REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do nagrody jubileuszowej podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Pracownica jednostki państwowej nabyła prawo do nagrody jubileuszowej, będąc na zasiłku dla bezrobotnych (z prawem do niego). W chwili obecnej pracuje. Czy zakład pracy powinien jej wypłacić nagrodę jubileuszową, do której nabyła prawo będąc na zasiłku?

W przypadku gdy okres uprawniający pracownika do nagrody upłynął w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pracownik uzyska prawo do takiej nagrody dopiero w momencie podjęcia pracy u pracodawcy, który wypłaca nagrody jubileuszowe.

REKLAMA

Pracownicy na stanowiskach administracyjnych, technicznych i gospodarczych w komendach i komisariatach Policji – z wyjątkiem stanowisk określonych przez Komendanta Głównego Policji – są zatrudniani i wynagradzani na zasadach określonych w przepisach o pracownikach urzędów państwowych.

Urzędnikom państwowym przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

● po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,

● po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Oznacza to zatem, że do okresu uprawniającego pracownika do nagrody jubileuszowej są również wliczane:

● okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie,

● zakończone okresy zatrudnienia (czyli świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę),

okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Czytaj także: Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej>>

ZAPAMIĘTAJ!

REKLAMA

Pojęcie „okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych” obejmuje czas, w którym pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i miał prawo do zasiłku oraz faktycznie go otrzymywał. Nie jest to więc cały okres, kiedy osoba była zarejestrowana jako bezrobotna.

Prawo do nagrody można nabyć tylko w czasie pozostawania w stosunku pracy – jest to bowiem świadczenie ściśle związane ze stosunkiem pracy. W trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie można więc nabyć prawa do nagrody. Może natomiast w tym okresie upłynąć okres uprawniający pracownika do nagrody jubileuszowej.

W związku z tym, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych podlega wliczeniu do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej, osoba ta nabędzie prawo do nagrody w razie podjęcia pracy u pracodawcy, który takie nagrody wypłaca. Innymi słowy, jeżeli w dniu podjęcia pracy okres poprzedniego zatrudnienia i okres pobierania zasiłku w sumie przekroczą okres uprawniający do nagrody, to z tym dniem pracownik nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej.

Jak czytamy w § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, wypłata nagrody jubileuszowej następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody, a jeżeli w aktach osobowych pracownika brak jest odpowiedniej dokumentacji – niezwłocznie po udokumentowaniu przez pracownika prawa do nagrody jubileuszowej.

Aby ustalić, czy pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej, należy:

● sprawdzić, czy pracownik nabył prawo do nagrody – nabędzie je po upływie wymaganego okresu (najwcześniej po 20 latach) i dodatkowo podczas trwania stosunku pracy,

● sprawdzić, czy prawo do takiej nagrody nie uległo przedawnieniu.

REKLAMA

Prawo do nagrody jubileuszowej – podobnie jak każde inne świadczenie ze stosunku pracy – może przedawnić się po trzech latach od chwili, kiedy upływa okres uprawniający do nagrody. W przypadku gdy upłynął okres trzech lat od nabycia uprawnień do nagrody, od pracodawcy zależy, czy wypłaci ją pracownikowi, czy też nie.

Podsumowując – okres uprawniający do nagrody jubileuszowej pracownicy, o której mowa w pytaniu, upłynął w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Prawo do tej nagrody pracownica ta nabyła jednak dopiero w momencie podjęcia pracy w Policji. Jeżeli praca ta została podjęta przed upływem trzech lat od momentu upływu okres uprawniającego do nagrody, pracownica powinna nagrodę otrzymać. Gdyby jednak została zatrudniona po tym okresie, decyzja o przyznaniu nagrody należy do pracodawcy. 

Czytaj także: Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 857)

• Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 165, poz. 1118)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz.U. Nr 27, poz. 134)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA