REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy poprawi się zarządzanie energią

Piotr Schick

REKLAMA

Branża ciepłownicza oczekuje od administracji rządowej podjęcia zmian i inicjatyw legislacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw ciepła systemowego dla kilkunastu milionów Polaków. Potrzebujemy nowego modelu regulacji cen, efektywności energetycznej czy rozwoju kogeneracji. Bez tego kondycja ciepła systemowego nie będzie najlepsza.

Samorządy mogą oszczędzić miliony złotych, jeśli poważnie podejdą do wytwarzania i zarządzania ciepłem oraz energią. Liczne przykłady dowodzą, że tam gdzie wdrożono programy oszczędnościowe, osiągnięto korzyści klimatyczne i finansowe.

REKLAMA

Ciepłownictwo komunalne jest mniej zanieczyszczające i bardziej wydajne pod względem energetycznym, zarówno w procesie generacji, jak i dystrybucji ciepła, więc w pełni uzasadnione jest promowanie tej formy wytwarzania ciepła – z komunikatu Komisji Europejskiej „Plan działania na rzecz racjonalizacji zużycia energii: sposoby wykorzystania potencjału”.

Prawne zobowiązanie

REKLAMA

Od sierpnia br. obowiązuje ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (dalej: ustawa o efektywności energetycznej), przewidująca wzorcową rolę sektora publicznego w poprawianiu efektywności energetycznej. Prawo to ma „wymusić” – także na samorządach – oszczędność energii. Przymus w tym przypadku należy zdefiniować jako konieczny, ponieważ dotychczasowe zachęty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Gminy w większości nie inwestują w efektywność energetyczną, tłumacząc się niewystarczającymi funduszami lub pilniejszymi zadaniami. Szkoda, że często lokalnym władzom decydującym o przeznaczeniu publicznych pieniędzy brakuje świadomości, że inwestycje w energię elektryczną i ciepło zwracają się bardzo szybko.

W 2008 roku zaledwie jedna czwarta gmin dysponowała planami zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Ostateczny termin, do którego gminy muszą sporządzić lub uaktualnić założenia do planów upływa 11 marca 2012 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt założeń opiniuje samorząd województwa w części dotyczącej koordynacji współpracy z innymi gminami oraz w zakresie zgodności z polityką energetyczną państwa.

Praktyczne przykłady z Częstochowy i Poznania

Wyjątkiem pod względem skuteczności lokalnej polityki energetycznej jest Częstochowa, w której obowiązuje zasada współpracy i porozumienia między wszystkimi uczestnikami rynku energii. Od 2003 roku władze samorządowe realizują w Częstochowie projekt zarządzania energią i środowiskiem w obiektach użyteczności publicznej.


REKLAMA

Jeden z największych w Polsce programów rozwoju ciepła sieciowego realizuje samorząd Poznania, współpracujący ze spółką Dalkia. Możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej w zabytkowej dzielnicy Łazarz była bardzo popularna, gdyż mieszkańcy nie musieli uiszczać opłaty przyłączeniowej za całość wykonanej sieci, a tylko za krótkie przyłącze od ulicy do domu. – Rozwój systemów ciepłowniczych daje duże oszczędności finansowe i ekologiczne. Przedstawiciele firm ciepłowniczych zapewniają, że korzystanie z centralnej sieci pozwala łatwiej i z wyprzedzeniem określić koszty wytwarzania oraz przesyłu ciepła, a podwyżki cen są stabilne i niższe niż tam, gdzie indywidualnie ogrzewa się gazem, węglem i olejem – tłumaczył prezes Jacek Szymczak na listopadowym seminarium dla samorządów i spółdzielni mieszkaniowych, zorganizowanym w Ciechocinku.

Ustawa o efektywności energetycznej wymienia środki prowadzące do poprawy efektywności energetycznej, z których każda jednostka sektora publicznego powinna wybrać przynajmniej dwa oraz poinformować o ich stosowaniu.

Więcej na ten temat w Gazecie Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA