REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

50 mln zł na pilotaż programu "Cyfrowa szkoła" w 2012 r.

REKLAMA

50 mln zł zostało zapisane w projekcie budżetu państwa na 2012 r, przyjętym przez rząd, na pilotażowy program "Cyfrowa szkoła" - poinformował w środę minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Projekt budżetu rząd przyjął we wtorek.

Jak podkreślił minister cyfryzacji pilotaż programu jest potrzebny po to by dobrze przygotować całość projektu. Boni uczestniczył, wraz z minister edukacji Krystyną Szumilas, w debacie "Podręczniki 2.0. Czy cyfrowe książki i biblioteki są już warte szkolnej wyprawki". Debatę zorganizowała w środę w Warszawie "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

REKLAMA

"Ważne jest widzenie całości zagadnienia. Program musi obejmować oczywiście doposażenie szkół, ale bardzo ważny jest nauczyciel z umiejętnościami, ważne są nowe treści edukacyjne, nowe materiały edukacyjne. To wszystko musi być razem powiązane, razem przygotowywane, jeśli mamy mówić o zmianie cywilizacyjnej" - wyjaśniła Szumilas.

"Chcemy by problem był ujęty całościowo. Dlatego mówimy o e-szkole, e-nauczycielu, e-uczniu i e-podręczniku. Wszystkie te komponenty razem widziane mogą przyczynić się do prawdziwej zmiany" - zaznaczył Boni. "Będziemy szli krok po kroku. Nie chcemy odrzucenia tego projektu. Nie zrealizujemy tego projektu, nawet przy różnych sporach o rozwiązania merytoryczne, bez współpracy wszystkich zainteresowanych" - zaznaczył Boni.

Według minister edukacji, jeśli mówi się o kompleksowym działaniu nie można mówić tylko o sprzęcie. "Musimy mówić o przygotowaniu nauczyciela, by był on rzeczywistym przewodnikiem ucznia w świecie cyfrowym (...) To niezwykle ważne" - podkreśliła Szumilas. O tym, jak ważne jest przygotowanie nauczycieli mówił też minister cyfryzacji. Wspomniał, że brane jest pod uwagę wprowadzenie e-moderatorów, którzy będą wspomagać nauczycieli w nowym systemie pracy.

REKLAMA

Pytany o szczegóły projektu Boni zaznaczył, że najpierw musi być opracowany projekt pilotażu. Według niego, projekt ten powinien być opracowany do końca lutego, czyli gdy będą możliwe do uruchomienia środki z budżetu. "Pilotaż powinien być przeprowadzony między marcem, a jesienią" - powiedział minister cyfryzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pilotaż jest potrzebny po to by dobrze przygotować całość projektu. W projekcie będą potrzebne określone do wykorzystania i zastosowania konfiguracje sprzętowe. Musimy je sprawdzić podczas pilotażu. Pilotaż jest potrzebny także do tego by zrozumieć, że e-podręcznik to nie jest zeskanowany podręcznik papierowy, tylko podręczniki z materiałami dostępnymi w różnej formie. Trzeba to przećwiczyć, przedyskutować z twórcami książek obecnych na rynku (...) Pilotaż ma też pokazać jakie są obecnie realne kompetencje nauczycieli" - wyjaśnił Boni.

"Ten przegląd, analizy, pomoże nam wystartować później z przetargami" - zaznaczył. "W tych trudnych czasach, nie da nam rząd pieniędzy na następne fazy projektu jeśli w wyniku pilotażu nie odpowiemy na pytania: w jakim czasie, w jaki sposób i za jakie pieniądze osiągniemy zamierzone efekty" - dodał minister cyfryzacji.

Pytany o szczegóły pilotażu, które są już przesądzone poinformował, że program "Cyfrowa szkoła" będzie realizowany od czwartej klasy szkoły podstawowej. "Nadal nie wiadomo, czy tablet będzie własnością ucznia, czy szkoły, choć skłaniamy się do drugiego z tych rozwiązań" - powiedział Boni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.

REKLAMA

Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

REKLAMA