| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Prawo do nagrody jubileuszowej podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Prawo do nagrody jubileuszowej podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Pracownica jednostki państwowej nabyła prawo do nagrody jubileuszowej, będąc na zasiłku dla bezrobotnych (z prawem do niego). W chwili obecnej pracuje. Czy zakład pracy powinien jej wypłacić nagrodę jubileuszową, do której nabyła prawo będąc na zasiłku?

W przypadku gdy okres uprawniający pracownika do nagrody upłynął w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pracownik uzyska prawo do takiej nagrody dopiero w momencie podjęcia pracy u pracodawcy, który wypłaca nagrody jubileuszowe.

Pracownicy na stanowiskach administracyjnych, technicznych i gospodarczych w komendach i komisariatach Policji – z wyjątkiem stanowisk określonych przez Komendanta Głównego Policji – są zatrudniani i wynagradzani na zasadach określonych w przepisach o pracownikach urzędów państwowych.

Urzędnikom państwowym przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Oznacza to zatem, że do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej są również wliczane:

● okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

● zakończone okresy zatrudnienia (czyli świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę),

okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Czytaj także: Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej>>

ZAPAMIĘTAJ!

Pojęcie „okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych” obejmuje czas, w którym pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i miał prawo do zasiłku oraz faktycznie go otrzymywał. Nie jest to więc cały okres, kiedy osoba była zarejestrowana jako bezrobotna.

Prawo do nagrody można nabyć tylko w czasie pozostawania w stosunku pracy – jest to bowiem świadczenie ściśle związane ze stosunkiem pracy. W trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie można więc nabyć prawa do nagrody. Może natomiast w tym okresie upłynąć okres uprawniający pracownika do nagrody jubileuszowej.

W związku z tym, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych podlega wliczeniu do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej, osoba ta nabędzie prawo do nagrody w razie podjęcia pracy u pracodawcy, który takie nagrody wypłaca. Innymi słowy, jeżeli w dniu podjęcia pracy okres poprzedniego zatrudnienia i okres pobierania zasiłku w sumie przekroczą okres uprawniający do nagrody, to z tym dniem pracownik nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »