reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Komisje konkursowe na dyrektora szkoły - zmiany 2018 r.

Komisje konkursowe na dyrektora szkoły - zmiany 2018 r.

Nowelizacja zmienia m.in. zapisy dotyczące procedury podejmowania uchwał przez rady pedagogiczne w szkołach i placówkach oświatowych. Uchwały podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze lub z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska mają być podejmowane w głosowaniu tajnym.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo oświatowe, precyzującą przepisy dotyczące wyłaniania członków komisji konkursowych na dyrektora szkoły spośród przedstawicieli związków zawodowych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

Do składu komisji konkursowej będzie wchodziło - jak dotąd - po trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę (np. przedszkole) i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców, a także przedstawiciele związków zawodowych.

"Po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wyłonionym spośród członków ich jednostek organizacyjnych lub jednostek organizacyjnych organizacji związkowych, wchodzących w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa" - tak brzmi zapis nowelizacji, doprecyzowujący tę sprawę.

Zobacz: Oświata

Nowelizacja zmienia także zapisy dotyczące procedury podejmowania uchwał przez rady pedagogiczne w szkołach i placówkach oświatowych. Uchwały podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze lub z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska mają być podejmowane w głosowaniu tajnym.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe przygotowali posłowie PiS. Według nich, dotychczasowe przepisy umożliwiały zgłaszanie reprezentatywnym związkom zawodowym, należącym do federacji i konfederacji, więcej niż po jednym przedstawicielu do komisji. Tymczasem - jak tłumaczyli - intencją ustawodawcy było to, aby mogły zgłaszać tylko po jednym.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama