Kategorie

"Akcja Zima" kosztuje miasta dziesiątki milionów złotych

Odśnieżanie ulic w polskich miast pochłonęło już wiele milionów złotych. Tylko Warszawa od połowy października ub.r. wydała na ten cel około 60 mln zł, czyli ponad połowę środków przewidzianych na ten cel w budżecie miasta.

Odśnieżanie stołecznych dróg kosztowało w ostatni weekend 12 mln zł. W sumie usuwanie śniegu tej zimy pochłonęło już ok. 60 mln zł, czyli ponad połowę środków, które miasto przewidywało na ten cel (102 mln zł). Jak powiedziała rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska, od połowy października ub.r. do wtorkowego poranka pługi i solarki wyjeżdżały w Warszawie już 41 razy. W całym poprzednim sezonie zimowym takich akcji było 46, a zimą 2007/2008 - 33.

 

Rzeczniczka podkreśla, że śnieg nie jest zbierany i wywożony w inne rejony miasta, bo jest to zbyt drogie. Wyjątkiem są przejścia dla pieszych, przy których hałdy śniegu uniemożliwiają dojście do przycisków sterujących sygnalizacją świetlną. Fryczyńska zaznacza jednak, że oczyszczanie takich miejsc ze względu na wysoki koszt to "jednorazowe akcje".

 

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego poinformował z kolei, że firmy sprzątające na zlecenie ZTM warszawskie przystanki będą musiały zapłacić w sumie ponad 100 tys. zł kary. To efekt zastrzeżeń do stanu odśnieżenia przystanków po opadach w nocy z niedzieli na poniedziałek.

 

Poznań i Łódź wydadzą na odśnieżanie ponad 30 mln zł; Kraków tylko w styczniu wydał na ten cel 6 mln zł. Najmniej z dużych polskich miast za "akcję zima" zapłaci Wrocław, który podobnie jak w ubiegłym roku zamierza wydać na to ok. 16 mln zł. Niewiele płaci za odśnieżanie także Gdańsk.

 

Ulice Gdańska, nawet te w centrum, pokryte są kilkunastocentymetrową warstwą śniegu zmieszanego z piaskiem, co utrudnia poruszanie się. Wielu gdańszczan zdecydowało się w tym tygodniu pozostawić własne auta przed domami i skorzystać z komunikacji miejskiej. Miasto wydało tej zimy na odśnieżanie 4,1 mln zł. Jak zaznaczył Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu, suma ta obejmuje wydatki z trzech kwartałów ubiegłego i 11 dni tego roku.

 

Podobne sumy na odśnieżanie wyda Wrocław. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Ewa Mazur, za odśnieżanie dróg miasto zapłaci za grudzień i styczeń nieco ponad 4 mln zł. Odśnieżanie chodników kosztowało w grudniu 800 tys. zł; podobną kwotę miasto wyda na ten cel w styczniu.

 

W Białymstoku i okolicach, gdzie leży od 20 do 30 cm śniegu, dopiero we wtorek rano udało się usunąć go z głównych ulic. Narzekają i kierowcy, i piesi. Do tej pory 300-tysięczny Białystok wydał na odśnieżanie i utrzymanie ulic ponad 1 mln zł, danych ze stycznia jeszcze nie ma. Na cały sezon miasto przeznaczyło 6 mln zł.

 

Odśnieżanie Lublina kosztowało do końca grudnia ub. roku ok. 2 mln zł. W poprzednim sezonie zimowym miasto wydało na odśnieżanie nieco ponad 6 mln zł. "Spodziewamy się, że tej zimy koszty będą wyższe" - mówił Mirosław Kalinowski z biura prasowego lubelskiego ratusza. Główne ulice i chodniki są w Lublinie co prawda odśnieżone, ale bywają miejsca, w których brnie się w rozdeptanym, brudnym śniegu po kostki.

 

W Ostrowie Wielkopolskim na zimowe utrzymanie dróg zarezerwowano 800 tys. zł. "Dziennie miasto wydaje 50 tys. zł. Pieniądze zarezerwowane w budżecie już się kończą" - powiedziała PAP Sylwia Nowicka z biura prasowego prezydenta miasta.

 

Kalisz na odśnieżanie wydaje dziennie 50 tys. zł - poinformował PAP wiceprezydent miasta Daniel Sztandera. Podał, że ta zima kosztowała już miasto ok. 1 mln zł. Wszędzie jednak jest duży problem ze śniegiem zalegającym na ulicach i chodnikach; trudno poruszać się samochodem i pieszo.

 

W Kielcach od listopada do końca u.br. wydano na odśnieżanie 2,7 mln zł. W styczniu tego roku roboty porządkowe kosztowały już 1 mln zł. Tegoroczny budżet na utrzymanie układu komunikacyjnego w mieście opiewa na 5,7 mln zł.

 

Z kolei w czterokrotnie mniejszym Skarżysku-Kamiennej wydatki na utrzymanie dróg i chodników w zeszłym roku przekroczyły 760 tys. zł i były o 40 tys. zł większe od zaplanowanych. W tym roku każda doba odśnieżania kosztuje miasto 14 tys. zł. Pula środków przeznaczonych na usuwanie skutków zimy to 900 tys. zł.

 

W Radomiu na zimowe utrzymanie ulic zarezerwowano przeszło 7 mln zł, magistrat nie oszacował na razie, ile pieniędzy z tej kwoty już wydano. Gmina odpowiada za odśnieżanie tylko 10 proc. ulic w mieście, reszta należy do właścicieli kamienic, władz spółdzielni mieszkaniowych. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu zagroził karami finansowymi firmie zarządzającej strefą płatnego parkowania w centrum miasta. Kierowcy skarżyli się na zalegające na parkingach zwały śniegu i kłopoty z parkowaniem.

 

Władze Katowic za utrzymanie dróg i chodników płacą stałą opłatę Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej - 800 tys. zł miesięcznie. "Jeśli zima jest bezśnieżna, MPGK na tym zyskuje, jeżeli taka jak obecna - pracownicy przedsiębiorstwa mają dużo pracy, a odśnieżanie pochłania olbrzymie środki. My dzięki ryczałtowi nie musimy się martwić, że w przypadku srogiej zimy będą konieczne jakieś oszczędności czy przesunięcia" - tłumaczy rzecznik katowickiego magistratu Waldemar Bojarun.

 

Według szacunków Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie, w czasie tak obfitych opadów jak w ostatnich dniach, usuwanie śniegu z ulic miasta pochłania ok. 200 tys. zł dziennie. "W 2009 r. budżet na odśnieżanie wynosił 4 mln zł, a tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy tamtego roku nasze wydatku na ten cel wyniosły 6 mln zł. Na szczęście radni przyznali dodatkowe środki" - powiedziała PAP rzeczniczka MZD w Częstochowie Marta Górska.

 

W grudniu 2009 r. w Rzeszowie wydano na odśnieżanie 1,5 mln zł. To ponad 1 mln więcej niż w grudniu 2008. Jak powiedział Maciej Kiczor z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie, w budżecie miasta na odśnieżanie w tym sezonie zapisane jest 6 mln zł. "W ubiegły sezonie zimowym mieliśmy zapisaną podobną kwotę, a wydaliśmy niespełna 3 mln zł. Ile i czy w ogóle uda się zaoszczędzić w tym roku, przekonamy się w kwietniu" - dodał.

 

Do końca ub. roku Opole wydało na walkę ze skutkami zimy 500 tys. zł. Według rzecznika prezydenta miasta Mirosława Pietruchy, założony w budżecie miasta całoroczny koszt utrzymania dróg to ok. 2 mln zł. Ulice w Opolu są odśnieżone, ale na chodnikach w wielu miejscach zalegają pryzmy brudnego śniegu.

 

Nieco lepiej jest w Łodzi, która zapisała w budżecie 33 mln zł na odśnieżanie. Do tej pory miasto wydało ponad 6 mln zł. We wtorek sytuacja na ulicach Łodzi poprawiła się - główne arterie są czarne i mokre; na niektórych leży warstwa błota pośniegowego. Najgorzej jest na zaśnieżonych osiedlowych uliczkach, parkingach i przystankach tramwajowych.

 

W Poznaniu od początku sezonu zimowego wydano ponad 13 mln zł. Wszystkie drogi w mieście i chodniki odśnieżane na bieżąco, trwa usuwanie śniegu z miejsc postojowych w centrum miasta. "Tylko w ostatnich czterech dniach, kiedy opady były nieustające i intensywne, za utrzymanie dróg zapłaciliśmy 3 mln zł" - powiedziała rzecznik zarządu Dróg Miejskiej w Poznaniu Dorota Wesołowska. Na cały sezon zimowego utrzymania dróg w sezonie 2009-2010 w Poznaniu zaplanowano wydatki na poziomie 30 mln zł.

 

Dobra sytuacja panuje także w Krakowie, gdzie od początku tego roku na odśnieżanie wydano 8 mln zł. "Przy wzmożonych opadach śniegu na ulice miasta wyjeżdża cały nasz sprzęt, czyli 110 solarek, pługopiaskarek i ciągników z rozrzutnikami" - powiedział PAP Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Dodał, że odśnieżanych jest codziennie ok. 400 tys. m kw. chodników i 1200 km dróg. Główne ulice w Krakowie są odśnieżone, błoto pośniegowe może leżeć na drogach bocznych i osiedlowych.

 

Tylko Zakopane - zimowa stolica Polski - nie ma problemu z odśnieżaniem. W mieście pod Giewontem leży zaledwie 4 cm białego puchu. Podhale i Tatry są jedynym miejscem w Polsce, gdzie w ostatnich dniach zamiast śniegu padał deszcz. "Mamy zaoszczędzone środki na odśnieżanie, ponieważ prawdziwej zimy u nas nie ma" - powiedział PAP burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

 

PAP

 

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.