Kategorie

Zatrudnienie w sektorze samorządowym

Jakub Koguciuk
inforCMS
Światowy kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno na rodzimym rynku zatrudnienia. Ludzie poszukujący pracy na pierwszym miejscu stawiają stabilizację i możliwość podnoszenia kwalifikacji. Wakaty na urzędników samorządowych oferują jedno i drugie. Kto może ubiegać się o takie stanowisko i w jaki sposób je zdobyć?

Zawód urzędnika samorządowego jest stosunkowo nowy. W formie, w jakiej istnieje obecnie pojawił się po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku.

Najprościej mówiąc mianem tym określa pracownika szeroko rozumianej administracji samorządowej na każdym jej szczeblu: miejskim, gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Biorąc pod uwagę wysoki stopień rozbudowania administracji w naszym kraju mówimy o grupie zawodowej liczącej ponad 200 tysięcy pracowników.

Wymogi stawiane kandydatom w procedurze rekrutacyjnej są dość obszerne, liczą się predyspozycje intelektualne i osobowościowe.

Reklama

Idealny kandydat powinien być osobą solidną, odporną na stres i odpowiedzialną za powierzone zadania. Ważne by prezentował sobą wysoki poziom kultury, bo urzędnik jest wizytówką swojego miejsca pracy. Niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu procedur administracyjnych i przepisów prawa administracyjnego.

Część warunków formalnych uległa zmianie, ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 r. wprowadziła nowe zasady dotyczące tego, kto i w jaki sposób może zostać pracownikiem samorządowym.

Największa zmiana dotyczy braku możliwości mianowania na urzędnika. Pozostają trzy formy zatrudnienia:

-        wybór,

-        powołanie,

-        umowa o pracę.

Reklama

Regulacja mówi, że o posadę urzędnika mogą ubiegać się teraz także osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa pod warunkiem, że posiadają potwierdzoną znajomość języka polskiego. Elastyczny wymóg posiadania przez kandydata odpowiedniego wykształcenia prawniczego lub administracyjnego został zaostrzony przez wprowadzenie obowiązkowej służby przygotowawczej dla nowozatrudnionych pracowników. Trwa ona nie dłużej niż 3 miesiące i kończy się egzaminem. Skierowanie do odbycia służby przygotowawczej wydaje kierownik danej jednostki samorządowej.

Ustawa mówi o konieczności zabezpieczenia środków finansowych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek uwzględnienia w budżecie środków na pokrycie kosztów szkoleń, kursów lub studiów podyplomowych podnoszących poziom wiedzy pracowników. Ta zmiana zapewne wynika z faktu, że część pracujących już urzędników znalazła zatrudnienie w samorządzie zaraz po skończeniu szkoły średniej. Oni właśnie uzupełniają wiedzę teoretyczną na różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Dla przyszłych kandydatów na pracowników samorządowych to niezwykle korzystny przepis, bowiem w okresie tak dynamicznie zmieniającego się rynku pracy każdy nowy element kształcenia jest ważny.  

Zainteresowanie pracą na stanowisku urzędnika samorządowego stale rośnie. Działy kadr coraz częściej szukają wyspecjalizowanych pracowników z kierunkowym wykształceniem. To sprawia, że wymagania ogólne stają się etapem wstępnym dla przyszłych kandydatów do pracy. Brak odpowiedniego doświadczenia nie zamyka jednak drogi do kariery urzędniczej.  Katalog stanowisk urzędniczych jest tak obszerny, że nawet osoby bez doświadczenia znajdą ofertę dla siebie.

Czytaj także: Brak informacji o przyczynach nieobecności w pracy>>

By ułatwić potencjalnym kandydatom dostęp do ogłoszeń o pracę w służbie samorządowej stworzono specjalny portal internetowy gdzie są one zamieszczane. Biuletyn Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znajduje się pod adresem http://bip.kprm.gov.pl/ . Strona poza samymi ogłoszeniami zawiera szereg użytecznych informacji, między innymi druki dokumentów wymaganych przy składaniu aplikacji o pracę. Pozwala także na sprawdzenie wyników danego naboru na każdym szczeblu.

Należy pamiętać, że urzędnik samorządowy może liczyć na szacunek i uznanie społeczności, jeśli dobrze pracuje i działa w jej interesie. W przeciwnym razie jest on narażony na jej bezpośrednią krytykę. Efekty jego pracy są widoczne zwłaszcza w środowisku lokalnym. 

Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Premia dla lekarza POZ za szczepienie

  Lekarz POZ otrzyma premię finansową za zwiększenie tempa szczepień i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni.

  Nadzór nad dyrektorami - planowane zmiany

  Projektowane przepisy, mające zwiększyć kontrolę nad szkołami, zostały złagodzone. Co z dyrektorami?

  Powodzie - czy możemy przygotować się na nadchodzące zalania?

  W momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej praktyczne możliwości zabezpieczenia przed jej skutkami są bardzo ograniczone. Jakie mamy możliwości ograniczenia zagrożenia powodziowego?

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym przewiduje przygotowany przez MRiPS projekt nowelizacji. Co się zmieni?

  Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

  Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.