REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady uchwalania aktów prawa miejscowego

Marcin Binaś

REKLAMA

Koniec roku to ważny moment, jeżeli chodzi o podejmowanie przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego aktów prawa miejscowego. Zasady tworzenia i publikowania przepisów miejscowych są ściśle określone.

Najważniejsze przy tworzeniu projektów oraz przy podejmowaniu ostatecznych rozstrzygnięć dotyczących aktów prawa miejscowego są:

REKLAMA

1) ustawa z 22 września 2005 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (dalej: ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych) oraz

2) rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”.

Wiedza zawarta w tych aktach prawnych jest absolutnie niezbędna do tego, żeby podjęta uchwała nie została zakwestionowana przez jeden z organów kontrolnych, czyli: Regionalną Izbę Obrachunkową, wojewodę lub sąd administracyjny.

Uchwała jest „lokalnym” aktem prawnym, wydawanym/stanowionym na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie. Rada gminy lub powiatu albo sejmik województwa są tematycznie związane zakresem wskazanym w ustawie i mogą działać jedynie w zakresie, jaki został im przekazany do uregulowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodząc do treści samej uchwały, radni muszą pamiętać o kilku kwestiach. Tytuł miejscowego aktu prawnego, czyli tzw. główka, powinien zawierać następujące elementy:

● wskazanie rodzaju,

● wskazanie organu podejmującego,

● datę podjęcia (wyrażoną cyframi arabskimi z wyjątkiem nazwy miesiąca określonej słownie), poprzedzoną zwrotem „z dnia”,

● możliwie zwięzłe określenie przedmiotu regulacji.

REKLAMA

Treść merytoryczna uchwały, podobnie jak ustaw będących podstawą do jej wydania, musi być podzielona na odpowiednie jednostki redakcyjne: podstawową jest paragraf – § z kolejną cyfrą/liczbą arabską z kropką. Paragraf może być w razie potrzeby podzielony na ustępy (skrót ust. z kolejną cyfrą/liczbą arabską w obrębie danego paragrafu) – te zaś na punkty, oznaczone jako pkt z kolejną cyfrą arabską i nawiasem z prawej strony. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to z punktów można jeszcze wyodrębnić litery, stanowiące rodzaj dokonywanego wyliczenia – skrót lit. z kolejną literą alfabetu łacińskiego i z nawiasem z prawej strony.

Po przedstawieniu treści merytorycznej należy wskazać organ, któremu powierza się wykonanie uchwały (na poziomie gminy jest nim zawsze wójt jako organ wykonawczy w danej JST) oraz przepisy w uchwałach, które przestają obowiązywać po podjęciu nowej uchwały.

Ostatnim zapisem w treści uchwały jest wskazanie na moment jej wejścia w życie i kwestia publikacji. Obie sprawy są uregulowane w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych. W art. 4 ust. 1 stanowi ona, że przepisy powszechnie obowiązujące (a za takie należy uznać na terenie danej JST uchwały jej rady lub sejmiku) wchodzą w życie w terminie 14 dni lub dłuższym od daty ich opublikowania. Natomiast obligatoryjnym publikatorem dla aktów prawa miejscowego jest dziennik urzędowy danego województwa, prowadzony przez poszczególnych wojewodów.

W przypadku powtarzającego się nieprzestrzegania przez radnych zasad dotyczących uchwalania aktów prawa miejscowego, Sejm na wniosek Premiera może podjąć uchwałę w sprawie rozwiązania danej rady gminy, co automatycznie oznacza również odwołanie zarządu JST lub wójta.

Podstawy prawne

● Ustawa z 22 września 2005 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (j.t. Dz.U. z 2010 r. nr 17, poz. 19; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1378)

Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. nr 217, poz. 1281)

● Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz.U. nr 100, poz. 908)

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

REKLAMA

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

REKLAMA

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

REKLAMA