Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej
REKLAMA
REKLAMA
Nagroda jak ekwiwalent za urlop
Wynagrodzenie stanowiące podstawę ustalenia wysokości nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi oblicza się na takich samych zasadach jak w przypadku ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Oznacza to zatem, że należy kierować się zasadami obowiązującymi w § 14–17 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe).
REKLAMA
Wysokość miesięcznego wynagrodzenia
Przy ustalaniu wysokości przysługującej pracownikowi nagrody jubileuszowej należy przede wszystkim ustalić wysokość miesięcznego wynagrodzenia pracownika.
Przy ustalaniu miesięcznego wynagrodzenia pracownika na potrzeby wyliczenia wysokości ekwiwalentu za urlop należy stosować takie same zasady, jak przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego.
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się natomiast z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
• jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
• wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
• gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
• wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
• dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
• nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
• odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
• wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.
W tym katalogu nie uwzględniono tzw. stałych dodatków do wynagrodzenia, jakimi są np. dodatki stażowe.
Dodatki stażowe są włączane co miesiąc do wynagrodzenia zasadniczego, a zatem mają charakter periodyczny.
Składniki miesięcznego wynagrodzenia
REKLAMA
Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy uwzględnia się składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu (§ 15 rozporządzenia urlopowego). Oznacza to, że przy naliczaniu wysokości nagrody jubileuszowej za podstawę należy przyjąć wynagrodzenie zasadnicze pracownika z miesiąca nabycia prawa do nagrody.
Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż miesiąc, z wyjątkiem wynagrodzenia zasadniczego, uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, uwzględnia się przy ustalaniu tego ekwiwalentu w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy (§ 16 rozporządzenia urlopowego). Oznacza to, że stałe dodatki oraz comiesięczne premie regulaminowe należy wziąć pod uwagę przy naliczaniu wysokości nagrody jubileuszowej pracownika.
Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu (§ 17 rozporządzenia urlopowego).
Przy obliczaniu wysokości nagrody jubileuszowej należy zatem uwzględnić stałe składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż miesiąc, czyli np. nagrody kwartalne.
ZAPAMIĘTAJ!
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wliczane są do wynagrodzenia ustalanego jako podstawa wymiaru ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
ZAPAMIĘTAJ!
Dodatek stażowy jest zaliczany do wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego, ekwiwalentu za urlop, jak również nagrody jubileuszowej.
Z ORZECZNICTWA
Tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Dlatego też nie będzie brana pod uwagę również przy obliczaniu wysokości nagrody jubileuszowej pracownika.
Wyrok SN z 20 lipca 2000 r., sygn. akt I PKN 17/00, OSNP 2002/3/182
ZAPAMIĘTAJ!
Nagroda kwartalna jest świadczeniem o charakterze periodycznym, jest bowiem wypłacana pracownikom co kwartał.
Jeśli pracownik ma wątpliwości co do prawidłowego naliczenia przysługującej mu nagrody jubileuszowej, może zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o ponowne jej przeliczenie. Przy odmowie pracodawcy pracownik może zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy, a ostatecznie dochodzić swoich praw na drodze sądowej
Magdalena Kasprzak
Podstawy prawne:
• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458)
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 217, poz. 1591)
REKLAMA
REKLAMA