REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiczne studia podyplomowe - art. 54 ust. o finansach publicznych

Izabela Motowilczuk
Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych

REKLAMA

Czy osoba, która ukończy studia podyplomowe z zakresu „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” lub z zakresu „Rachunkowość” spełnia wymogi, aby pełnić funkcję głównego księgowego w jednostce budżetowej?

Ponieważ ustawa o finansach publicznych mówi o studiach podyplomowych ekonomicznych, czy wymienione studia można uznać za ekonomiczne?

REKLAMA

REKLAMA

Nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej na pytanie zadane przez Czytelnika – ze względu na brak istotnych informacji odnośnie do zakresu kształcenia oferowanego przez uczelnię prowadzącą wymienione w pytaniu rodzaje studiów podyplomowych oraz ich charakter i program. Na przykład wymieniony w pytaniu kierunek studiów podyplomowych „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” jest prowadzony zarówno w ramach kierunków kształcenia ekonomicznych, jak i prawniczych. Dlatego w odpowiedzi zostaną wskazane jedynie ogólne zasady, jakimi należy się kierować przy wyborze studiów podyplomowych przez osoby planujące uzupełnić wykształcenie konieczne do zajmowania stanowiska głównego księgowego w jednostkach sektora finansów publicznych.

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: nowa uofp) w art. 54 ust. 2 pkt 5 wymaga, aby główny księgowy w jednostce sektora finansów publicznych (a do tej kategorii należą państwowe i samorządowe jednostki budżetowe – co wynika z art. 9 pkt 3 tej ustawy) spełniał co najmniej jeden z wymienionych warunków:

● ukończył ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiadał co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,

● ukończył średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiadał co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

lub też:

● był wpisany do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,

● posiadał certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Definicje poszczególnych rodzajów wykształcenia wyższego, wymienionych w przywołanym przepisie, zawarte są w ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej: ustawa o szkolnictwie wyższym) i wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.

Studia podyplomowe to forma kształcenia przeznaczona dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, inna niż studia wyższe i studia doktoranckie, która może być prowadzona przez uczelnię w zakresie związanym z prowadzonymi przez nią kierunkami studiów wyższych (art. 2 pkt 11 i art. 8 ust. 1 i 6 ustawy o szkolnictwie wyższym). Zgodnie z uchwałą Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z 24 października 2005 r. w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych, do „nauk ekonomicznych” zalicza się takie dziedziny, jak:

● ekonomia,

● nauki o zarządzaniu,

● towaroznawstwo

– w zakresie których kształcenie odbywa się na uczelniach ekonomicznych oraz na wydziałach ekonomicznych innych uczelni wyższych na kierunkach studiów, określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów.

Czytaj także: Obowiązek zatrudnienia w szkole głównego księgowego>>

REKLAMA

Należą do nich m.in. takie kierunki, jak: ekonomia, finanse i rachunkowość, towaroznawstwo, logistyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i marketing, informatyka i ekonometria. W ramach tych kierunków obowiązują tzw. standardy kształcenia, które określają reguły kształcenia na poszczególnych kierunkach, przy czym standardy te określają pewne minima programowe, natomiast uczelnie prowadzące dany kierunek mają możliwość wprowadzania w jego ramach różnych dodatkowych specjalizacji (np. w ramach kierunku ekonomia mogą to być: ekonomika sektora publicznego, analiza finansowa, inwestycje, handel zagraniczny i wiele innych).

Jeśli chodzi o studia podyplomowe, to uczelnie kształcące na kierunkach ekonomicznych same ustalają ich nazwy i zakres programowy – na podstawie kompetencji przyznanych im w art. 68 ustawy o szkolnictwie wyższym – np. uczelnie ekonomiczne prowadzące kierunek studiów wyższych: finanse i rachunkowość oferują w bieżącym roku akademickim następujące ekonomiczne studia podyplomowe:

● Rachunkowość, finanse i system podatkowy,

● Finanse i rachunkowość zarządcza,

● Finanse i rachunkowość budżetowa,

● Rachunkowość sektora finansów publicznych,

● Rachunkowość i audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych,

● Rachunkowość,

● Podatki i skarbowość,

● Rachunkowość w zarządzaniu instytucjami kultury,

● Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami opieki zdrowotnej i wiele innych o bardzo różniącym się programie i zakresie wiedzy oraz umiejętności nabywanych przez słuchaczy.

Studia podyplomowe w swoim założeniu mają dawać możliwość poszerzenia wiedzy zdobytej w czasie studiów wyższych, a także zdobycia wiedzy specjalistycznej koniecznej z punktu widzenia wykonywanej pracy, dającej możliwość awansu zawodowego. Osoby, które zamierzają podjąć takie studia ze względu na konieczność uzyskania wykształcenia ekonomicznego, wymaganego do zajmowania stanowiska głównego księgowego w jednostce sektora finansów publicznych, zawsze powinny upewnić się na wybranej przez siebie uczelni, czy ich ukończenie daje gwarancję spełnienia wymogu określonego w przepisach art. 54 nowej uofp – informacje takie znajdują się zazwyczaj na stronach internetowych uczelni w opisach programu studiów podyplomowych, można je także uzyskać od osób odpowiedzialnych za ich realizację.

Czytaj także: Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1020)

• Ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 471)

• Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów (Dz.U. Nr 121, poz. 838; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 150, poz. 1213)

• Uchwała Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z 24 października 2005 r. w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (M.P. Nr 79, poz. 1120; ost.zm. M.P. z 2008 r. Nr 97, poz. 843)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA