reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu

Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym od listopada 2005 r. do 31 marca 2010 r. W dniu 1 września 2007 r. nabyła prawo do nagrody jubileuszowej. W związku z przebywaniem w tym czasie na urlopie wychowawczym termin wypłaty został przesunięty do dnia jej powrotu do pracy. W dniu powrotu – 1 kwietnia 2010 r. – pracodawca i pracownica zawarli porozumienie zmieniające umowę o pracę i ustalono wymiar czasu pracy na 1/2 etatu (wcześniej była zatrudniona na pełny etat). Jakie wynagrodzenie zasadnicze – do którego zostaną doliczone pozostałe składniki wynagrodzenia – należy przyjąć do wyliczenia nagrody jubileuszowej, jeżeli pracownica 1 września 2007 r. miała ustalone wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1100 zł, ostatnio ustalone wynagrodzenie zasadnicze na pełnym etacie (przed powrotem z urlopu wychowawczego) w wysokości 1300 zł, a po zmianie wymiaru czasu pracy – 685 zł?

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Szczegółowe zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej pracowników samorządowych reguluje § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie). Regułą jest nabywanie prawa do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do niej. Wyjątkiem jest sytuacja korzystania przez pracownika samorządowego z urlopu wychowawczego.

Okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze dopiero w dniu jego zakończenia (art. 1865 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy).

Czytaj także: Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego>>

Z ORZECZNICTWA

Mimo że pracownica nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na urlopie wychowawczym, wypłata nagrody powinna nastąpić dopiero w dniu powrotu pracownicy do pracy z urlopu wychowawczego.

Uchwała Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 1992 r., sygn. akt I PZP 49/92

W przypadku gdy umowa o pracę pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym rozwiązuje się w związku z likwidacją pracodawcy lub w związku ze zwolnieniem dyscyplinarnym, wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić w dniu rozwiązania umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1992 r., sygn. akt I PZP 33/92).

W sytuacji opisanej w pytaniu – ze względu na korzystanie przez pracownicę w urlopu wychowawczego – pracodawca przesunął wypłatę nagrody do czasu powrotu pracownicy z tego urlopu. Przepisy rozporządzenia wyraźnie stanowią, że podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla pracownika korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty (§ 8 ust. 6 rozporządzenia).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama