykle korzystny przepis, bowiem w okresie tak dynamicznie zmieniającego się rynku pracy każdy nowy element kształcenia jest ważny.  

Zainteresowanie pracą na stanowisku urzędnika samorządowego stale rośnie. Działy kadr coraz częściej szukają wyspecjalizowanych pracowników z kierunkowym wykształceniem. To sprawia, że wymagania ogólne stają się etapem wstępnym dla przyszłych kandydatów do pracy. Brak odpowiedniego doświadczenia nie zamyka jednak drogi do kariery urzędniczej.  Katalog stanowisk urzędniczych jest tak obszerny, że nawet osoby bez doświadczenia znajdą ofertę dla siebie.

Czytaj także: Brak informacji o przyczynach nieobecności w pracy>>

By ułatwić potencjalnym kandydatom dostęp do ogłoszeń o pracę w służbie samorządowej stworzono specjalny portal internetowy gdzie są one zamieszczane. Biuletyn Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znajduje się pod adresem http://bip.kprm.gov.pl/ . Strona poza samymi ogłoszeniami zawiera szereg użytecznych informacji, między innymi druki dokumentów wymaganych przy składaniu aplikacji o pracę. Pozwala także na sprawdzenie wyników danego naboru na każdym szczeblu.

Należy pamiętać, że urzędnik samorządowy może liczyć na szacunek i uznanie społeczności, jeśli dobrze pracuje i działa w jej interesie. W przeciwnym razie jest on narażony na jej bezpośrednią krytykę. Efekty jego pracy są widoczne zwłaszcza w środowisku lokalnym. 

Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA