reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Potrzebny przegląd funkcji i zadań samorządów

Potrzebny przegląd funkcji i zadań samorządów

Szef resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że Polsce potrzebny jest przegląd funkcji, zadań oraz finansów samorządu. Zapewnia, że nie ma "żadnych zakusów likwidacyjnych" jeśli chodzi o poszczególne szczeble samorządu.

Boni przedstawił posłom z sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej priorytety samorządowe swego resortu. Zaznaczył, że lista priorytetów to wynik konsultacji, jakie odbył z przedstawicielami poszczególnych korporacji samorządowych. Dodał, że spotkania w takiej formule będą odbywały się regularnie raz na kwartał.

Szef MAC podkreślił, że zależy mu na budowaniu nowych relacji między rządem a samorządem; te dwie struktury - jak ocenił - w ostatnim czasie były "odwrócone do siebie plecami". Według Boniego "zakłócenia w relacjach rząd-samorząd" mogą stanowić dobry punkt wyjścia do przeglądu ustrojowego w kraju.

"Nie chodzi o to, żeby powiedzieć: ten poziom samorządu będzie istniał a ten nie będzie; jesteśmy jak najdalsi od tego. Chodzi o to, by dokonać przeglądu poprzez analizę funkcji i zadań" - tłumaczył posłom.

Zdaniem szefa MAC przegląd ustrojowy jest potrzebny, by "zadać sobie pytanie, jak mają funkcjonować na różnych szczeblach finanse samorządów". Zapewnił, że "nie ma żadnych zakusów likwidacyjnych" jeśli chodzi o poszczególne szczeble samorządu.

"Przegląd ustrojowy jest też oceną. Powinniśmy podchodzić do tego zdania obiektywnie; pokazać, co działa, co działa słabiej, co zrobić, żeby działało lepiej, gdzie równoważą się wydatki z dochodami, a gdzie istnieje groźba pętli zadłużenia. Na tym polega ten przegląd" - powiedział.

Dopytywany, zaznaczył, że nie należy utożsamiać postulowanego przez niego "przeglądu ustrojowego" z proponowaną m.in. przez klub Ruchu Palikota likwidacją powiatów.

Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu spotka się z przedstawicielami resortów: sprawiedliwości, zdrowia, spraw wewnętrznych, edukacji, rozwoju regionalnego, a także transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawach różnych zmian planowanych przez te resorty, które dotyczą służb im podlegających.

"Chcemy podyskutować, żeby było jasne, że to nie jest tak, że można jakąś zmianę przeprowadzić, skoro ona może mieć wpływ choćby na powiaty" - powiedział.

Wśród priorytetów samorządowych MAC - mówił Boni - jest też informatyzacja i budowanie społeczeństwa informacyjnego. "Istotnym elementem współpracy z samorządami są działania na rzecz poprawy dostępności internetu; we współpracy z samorządami do 2015 r. powstanie 27 tys. kilometrów nowych linii światłowodowych" - powiedział.

"Będziemy także chcieli dokonać audytu usług publicznych dokonywanych za pomocą internetu i usprawnić funkcjonowanie ePUAP-u (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej - PAP). Temu będą służyły zwiany w ustawie, która dzisiaj się nazywa ustawą o informatyzacji podmiotów publicznych, a chcemy, żeby się nazywała ustawą o świadczeniu usług administracji publicznej drogą elektroniczną" - powiedział.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama