| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie

Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie

Według jakiej stopy procentowej szkoła powinna naliczać od 1 stycznia 2016 r. odsetki w przypadku opłacenia przez uczniów po terminie należności za internat czy wyżywienie na stołówce - 5,5%, 7% czy 8%?

Odsetki za opłacenie po terminie należności cywilnoprawnych (a do tej kategorii zaliczane są opłaty za korzystanie z internatu i wyżywienia na stołówce szkolnej) w tzw. obrocie nieprofesjonalnym, czyli gdy wierzycielem jest jednostka budżetowa, a dłużnikiem osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, powinny być naliczane na podstawie art. 481 k.c. Odsetki te należy naliczać według stopy procentowej ustalonej przez strony w zawartych umowach (nie wyższej jednak niż 14% w skali rocznej). Przy braku odpowiednich postanowień umownych stosuje się odsetki ustawowe, wynoszące od 1 stycznia 2016 r. 7% w stosunku rocznym.

Podstawa prawna:

Art. 481 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Zobacz również: Podatkowe wyzwania dla samorządów w 2016 roku

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »