Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień
REKLAMA
REKLAMA
Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień
Wysokość opłaty ustalana jest w uchwale przez organy stanowiące jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli pobyt miał miejsce w izbie wytrzeźwień. Pobrana opłata stanowi dochód jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku pobytu w jednostce policji, opłata ustalana jest w drodze zarządzenia wojewody i stanowi dochód budżetu państwa. Co ważne jej wysokość nie może przekroczyć 300zł. Wyżej wymieniona opłata obejmuje także udzielenie wszelkiego rodzaju świadczeń zdrowotnych i detoksykację. Jej wysokości podlega waloryzacji i powinna być ustalana wraz z uwzględnieniem przeciętnego kosztu pobytu.
REKLAMA
Ze względu na szczególny charakter placówki organy jst mogą na drodze uchwały odstąpić od pobierania opłat przez daną placówkę.
Zobacz również: Straż miejska może korzystać z fotoradarów
REKLAMA
Termin uiszczenia opłaty wynosi 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty. Jeżeli wezwanie zostało doręczone po upływie trzech lat od dnia zwolnienia z izby wtedy obowiązek jej uiszczenia nie powstaje. Również roszczenie jst o uiszczenie wymaganej opłaty przedawnia się wraz z upływem trzech lat od terminu jej płatności.
Pozostałe zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą przede wszystkim przepisów o zastosowaniu środków przymusu stosowanych wobec osób przyjętych do izby wytrzeźwień, lub osób przebywających w jednostce policji. Sprecyzowano także poszczególne definicje środków przymusu. Ponadto określono zadania wykonywane przez izbę wytrzeźwień, kwestie związane z pobytem w izbie i czynnościami tam przeprowadzanymi.
Polecamy serwis: Bezpieczeństwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.