REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

50 mln zł na pilotaż programu "Cyfrowa szkoła" w 2012 r.

REKLAMA

50 mln zł zostało zapisane w projekcie budżetu państwa na 2012 r, przyjętym przez rząd, na pilotażowy program "Cyfrowa szkoła" - poinformował w środę minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Projekt budżetu rząd przyjął we wtorek.

Jak podkreślił minister cyfryzacji pilotaż programu jest potrzebny po to by dobrze przygotować całość projektu. Boni uczestniczył, wraz z minister edukacji Krystyną Szumilas, w debacie "Podręczniki 2.0. Czy cyfrowe książki i biblioteki są już warte szkolnej wyprawki". Debatę zorganizowała w środę w Warszawie "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

REKLAMA

"Ważne jest widzenie całości zagadnienia. Program musi obejmować oczywiście doposażenie szkół, ale bardzo ważny jest nauczyciel z umiejętnościami, ważne są nowe treści edukacyjne, nowe materiały edukacyjne. To wszystko musi być razem powiązane, razem przygotowywane, jeśli mamy mówić o zmianie cywilizacyjnej" - wyjaśniła Szumilas.

"Chcemy by problem był ujęty całościowo. Dlatego mówimy o e-szkole, e-nauczycielu, e-uczniu i e-podręczniku. Wszystkie te komponenty razem widziane mogą przyczynić się do prawdziwej zmiany" - zaznaczył Boni. "Będziemy szli krok po kroku. Nie chcemy odrzucenia tego projektu. Nie zrealizujemy tego projektu, nawet przy różnych sporach o rozwiązania merytoryczne, bez współpracy wszystkich zainteresowanych" - zaznaczył Boni.

Według minister edukacji, jeśli mówi się o kompleksowym działaniu nie można mówić tylko o sprzęcie. "Musimy mówić o przygotowaniu nauczyciela, by był on rzeczywistym przewodnikiem ucznia w świecie cyfrowym (...) To niezwykle ważne" - podkreśliła Szumilas. O tym, jak ważne jest przygotowanie nauczycieli mówił też minister cyfryzacji. Wspomniał, że brane jest pod uwagę wprowadzenie e-moderatorów, którzy będą wspomagać nauczycieli w nowym systemie pracy.

REKLAMA

Pytany o szczegóły projektu Boni zaznaczył, że najpierw musi być opracowany projekt pilotażu. Według niego, projekt ten powinien być opracowany do końca lutego, czyli gdy będą możliwe do uruchomienia środki z budżetu. "Pilotaż powinien być przeprowadzony między marcem, a jesienią" - powiedział minister cyfryzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pilotaż jest potrzebny po to by dobrze przygotować całość projektu. W projekcie będą potrzebne określone do wykorzystania i zastosowania konfiguracje sprzętowe. Musimy je sprawdzić podczas pilotażu. Pilotaż jest potrzebny także do tego by zrozumieć, że e-podręcznik to nie jest zeskanowany podręcznik papierowy, tylko podręczniki z materiałami dostępnymi w różnej formie. Trzeba to przećwiczyć, przedyskutować z twórcami książek obecnych na rynku (...) Pilotaż ma też pokazać jakie są obecnie realne kompetencje nauczycieli" - wyjaśnił Boni.

"Ten przegląd, analizy, pomoże nam wystartować później z przetargami" - zaznaczył. "W tych trudnych czasach, nie da nam rząd pieniędzy na następne fazy projektu jeśli w wyniku pilotażu nie odpowiemy na pytania: w jakim czasie, w jaki sposób i za jakie pieniądze osiągniemy zamierzone efekty" - dodał minister cyfryzacji.

Pytany o szczegóły pilotażu, które są już przesądzone poinformował, że program "Cyfrowa szkoła" będzie realizowany od czwartej klasy szkoły podstawowej. "Nadal nie wiadomo, czy tablet będzie własnością ucznia, czy szkoły, choć skłaniamy się do drugiego z tych rozwiązań" - powiedział Boni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

REKLAMA

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA