reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gospodarka odpadami komunalnymi - uchwały

Gospodarka odpadami komunalnymi - uchwały

Uchwały, dotyczące opłat za gospodarowania odpadami komunalnymi podjęte przed dniem 1 lutego 2015 r. stracą moc 31 lipca 2016 r. RIO w Lublinie przypomina o konieczności pojęcia odpowiednich uchwał.

Informacja RIO w Lublinie o utracie mocy obowiązującej niektórych uchwał tworzących gminny system gospodarki odpadami komunalnymi

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie przypomina, że w myśl postanowień art. 11 ustawy z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2015 r., poz. 87), z dniem 31 lipca 2016 r. tracą moc – nadal obowiązujące,  podjęte przed 1 lutego 2015 r. - uchwały będące aktami prawa miejscowego, a pozostające we właściwości nadzorczej regionalnych izb obrachunkowych, w sprawie:

-   terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - art. 6l ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz. 250),

-   zarządzenia poboru tej opłaty w drodze inkasa – art. 6l ust. 2 cyt. ustawy,

-   wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz z warunkami i trybem jej składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej – art. 6n ust. 1 pkt. 1 i 2 cyt. ustawy.

W związku z powyższym rady gmin,  które nie podjęły po wspomnianym wyżej terminie, czyli po 1 lutego 2015 r. - na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o  utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wskazanych wyżej uchwał, powinny dopełnić tego obowiązku w terminie umożliwiającym ich wejście w życie najpóźniej z dniem 1 sierpnia 2016 r.

Pamiętać należy także, że podejmując uchwały w sprawie wzoru deklaracji rada gminy może wymagać podania w nich tylko danych określonych w przypisach art. 6m ust. 1a i 1b ustawy  o  utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Stąd Kolegium RIO kwalifikuje jako naruszenie prawa żądanie podania w deklaracji danych, które nie wynikają z ww. przepisów.  Dotyczy to m.in. wprowadzania, w różnej formie i o różnej treści, pouczeń o potencjalnej odpowiedzialności karnej lub karno-skarbowej osoby składającej deklarację za np. zatajanie danych, podanie ich niezgodnie z prawdą itp., czy też wprowadzanie swoistego rodzaju deklaracji tych osób, że znane są im stosowne przepisy przewidujące ową odpowiedzialność. Nie jest również zgodny z prawem wymóg imiennego wskazywania osób wspólnie zamieszkujących daną nieruchomość, podobnie jak żądanie podawania w deklaracjach numeru księgi wieczystej (zbioru dokumentów) nieruchomości z nazwą sądu ją prowadzącego.

Końcowo już sygnalizujemy, że wspomniany na początku przepis art. 11 ustawy zmieniającej z dnia 28 listopada 2014 r. skutek w postaci utraty mocy obowiązującej z dniem 31 lipca 2016 r. przewiduje nie tylko dla wskazanych wyżej uchwał rad gmin, ale również dotyczy innych niepozostających już w zakresie właściwości nadzorczej izby obrachunkowej, z których najistotniejszą jest uchwała w sprawie regulaminu utrzymania porządku i czystości.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie

Polecamy serwis: Gospodarka komunalna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama