REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do nagrody jubileuszowej podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Pracownica jednostki państwowej nabyła prawo do nagrody jubileuszowej, będąc na zasiłku dla bezrobotnych (z prawem do niego). W chwili obecnej pracuje. Czy zakład pracy powinien jej wypłacić nagrodę jubileuszową, do której nabyła prawo będąc na zasiłku?

W przypadku gdy okres uprawniający pracownika do nagrody upłynął w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pracownik uzyska prawo do takiej nagrody dopiero w momencie podjęcia pracy u pracodawcy, który wypłaca nagrody jubileuszowe.

REKLAMA

Pracownicy na stanowiskach administracyjnych, technicznych i gospodarczych w komendach i komisariatach Policji – z wyjątkiem stanowisk określonych przez Komendanta Głównego Policji – są zatrudniani i wynagradzani na zasadach określonych w przepisach o pracownikach urzędów państwowych.

Urzędnikom państwowym przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Oznacza to zatem, że do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej są również wliczane:

● okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

● zakończone okresy zatrudnienia (czyli świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę),

okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Czytaj także: Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej>>

ZAPAMIĘTAJ!

REKLAMA

Pojęcie „okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych” obejmuje czas, w którym pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i miał prawo do zasiłku oraz faktycznie go otrzymywał. Nie jest to więc cały okres, kiedy osoba była zarejestrowana jako bezrobotna.

Prawo do nagrody można nabyć tylko w czasie pozostawania w stosunku pracy – jest to bowiem świadczenie ściśle związane ze stosunkiem pracy. W trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie można więc nabyć prawa do nagrody. Może natomiast w tym okresie upłynąć okres uprawniający pracownika do nagrody jubileuszowej.

W związku z tym, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych podlega wliczeniu do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej, osoba ta nabędzie prawo do nagrody w razie podjęcia pracy u pracodawcy, który takie nagrody wypłaca. Innymi słowy, jeżeli w dniu podjęcia pracy okres poprzedniego zatrudnienia i okres pobierania zasiłku w sumie przekroczą okres uprawniający do nagrody, to z tym dniem pracownik nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej.

Jak czytamy w § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, wypłata nagrody jubileuszowej następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody, a jeżeli w aktach osobowych pracownika brak jest odpowiedniej dokumentacji – niezwłocznie po udokumentowaniu przez pracownika prawa do nagrody jubileuszowej.

Aby ustalić, czy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej, należy:

● sprawdzić, czy pracownik nabył prawo do nagrody – nabędzie je po upływie wymaganego okresu (najwcześniej po 20 latach) i dodatkowo podczas trwania stosunku pracy,

● sprawdzić, czy prawo do takiej nagrody nie uległo przedawnieniu.

REKLAMA

Prawo do nagrody jubileuszowej – podobnie jak każde inne świadczenie ze stosunku pracy – może przedawnić się po trzech latach od chwili, kiedy upływa okres uprawniający do nagrody. W przypadku gdy upłynął okres trzech lat od nabycia uprawnień do nagrody, od pracodawcy zależy, czy wypłaci ją pracownikowi, czy też nie.

Podsumowując – okres uprawniający do nagrody jubileuszowej pracownicy, o której mowa w pytaniu, upłynął w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Prawo do tej nagrody pracownica ta nabyła jednak dopiero w momencie podjęcia pracy w Policji. Jeżeli praca ta została podjęta przed upływem trzech lat od momentu upływu okres uprawniającego do nagrody, pracownica powinna nagrodę otrzymać. Gdyby jednak została zatrudniona po tym okresie, decyzja o przyznaniu nagrody należy do pracodawcy. 

Czytaj także: Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 857)

• Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 165, poz. 1118)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz.U. Nr 27, poz. 134)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA