REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prężne biura poradnictwa obywatelskiego

Mariusz Gadomski

REKLAMA

Coraz więcej samorządów (przede wszystkim powiatów, ale również gmin) oferuje swoim mieszkańcom możliwość korzystania z bezpłatnych porad obywatelskich i prawnych udzielanych przez wysoko kwalifikowanych specjalistów z danej dziedziny. Dzięki temu można uzyskać pomoc w wielu ważnych sprawach.

Najczęściej biura poradnictwa obywatelskiego (BPO) i prawnego są prowadzone przez organizacje pozarządowe i fundacje, które realizują projekty związane z poradnictwem obywatelskim. Jednostki samorządu terytorialnego są w tym przypadku partnerami NGO.

Dla najbardziej potrzebujących

– Pomagamy przede wszystkim osobom, które do tej pory z różnych powodów nie miały możliwości korzystać z tego rodzaju wsparcia – mówi Witold Popiołek, starosta puławski. – I my jako samorząd lokalny tę lukę staramy się wypełniać. Myślę, że dzięki temu zmienia się na plus podejście ludzi do przedstawicieli władzy. Jeśli w przyszłości chcemy być społeczeństwem obywatelskim, to już dziś musimy o to zadbać.

Starostwo Powiatowe w Puławach, we współpracy ze Stowarzyszeniem Lubelski Ośrodek Samopomocy i powiatem ryckim, realizuje projekt „Poznaj swoje prawa – bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie dla mieszkańców powiatu puławskiego i ryckiego”. Jego celem jest podnoszenie świadomości prawnej i obywatelskiej mieszkańców oraz zwiększenie powszechności dostępu do tego rodzaju poradnictwa. W ramach projektu na terenie powiatu puławskiego i ryckiego funkcjonuje dziewięć punktów porad prawnych i obywatelskich.

– Jeśli chodzi o nasz projekt, grupą, która najbardziej potrzebuje porad specjalistów, są rolnicy, emeryci i kobiety po tzw. przejściach: walczące o alimenty, uczestniczące w postępowaniach rozwodowych – mówi Małgorzata Poniatowska z Biura Projektu Lubelskiego Ośrodka Samopomocy.

Osobną kategorią są przedstawiciele NGO lub obywatele zainteresowani założeniem organizacji pozarządowej. Generalnie częściej z porad korzystają kobiety.

Przykład porady z BPO w Koszalinie

Problem: Klientka wzięła kredyt z banku na łączną kwotę 13 tys. zł. Pieniądze te pożyczyła koleżance, zawierając z nią pisemną umowę, w której koleżanka zobowiązała się do spłacania rat kredytowych. Do chwili obecnej koleżanka nie zapłaciła żadnej z rat kredytu, a komornik wszczął egzekucję z wynagrodzenia klientki. Klientka oczekuje porady w zakresie dochodzenia należności od osoby, której lekkomyślnie zaufała.

Porada: Doradca poinformował klientkę, że w pierwszej kolejności powinna pisemnie wezwać koleżankę do uregulowania zaległych rat kredytowych, wyznaczając termin do spełnienia żądania i zagrozić skierowaniem sprawy do sądu. Przekazał również wzór pozwu o zapłatę i omówił sposób, w jaki powinien zostać wypełniony formularz, oraz jakie należy dołączyć dowody.

Codzienne problemy

Nie tylko w projekcie puławsko-ryckim, ale w wielu podobnych przedsięwzięciach, realizowanych w całej Polsce, największa liczba porad ogniskuje się wokół problemów związanych z codziennymi uciążliwościami życia, takimi jak m.in. sprawy rodzinne, emerytalno-rentowe, mieszkaniowe, spory majątkowe, a także cały szereg problemów dotyczących finansów.

W przypadku spraw pracowniczych porady często dotyczą problemów związanych z niesłusznymi zwolnieniami z pracy i nieprawidłowymi wypłatami świadczeń pracowniczych.


– Mamy też dużo spraw z kategorii roszczeń finansowych i sporów własnościowych. Natomiast finanse to przede wszystkim zadłużenia obywateli wobec różnych instytucji – informuje Anna Magryta-Urban ze Stowarzyszenia APERTO, które prowadzi Biuro Porad Obywatelskich w Koszalinie.

Istnieje 10 podstawowych kategorii spraw, w rozwiązaniu których mogą pomóc doradcy Biura Porad Obywatelskich w Koszalinie, prowadzonego przez Stowarzyszenie APERTO:

1) kwestie, które załatwiamy w urzędach,

2) świadczenia, zasiłki, renty i emerytury,

3) opieka medyczna i świadczenia dla osób chorych, z niepełnosprawnością lub niesamodzielnych,

4) problemy w pracy,

5) sprawy związane z funkcjonowaniem i założeniem rodziny,

6) sprawy roszczeń majątkowych, podatków, pożyczek,

7) sprawy sporne w przypadku własności,

8) sprawy mieszkaniowe,

9) kwestie zadłużenia wobec banków, urzędów, spółdzielni mieszkaniowych, Skarbu Państwa i innych instytucji,

10) problemy ofiar przestępstw, podejrzanych i skazanych.

Więcej na ten temat w Gazecie Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

  Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

  REKLAMA

  Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

  Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

  Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

  4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

  Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik czadu może uratować życie

  Następna ofiara zatrucia czadem. 22- letni mężczyzna stracił przytomność w wannie, winny jest najprawdopodobniej gazowy podgrzewacz wody. Strażacy od lat zachęcają do instalacji czujników czadu. 

  Leczenie zębów? Polacy wciąż głównie wybierają gabinety prywatne

  Na NFZ czy prywatnie? Gdzie Polacy leczą zęby? Coraz popularniejsze staje się łączenie usług bezpłatnych z odpłatnymi. 

  REKLAMA

  Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

  To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej.

  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  REKLAMA