REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie uchwał w sprawie odpadów

Wioletta Kępka

REKLAMA

Zostało niewiele czasu na przygotowanie i przyjęcie uchwał wprowadzających w gminach nowy system gospodarowania odpadami. To już ostatni moment na rozpoczęcie prac nad tymi dokumentami.

REKLAMA

Rewolucja w gospodarce odpadami rozpoczęła się 1 stycznia 2012 r., kiedy to weszła w życie ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa śmieciowa). Jednym z pierwszych etapów realizacji tych przepisów jest przyjęcie przez rady gmin uchwał wprowadzających nowe zasady odbierania odpadów od mieszkańców oraz nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku. Radni mają na to czas do 31 grudnia 2012 r.

REKLAMA

Nowy regulamin musi być dostosowany do zaktualizowanego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO). Na aktualizacje tych planów sejmiki województw mają czas do 1 lipca br. Oznacza to, że gminy muszą poczekać z przygotowaniem swoich regulaminów do czasu zaktualizowania WPGO. Niestety, sejmiki województw nie śpieszą się z realizacją tego obowiązku. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Środowiska (MŚ) wynika, że w kwietniu 2012 r. do resortu trafił tylko jeden zaktualizowany WPGO. Biorąc pod uwagę, że MŚ ma dwa miesiące na zaopiniowanie uchwały sejmiku wojewódzkiego w sprawie aktualizacji WPGO, to niewiele. Najprawdopodobniej więc większość regionów nie zdąży zaktualizować swoich WPGO w terminie. Samorządy wojewódzkie nie poniosą jednak z tego tytułu żadnych konsekwencji. Problemy mogą mieć natomiast gminy, które nie zdążą przygotować regulaminów.

Uchwały rady gminy

Poza regulaminem czystości i porządku, radni gmin muszą przyjąć także uchwały w sprawie:

● stawek opłat za gospodarowanie odpadami,

● terminu, częstotliwości i trybu uiszczania tych opłat,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wzoru deklaracji o wysokości opłaty,

● szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zamian za opłatę.

REKLAMA

– Gminy nie mogą też zapomnieć o obowiązku przeprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat nowego systemu odbioru odpadów. Kampania ta powinna rozpocząć się po przyjęciu uchwał przez radnych – mówi Maria Duczmal, radca prawny w Departamencie Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.

Uchwały regulujące cały system odbioru odpadów w gminie są podstawą nowego systemu. Dopiero po ich przyjęciu gmina będzie mogła rozpocząć przetargi na wybór firm, które w jej imieniu będą odbierać odpady. Wybrany przez samorząd przedsiębiorca musi zacząć odbierać odpady od właścicieli nieruchomości najpóźniej 1 lipca 2013 r. Czasu, zwłaszcza biorąc pod uwagę długotrwałość procedur przetargowych, zostało niewiele.

W przypadku uchwały o opłacie za gospodarowanie odpadami (art. 6k ust. 1 ustawy śmieciowej) radni przede wszystkim muszą wybrać jedną z metod jej ustalenia. Stawkę opłaty mogą uzależnić od liczby mieszkańców lokalu mieszkalnego, jego powierzchni albo zużycia wody.

– Stawka opłaty w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, będzie zależna od ilości zebranych odpadów, wyrażonej w pojemnikach o określonej pojemności – informuje Robert Kamionowski, radca prawny w kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

Natomiast, określając wysokość stawki opłaty, radni muszą wziąć pod uwagę koszty funkcjonowania całego systemu, w tym m.in.:

1) odbierania, transportowania, zbierania, odzyskiwania i unieszkodliwiania,

2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania,

3) obsługi administracyjnej tego systemu.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji -  prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA