REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy poprawi się zarządzanie energią

Piotr Schick

REKLAMA

Branża ciepłownicza oczekuje od administracji rządowej podjęcia zmian i inicjatyw legislacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw ciepła systemowego dla kilkunastu milionów Polaków. Potrzebujemy nowego modelu regulacji cen, efektywności energetycznej czy rozwoju kogeneracji. Bez tego kondycja ciepła systemowego nie będzie najlepsza.

Samorządy mogą oszczędzić miliony złotych, jeśli poważnie podejdą do wytwarzania i zarządzania ciepłem oraz energią. Liczne przykłady dowodzą, że tam gdzie wdrożono programy oszczędnościowe, osiągnięto korzyści klimatyczne i finansowe.

REKLAMA

Ciepłownictwo komunalne jest mniej zanieczyszczające i bardziej wydajne pod względem energetycznym, zarówno w procesie generacji, jak i dystrybucji ciepła, więc w pełni uzasadnione jest promowanie tej formy wytwarzania ciepła – z komunikatu Komisji Europejskiej „Plan działania na rzecz racjonalizacji zużycia energii: sposoby wykorzystania potencjału”.

Prawne zobowiązanie

REKLAMA

Od sierpnia br. obowiązuje ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (dalej: ustawa o efektywności energetycznej), przewidująca wzorcową rolę sektora publicznego w poprawianiu efektywności energetycznej. Prawo to ma „wymusić” – także na samorządach – oszczędność energii. Przymus w tym przypadku należy zdefiniować jako konieczny, ponieważ dotychczasowe zachęty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Gminy w większości nie inwestują w efektywność energetyczną, tłumacząc się niewystarczającymi funduszami lub pilniejszymi zadaniami. Szkoda, że często lokalnym władzom decydującym o przeznaczeniu publicznych pieniędzy brakuje świadomości, że inwestycje w energię elektryczną i ciepło zwracają się bardzo szybko.

W 2008 roku zaledwie jedna czwarta gmin dysponowała planami zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Ostateczny termin, do którego gminy muszą sporządzić lub uaktualnić założenia do planów upływa 11 marca 2012 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt założeń opiniuje samorząd województwa w części dotyczącej koordynacji współpracy z innymi gminami oraz w zakresie zgodności z polityką energetyczną państwa.

Praktyczne przykłady z Częstochowy i Poznania

Wyjątkiem pod względem skuteczności lokalnej polityki energetycznej jest Częstochowa, w której obowiązuje zasada współpracy i porozumienia między wszystkimi uczestnikami rynku energii. Od 2003 roku władze samorządowe realizują w Częstochowie projekt zarządzania energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej.


REKLAMA

Jeden z największych w Polsce programów rozwoju ciepła sieciowego realizuje samorząd Poznania, współpracujący ze spółką Dalkia. Możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej w zabytkowej dzielnicy Łazarz była bardzo popularna, gdyż mieszkańcy nie musieli uiszczać opłaty przyłączeniowej za całość wykonanej sieci, a tylko za krótkie przyłącze od ulicy do domu. – Rozwój systemów ciepłowniczych daje duże oszczędności finansowe i ekologiczne. Przedstawiciele firm ciepłowniczych zapewniają, że korzystanie z centralnej sieci pozwala łatwiej i z wyprzedzeniem określić koszty wytwarzania oraz przesyłu ciepła, a podwyżki cen są stabilne i niższe niż tam, gdzie indywidualnie ogrzewa się gazem, węglem i olejem – tłumaczył prezes Jacek Szymczak na listopadowym seminarium dla samorządów i spółdzielni mieszkaniowych, zorganizowanym w Ciechocinku.

Ustawa o efektywności energetycznej wymienia środki prowadzące do poprawy efektywności energetycznej, z których każda jednostka sektora publicznego powinna wybrać przynajmniej dwa oraz poinformować o ich stosowaniu.

Więcej na ten temat w Gazecie Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA