REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebny przegląd funkcji i zadań samorządów

REKLAMA

Szef resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że Polsce potrzebny jest przegląd funkcji, zadań oraz finansów samorządu. Zapewnia, że nie ma "żadnych zakusów likwidacyjnych" jeśli chodzi o poszczególne szczeble samorządu.

Boni przedstawił posłom z sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej priorytety samorządowe swego resortu. Zaznaczył, że lista priorytetów to wynik konsultacji, jakie odbył z przedstawicielami poszczególnych korporacji samorządowych. Dodał, że spotkania w takiej formule będą odbywały się regularnie raz na kwartał.

REKLAMA

Szef MAC podkreślił, że zależy mu na budowaniu nowych relacji między rządem a samorządem; te dwie struktury - jak ocenił - w ostatnim czasie były "odwrócone do siebie plecami". Według Boniego "zakłócenia w relacjach rząd-samorząd" mogą stanowić dobry punkt wyjścia do przeglądu ustrojowego w kraju.

"Nie chodzi o to, żeby powiedzieć: ten poziom samorządu będzie istniał a ten nie będzie; jesteśmy jak najdalsi od tego. Chodzi o to, by dokonać przeglądu poprzez analizę funkcji i zadań" - tłumaczył posłom.

REKLAMA

Zdaniem szefa MAC przegląd ustrojowy jest potrzebny, by "zadać sobie pytanie, jak mają funkcjonować na różnych szczeblach finanse samorządów". Zapewnił, że "nie ma żadnych zakusów likwidacyjnych" jeśli chodzi o poszczególne szczeble samorządu.

"Przegląd ustrojowy jest też oceną. Powinniśmy podchodzić do tego zdania obiektywnie; pokazać, co działa, co działa słabiej, co zrobić, żeby działało lepiej, gdzie równoważą się wydatki z dochodami, a gdzie istnieje groźba pętli zadłużenia. Na tym polega ten przegląd" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopytywany, zaznaczył, że nie należy utożsamiać postulowanego przez niego "przeglądu ustrojowego" z proponowaną m.in. przez klub Ruchu Palikota likwidacją powiatów.

Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu spotka się z przedstawicielami resortów: sprawiedliwości, zdrowia, spraw wewnętrznych, edukacji, rozwoju regionalnego, a także transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawach różnych zmian planowanych przez te resorty, które dotyczą służb im podlegających.

"Chcemy podyskutować, żeby było jasne, że to nie jest tak, że można jakąś zmianę przeprowadzić, skoro ona może mieć wpływ choćby na powiaty" - powiedział.

Wśród priorytetów samorządowych MAC - mówił Boni - jest też informatyzacja i budowanie społeczeństwa informacyjnego. "Istotnym elementem współpracy z samorządami są działania na rzecz poprawy dostępności internetu; we współpracy z samorządami do 2015 r. powstanie 27 tys. kilometrów nowych linii światłowodowych" - powiedział.

REKLAMA

"Będziemy także chcieli dokonać audytu usług publicznych dokonywanych za pomocą internetu i usprawnić funkcjonowanie ePUAP-u (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej - PAP). Temu będą służyły zwiany w ustawie, która dzisiaj się nazywa ustawą o informatyzacji podmiotów publicznych, a chcemy, żeby się nazywała ustawą o świadczeniu usług administracji publicznej drogą elektroniczną" - powiedział.

Kolejnym priorytetem samorządowym MAC jest polityka miejska. "Myśląc o zrównoważonym rozwoju powinniśmy w tej kadencji rozważyć kwestie dotyczące polityki miejskiej i ewentualnych dyskusji o opcji metropolitalnej" - powiedział. Jak zaznaczył, chodzi o wypracowanie zachęt do tworzenia powiatów metropolitalnych w całym kraju, a nie w jednym regionie.

Minister nawiązał w ten sposób do przedstawionej jesienią przez śląskich posłów PO propozycji utworzenia śląskiego powiatu metropolitalnego. W ubiegłym tygodniu na spotkaniu ze Związkiem Miast Polskich w Karpaczu Boni zapowiedział, że nie będzie projektu metropolitalnego, który byłby zaadresowany do jednego geograficznego obszaru, w tym wypadku do Śląska. "To nie jest ogólne mówienie, ale decyzja po ustaleniach z premierem" - zaznaczył.

Szef MAC poinformował posłów, że resort zamierza przygotować "zieloną księgę" dotyczącą debaty na temat ustawy metropolitalnej, która ma być podsumowaniem dyskusji w tej kwestii oraz projektów, które w tym zakresie powstawały w ostatnich latach. "Od +zielonej księgi+ przeszlibyśmy do +białej księgi+, czyli do rekomendacji" - zapowiedział.

Podkreślił, że debata nad polityką miejską i ustawą metropolitalną nie oznacza wcale, że resort zamierza pomijać kwestie rozwoju obszarów wiejskich. Jak powiedział, MAC włączy się w dyskusję na temat tzw. janosikowego. Zdaniem Boniego, chodzi o to, by z jednej strony zracjonalizować ten mechanizm, ale jednocześnie "utrzymać pomoc silniejszych dla słabszych w imię solidarności". Zaznaczył też, że jednym z priorytetów samorządowych jego resortu jest też "bardzo dokładna analiza sytuacji dochodowej" gmin wiejskich.

Boni zadeklarował, że MAC będzie chciało też włączyć się w dyskusję na temat finansów samorządów. "Usługi, jakie świadczy samorząd, muszą być usługami, co do których jesteśmy umówieni - rząd i samorząd - a nie usługami przekazywanymi do realizacji mimo niechęci samorządów" - zaznaczył.

"Będziemy się starali pilnować tego, żeby samorząd, jeśli by nie chciał brać na siebie jakiegoś zakresu odpowiedzialności, to żeby tego zdania nie dostawał, a jeśli by miał dostać, to żeby bardzo mądrze przemyśleć kwestie finansowania" - zadeklarował szef MAC. Jak zaznaczył, potrzebna jest też debata o nowych źródłach dochodów jednostek samorządu terytorialnego, ale bez pogarszania sytuacji budżetowej państwa.

Zdaniem Boniego potrzebna jest też dyskusja na temat uelastycznienia wydatków samorządów. Według niego samorządy powinny mieć więcej samodzielności w zakresie kreowania polityki pomocy społecznej choć - zaznaczył - "w ogólnych ramach i przy standardach określanych przez ustawy". Wyraził ponadto nadzieję, że rządowi, samorządom i związkom zawodowym uda się wypracować rozwiązania dotyczące uelastycznienia Karty Nauczyciela.

Boni odniósł się też do negocjacji rządu z samorządami w sprawie ograniczania deficytu sektora samorządowego. Zwrócił uwagę, że na ostatnim, lutowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego resort finansów przedstawił założenia projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który - ocenił - jest radykalnie odmienny od pierwotnie zaproponowanego. "Co nie znaczy, że wzbudza zachwyt samorządów" - zaznaczył.

Jak mówił, jedną z kluczowych kwestii spornych jest nadal krytykowana przez części samorządów propozycja MF utrzymaniu w ustawie o finansach publicznych zasady, że maksymalny poziom długu jednostek samorządowych nie może przekraczać 60 proc. ich dochodów. Boni zaznaczył, że gdy projekt nowelizacji ustawy trafi do konsultacji międzyresortowych, MAC również będzie przeciwne temu rozwiązaniu.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA