Doświadczenie życiowe uczy, że pożar wywołuje nie tylko nieostrożne obchodzenie się z ogniem, ale też zaniedbania w wykonywaniu zupełnie podstawowych obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej przez osoby odpowiedzialne za ich przestrzeganie.
W tym opracowaniu omówione zostały wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego, za które – zgodnie z przepisami art. 82 kodeksu wykroczeń (dalej k.w.) – grozi kara aresztu, grzywny albo nagany.
reklama
reklama
Wymienione wykroczenia można podzielić na pięć grup:
1) wykroczenia związane z nieostrożnym obchodzeniem się ze źródłami ognia i środkami służącymi działaniom ratowniczym (art.82 §1 k.w.),
2) wykroczenia polegające na niedopełnieniu obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej (art.82 §2 k.w.),
3) wykroczenia związane z rozniecaniem ognia i paleniem papierosów w niedozwolonym miejscu (art.82 §3 k.w.),
4) wykroczenia polegające na niebezpiecznym wypalaniu trawy, słomy lub pozostałości roślinnych na polach (art.82 §4 k.w.),
5) wykroczenie polegające na pozostawieniu małoletniego w niebezpiecznych okolicznościach (art.82 §6 k.w.).
Wszystkie wykroczenia zgrupowane w przepisach art. 82 k.w. mogą być popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Umyślnie popełnia wykroczenie ten kto ma zamiar jego popełnienia, to jest chce popełnić wykroczenie albo przewidując możliwość jego popełnienia na to się godzi. Natomiast wykroczenie nieumyślne zachodzi, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia je jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.
Oznacza to, że każde z wykroczeń przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego może być popełnione wskutek zwykłego niedbalstwa wynikającego na przykład ze złej organizacji pracy w zakładzie pracy, spółdzielni, czy szkole.
Wykroczenia związane z nieostrożnym obchodzeniem się ze źródłami ognia i środkami służącymi działaniom ratowniczym
Do wykroczeń związanych z nieostrożnym obchodzeniem się ze źródłami ognia i środkami służącymi działaniom ratowniczym należą zachowania polegające na dokonywaniu czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegające na:
1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,