reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędy pracy nie chcą aktywizować osób gorzej wykształconych

Urzędy pracy nie chcą aktywizować osób gorzej wykształconych

Co trzecia osoba, która ukończyła szkolenie organizowane przez powiatowe urzędy pracy, znalazła zatrudnienie. Eksperci kwestionują jednak wiarygodność tych danych.

Powiatowe urzędy pracy (PUP) prowadzą regularne badania efektywności szkoleń oferowanych swoim bezrobotnym, w tym kursów współfinansowanych ze środków unijnych. Badanie przeprowadzane jest po trzech miesiącach od zakończenia szkolenia. Według statystyk PUP średnio co trzecia przeszkolona osoba znajduje w tym czasie zatrudnienie.

– Mimo wysokiej stopy bezrobocia 35–38 proc. osób, które kończą nasze szkolenia, podejmuje pracę – mówi Małgorzata Izdebska, dyrektor PUP we Włocławku.

W PUP w Łukowie odsetek osób zatrudnionych w wyniku szkoleń wyniósł w ubiegłym roku 22 proc., a w Janowie Lubelskim był dwukrotnie wyższy – 47 proc.

Jednak eksperci podkreślają, że badania PUP nie są w pełni miarodajne, bo urzędy pracy najchętniej kierują na szkolenia osoby, które mają większe predyspozycje do znalezienia pracy. Najczęściej korzystają z nich osoby dobrze wykształcone. Drugą grupą preferowaną przez urzędy pracy są ludzie młodzi. Potwierdzają to statystyki PUP. Na przykład 83 proc. osób bezrobotnych z powiatu słubickiego, które za unijne środki PUP w Słubicach przeszkolił w 2009 roku, nie ukończyło 24. roku życia. Jednocześnie tylko 11 proc. uczestników tego szkolenia nie miało średniego lub wyższego wykształcenia.

– PUP najczęściej wysyłają na szkolenia młodych, dobrze wykształconych ludzi, ponieważ oni chcą się uczyć. Powoduje to, że pomocy szkoleniowej są pozbawione osoby, których sytuacja edukacyjna jest gorsza – podkreśla Urszula Sztanderska, ekspert rynku pracy.

Jej zdaniem urzędy pracy powinny włożyć więcej wysiłku w przekonanie do szkoleń osób starszych, którym najbardziej potrzebne jest zdobycie nowych kwalifikacji i umiejętności.

Z badania efektywności szkoleń aktywizujących bezrobotnych przeprowadzonego na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW wynika również, że szkolenia są najbardziej efektywne w przypadku osób o niskim poziomie wykształcenia. Jednak te przez powiatowe urzędy pracy są najrzadziej szkolone.

– PUP uważają, że nie warto w nich inwestować, ponieważ mają mniejsze szanse na szybkie podjęcie pracy – uważa Jacek Liwiński z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama