reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Do tej pory opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ustalana była przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Przepis dający mu takie upoważnienie został uznany jednak przez TK za niekonstytucyjny. Dlatego też dnia 1 stycznia weszła w życie ustawa z dnia 4 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Główna zmiana dotyczyła upoważnienia jednostek samorządu terytorialnego, a w zasadzie ich organów stanowiących do określania wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień.

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Wysokość opłaty ustalana jest w uchwale przez organy stanowiące jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli pobyt miał miejsce w izbie wytrzeźwień. Pobrana opłata stanowi dochód jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku pobytu w jednostce policji, opłata ustalana jest w drodze zarządzenia wojewody i stanowi dochód budżetu państwa. Co ważne jej wysokość nie może przekroczyć 300zł. Wyżej wymieniona opłata obejmuje także udzielenie wszelkiego rodzaju świadczeń zdrowotnych i detoksykację. Jej wysokości podlega waloryzacji i powinna być ustalana wraz z uwzględnieniem przeciętnego kosztu pobytu.

Ze względu na szczególny charakter placówki organy jst mogą na drodze uchwały odstąpić od pobierania opłat przez daną placówkę.

Zobacz również: Straż miejska może korzystać z fotoradarów

Termin uiszczenia opłaty wynosi 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty. Jeżeli wezwanie zostało doręczone po upływie trzech lat od dnia zwolnienia z izby wtedy obowiązek jej uiszczenia nie powstaje. Również roszczenie jst o uiszczenie wymaganej opłaty przedawnia się wraz z upływem trzech lat od terminu jej płatności.

Pozostałe zmiany wprowadzone nowelizacją dotyczą przede wszystkim przepisów o zastosowaniu środków przymusu stosowanych wobec osób przyjętych do izby wytrzeźwień, lub osób przebywających w jednostce policji. Sprecyzowano także poszczególne definicje środków przymusu. Ponadto określono zadania wykonywane przez izbę wytrzeźwień, kwestie związane z pobytem w izbie i czynnościami tam przeprowadzanymi.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama