REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w sektorze samorządowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Koguciuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Światowy kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno na rodzimym rynku zatrudnienia. Ludzie poszukujący pracy na pierwszym miejscu stawiają stabilizację i możliwość podnoszenia kwalifikacji. Wakaty na urzędników samorządowych oferują jedno i drugie. Kto może ubiegać się o takie stanowisko i w jaki sposób je zdobyć?

Zawód urzędnika samorządowego jest stosunkowo nowy. W formie, w jakiej istnieje obecnie pojawił się po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku.

REKLAMA

Najprościej mówiąc mianem tym określa pracownika szeroko rozumianej administracji samorządowej na każdym jej szczeblu: miejskim, gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Biorąc pod uwagę wysoki stopień rozbudowania administracji w naszym kraju mówimy o grupie zawodowej liczącej ponad 200 tysięcy pracowników.

Wymogi stawiane kandydatom w procedurze rekrutacyjnej są dość obszerne, liczą się predyspozycje intelektualne i osobowościowe.

REKLAMA

Idealny kandydat powinien być osobą solidną, odporną na stres i odpowiedzialną za powierzone zadania. Ważne by prezentował sobą wysoki poziom kultury, bo urzędnik jest wizytówką swojego miejsca pracy. Niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu procedur administracyjnych i przepisów prawa administracyjnego.

Część warunków formalnych uległa zmianie, ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 r. wprowadziła nowe zasady dotyczące tego, kto i w jaki sposób może zostać pracownikiem samorządowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największa zmiana dotyczy braku możliwości mianowania na urzędnika. Pozostają trzy formy zatrudnienia:

-        wybór,

-        powołanie,

-        umowa o pracę.

REKLAMA

Regulacja mówi, że o posadę urzędnika mogą ubiegać się teraz także osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa pod warunkiem, że posiadają potwierdzoną znajomość języka polskiego. Elastyczny wymóg posiadania przez kandydata odpowiedniego wykształcenia prawniczego lub administracyjnego został zaostrzony przez wprowadzenie obowiązkowej służby przygotowawczej dla nowozatrudnionych pracowników. Trwa ona nie dłużej niż 3 miesiące i kończy się egzaminem. Skierowanie do odbycia służby przygotowawczej wydaje kierownik danej jednostki samorządowej.

Ustawa mówi o konieczności zabezpieczenia środków finansowych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek uwzględnienia w budżecie środków na pokrycie kosztów szkoleń, kursów lub studiów podyplomowych podnoszących poziom wiedzy pracowników. Ta zmiana zapewne wynika z faktu, że część pracujących już urzędników znalazła zatrudnienie w samorządzie zaraz po skończeniu szkoły średniej. Oni właśnie uzupełniają wiedzę teoretyczną na różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Dla przyszłych kandydatów na pracowników samorządowych to niezwykle korzystny przepis, bowiem w okresie tak dynamicznie zmieniającego się rynku pracy każdy nowy element kształcenia jest ważny.  

Zainteresowanie pracą na stanowisku urzędnika samorządowego stale rośnie. Działy kadr coraz częściej szukają wyspecjalizowanych pracowników z kierunkowym wykształceniem. To sprawia, że wymagania ogólne stają się etapem wstępnym dla przyszłych kandydatów do pracy. Brak odpowiedniego doświadczenia nie zamyka jednak drogi do kariery urzędniczej.  Katalog stanowisk urzędniczych jest tak obszerny, że nawet osoby bez doświadczenia znajdą ofertę dla siebie.

Czytaj także: Brak informacji o przyczynach nieobecności w pracy>>

By ułatwić potencjalnym kandydatom dostęp do ogłoszeń o pracę w służbie samorządowej stworzono specjalny portal internetowy gdzie są one zamieszczane. Biuletyn Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znajduje się pod adresem http://bip.kprm.gov.pl/ . Strona poza samymi ogłoszeniami zawiera szereg użytecznych informacji, między innymi druki dokumentów wymaganych przy składaniu aplikacji o pracę. Pozwala także na sprawdzenie wyników danego naboru na każdym szczeblu.

Należy pamiętać, że urzędnik samorządowy może liczyć na szacunek i uznanie społeczności, jeśli dobrze pracuje i działa w jej interesie. W przeciwnym razie jest on narażony na jej bezpośrednią krytykę. Efekty jego pracy są widoczne zwłaszcza w środowisku lokalnym. 

Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

 

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA