Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Kadry i płace w sferze budżetowej
Aktualizacja: 22.01.2010
Od 1 kwietnia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. Jak się okazuje, wciąż stwarzają one pracodawcom spore kłopoty interpretacyjne. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy dotyczące wynagradzania pracowników samorządowych. »
Podstawowe obowiązki i uprawnienia kierownika jednostki sektora finansów publicznych
Aktualizacja: 22.01.2010
Funkcjonowanie każdej jednostki nakłada na jej kierownika wiele obowiązków. Wynikają one nie tylko z faktu przynależności jednostki do sektora finansów publicznych ale również zatrudniania przez nią pracowników, odprowadzania składek, podatków. Oto analiza statusu kierownika jednostki z uwzględnieniem systemu kontroli finansowej. »
Profesjonalny sekretariat w urzędzie
Aktualizacja: 22.01.2010
Od momentu, kiedy kilkanaście lat temu zmieniła się sytuacja polityczna i gospodarcza w naszym kraju, obywatele stali się bardziej wymagający w stosunku do pracowników urzędów. Także wejście do UE i innych struktur wymusiły na urzędach opracowanie nowych zasad obsługi obywateli. »
Dodatek specjalny pracowników samorządowych
Aktualizacja: 22.01.2010
Czy za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy dodatek specjalny przysługuje w 100%? Czy traktowany jest jako dodatek stały, niepomniejszany za okres nieświadczenia pracy lub absencji chorobowej? »
Obliczanie urlopu pracownika samorządowego
Aktualizacja: 22.01.2010
Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od stażu pracy i wykształcenia. Planując termin urlopu, należy pamiętać, że są sytuacje, kiedy może on zostać zmieniony. »
Aktualizacja: 22.01.2010
Ponad połowa stanowisk pracy w polskich biurach zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. W efekcie, prawie 90 proc. pracowników skarży się na bóle kręgosłupa bądź oczu »
Aktualizacja: 22.01.2010
Ponad połowa stanowisk pracy w polskich biurach zupełnie nie spełnia wymogów ergonomii. W efekcie, prawie 90 proc. pracowników skarży się na bóle kręgosłupa bądź oczu »
Co musi zawierać regulamin wynagradzania pracowników samorządowych
Aktualizacja: 19.05.2011
Termin na przygotowanie regulaminów wygradzania mija 2 lipca 2009 r. Muszą je opracować wszystkie jednostki, do których ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych. Warto więc wiedzieć, jakie są wymogi dotyczące treści regulaminu »
Uprawnienia pracownicze członka służby cywilnej
Aktualizacja: 30.04.2010
Co oznacza użyte w ustawie o służbie cywilnej sformułowanie „nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych”? Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi? »
Zasady wypłacania nagrody jubileuszowej
Aktualizacja: 23.03.2010
Wysokość przysługującej pracownikowi nagrody jubileuszowej uzależniona jest bezpośrednio od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi bowiem wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla niego jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu jej wypłaty. »
Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych
Aktualizacja: 05.05.2010
Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu. »
Aktualizacja: 29.09.2011
Zebranie to uporządkowany sposób wymiany informacji między grupą osób. Jest praktycznym środkiem do tworzenia poczucia tożsamości, utrwalania dobrych stosunków, a przede wszystkim okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń. »
Zasady zaliczania dodatków do podstawy
Aktualizacja: 07.05.2010
Czy jednostka budżetowa prawidłowo wylicza podstawę do zasiłku chorobowego w ten sposób, że wlicza do podstawy dodatek stażowy, a wynagrodzenie pracownika i wspomniany dodatek są wówczas pomniejszane proporcjonalnie o dni chorobowego. »
Nowe zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
Aktualizacja: 07.05.2010
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy od osób powracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych zakład pracy nie nalicza składek na Fundusz Pracy przez 36 miesięcy? Jeżeli pracownica była na urlopie wychowawczym do końca 2008 r. i wróciła do pracy 1 stycznia 2009 r., to czy ten przepis również jej dotyczy? o osób, którym urlop macierzyński lub wychowawczy kończy się już w 2009 r., np. 12 stycznia? »
Czy można powierzać pełnienie obowiązków
Aktualizacja: 23.03.2010
Powierzanie pełnienia obowiązków na stanowiskach samorządowych, w sytuacji gdy przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości, jest czynnością podejmowaną bez podstawy prawnej, która może być zakwestionowana przez organ nadzoru - wskazał w wyroku z 1 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »