reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie

Jakie odsetki naliczać od zaległych wpłat uczniów za internat, wyżywienie

Według jakiej stopy procentowej szkoła powinna naliczać od 1 stycznia 2016 r. odsetki w przypadku opłacenia przez uczniów po terminie należności za internat czy wyżywienie na stołówce - 5,5%, 7% czy 8%?

Odsetki za opłacenie po terminie należności cywilnoprawnych (a do tej kategorii zaliczane są opłaty za korzystanie z internatu i wyżywienia na stołówce szkolnej) w tzw. obrocie nieprofesjonalnym, czyli gdy wierzycielem jest jednostka budżetowa, a dłużnikiem osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, powinny być naliczane na podstawie art. 481 k.c. Odsetki te należy naliczać według stopy procentowej ustalonej przez strony w zawartych umowach (nie wyższej jednak niż 14% w skali rocznej). Przy braku odpowiednich postanowień umownych stosuje się odsetki ustawowe, wynoszące od 1 stycznia 2016 r. 7% w stosunku rocznym.

Podstawa prawna:

Art. 481 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380)

Oprac. Izabela Motowilczuk

Zobacz również: Podatkowe wyzwania dla samorządów w 2016 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama