REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prężne biura poradnictwa obywatelskiego

Mariusz Gadomski

REKLAMA

Coraz więcej samorządów (przede wszystkim powiatów, ale również gmin) oferuje swoim mieszkańcom możliwość korzystania z bezpłatnych porad obywatelskich i prawnych udzielanych przez wysoko kwalifikowanych specjalistów z danej dziedziny. Dzięki temu można uzyskać pomoc w wielu ważnych sprawach.

Najczęściej biura poradnictwa obywatelskiego (BPO) i prawnego są prowadzone przez organizacje pozarządowe i fundacje, które realizują projekty związane z poradnictwem obywatelskim. Jednostki samorządu terytorialnego są w tym przypadku partnerami NGO.

Dla najbardziej potrzebujących

– Pomagamy przede wszystkim osobom, które do tej pory z różnych powodów nie miały możliwości korzystać z tego rodzaju wsparcia – mówi Witold Popiołek, starosta puławski. – I my jako samorząd lokalny tę lukę staramy się wypełniać. Myślę, że dzięki temu zmienia się na plus podejście ludzi do przedstawicieli władzy. Jeśli w przyszłości chcemy być społeczeństwem obywatelskim, to już dziś musimy o to zadbać.

Starostwo Powiatowe w Puławach, we współpracy ze Stowarzyszeniem Lubelski Ośrodek Samopomocy i powiatem ryckim, realizuje projekt „Poznaj swoje prawa – bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie dla mieszkańców powiatu puławskiego i ryckiego”. Jego celem jest podnoszenie świadomości prawnej i obywatelskiej mieszkańców oraz zwiększenie powszechności dostępu do tego rodzaju poradnictwa. W ramach projektu na terenie powiatu puławskiego i ryckiego funkcjonuje dziewięć punktów porad prawnych i obywatelskich.

– Jeśli chodzi o nasz projekt, grupą, która najbardziej potrzebuje porad specjalistów, są rolnicy, emeryci i kobiety po tzw. przejściach: walczące o alimenty, uczestniczące w postępowaniach rozwodowych – mówi Małgorzata Poniatowska z Biura Projektu Lubelskiego Ośrodka Samopomocy.

Osobną kategorią są przedstawiciele NGO lub obywatele zainteresowani założeniem organizacji pozarządowej. Generalnie częściej z porad korzystają kobiety.

Przykład porady z BPO w Koszalinie

Problem: Klientka wzięła kredyt z banku na łączną kwotę 13 tys. zł. Pieniądze te pożyczyła koleżance, zawierając z nią pisemną umowę, w której koleżanka zobowiązała się do spłacania rat kredytowych. Do chwili obecnej koleżanka nie zapłaciła żadnej z rat kredytu, a komornik wszczął egzekucję z wynagrodzenia klientki. Klientka oczekuje porady w zakresie dochodzenia należności od osoby, której lekkomyślnie zaufała.

Porada: Doradca poinformował klientkę, że w pierwszej kolejności powinna pisemnie wezwać koleżankę do uregulowania zaległych rat kredytowych, wyznaczając termin do spełnienia żądania i zagrozić skierowaniem sprawy do sądu. Przekazał również wzór pozwu o zapłatę i omówił sposób, w jaki powinien zostać wypełniony formularz, oraz jakie należy dołączyć dowody.

Codzienne problemy

Nie tylko w projekcie puławsko-ryckim, ale w wielu podobnych przedsięwzięciach, realizowanych w całej Polsce, największa liczba porad ogniskuje się wokół problemów związanych z codziennymi uciążliwościami życia, takimi jak m.in. sprawy rodzinne, emerytalno-rentowe, mieszkaniowe, spory majątkowe, a także cały szereg problemów dotyczących finansów.

W przypadku spraw pracowniczych porady często dotyczą problemów związanych z niesłusznymi zwolnieniami z pracy i nieprawidłowymi wypłatami świadczeń pracowniczych.


– Mamy też dużo spraw z kategorii roszczeń finansowych i sporów własnościowych. Natomiast finanse to przede wszystkim zadłużenia obywateli wobec różnych instytucji – informuje Anna Magryta-Urban ze Stowarzyszenia APERTO, które prowadzi Biuro Porad Obywatelskich w Koszalinie.

Istnieje 10 podstawowych kategorii spraw, w rozwiązaniu których mogą pomóc doradcy Biura Porad Obywatelskich w Koszalinie, prowadzonego przez Stowarzyszenie APERTO:

1) kwestie, które załatwiamy w urzędach,

2) świadczenia, zasiłki, renty i emerytury,

3) opieka medyczna i świadczenia dla osób chorych, z niepełnosprawnością lub niesamodzielnych,

4) problemy w pracy,

5) sprawy związane z funkcjonowaniem i założeniem rodziny,

6) sprawy roszczeń majątkowych, podatków, pożyczek,

7) sprawy sporne w przypadku własności,

8) sprawy mieszkaniowe,

9) kwestie zadłużenia wobec banków, urzędów, spółdzielni mieszkaniowych, Skarbu Państwa i innych instytucji,

10) problemy ofiar przestępstw, podejrzanych i skazanych.

Więcej na ten temat w Gazecie Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA