reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sąd będzie ustalał wysokość opłat

Sąd będzie ustalał wysokość opłat

Policja nie będzie opiniować wniosku o kandydacie na stanowisko komornika, aplikanta lub asesora komorniczego.

Przywrócenie możliwości miarkowania wysokości opłat komorniczych przez sąd oraz przyznanie asesorom komorniczym prawa do używania pieczęci zastępowanych komorników to niektóre ze zmian, które zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Projekt, którym zajmował się wczoraj Sejm, jest obecnie jedną z trzech propozycji nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

– Już teraz ustawa nadaje się do gruntowego uporządkowania. Kolejne szczątkowe nowelizacje spowodują, że przepisy będą jeszcze mniej spójne – uważa Andrzej Kulągowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Sąd bez komornika

Projekt rozstrzyga, która kancelaria komornicza jest właściwa do wykonywania czynności egzekucyjnych w obszarze właściwości nowo utworzonego sądu rejonowego. Dziś komornicy, których siedziby kancelarii położone są w obszarze właściwości nowo utworzonego sądu, z chwilą jego utworzenia stają się z mocy prawa komornikami przy tym sądzie.

– Takie rozwiązanie powoduje problem, w sytuacji gdy na terenie nowo utworzonego sądu nie mamy ani jednego komornika – mówi Andrzej Kulągowski.

I jak dodaje, nie byłoby kłopotu, gdyby nie fakt, że egzekucję z nieruchomości nie może prowadzić inny wybrany przez wierzyciela komornik. Brak komornika w nowym rewirze może sparaliżować czynności egzekucyjne. Po nowelizacji minister sprawiedliwości zarządzi utworzenie wolnego stanowiska komornika i rozpocznie procedurę jego obsadzenia. Do czasu zakończenia tej procedury lub zniesienia rewiru czynności egzekucyjne wykonywaliby komornicy dotychczas właściwi.

Miarkowanie opłat

Kolejna zmiana ma dotyczyć przywrócenia możliwości miarkowania wysokości opłat komorniczych przez sąd. Projekt przewiduje, że dłużnik będzie mógł złożyć wniosek o obniżenie opłaty stosunkowej, w terminie siedmiu dni od dnia dowiedzenia się przez uprawnionego o ściągnięciu opłaty lub od dnia doręczenia postanowienia zawierającego wezwanie do uiszczenia opłaty.

Nowelizacja reguluje także kwestię pieczęci zastępcy komornika sądowego. Nowe przepisy dają zastępcy komornika prawo do używania pieczęci zastępowanego komornika. Zastępca komornika użyje pieczęci zastępowanego komornika, czyniąc przy swoim czytelnym podpisie wzmiankę o tym, że działa w zastępstwie.

Obsadzanie stanowiska

Minister sprawiedliwości, a nie jak dotychczas prezes sądu apelacyjnego, będzie się zwracał o zaopiniowanie kandydatów przez właściwą radę izby komorniczej. Nie będzie też obowiązku uzyskiwania od organów Policji informacji o kandydacie na stanowisko komornika, asesora lub aplikanta komorniczego.

– Nie powinno się angażować policji w sfery, gdzie istnieją inne, skuteczne mechanizmy sprawdzenia przeszłości kandydata na komornika lub aplikanta – uzasadnia zmianę Zbigniew Wrona, wiceminister w resorcie sprawiedliwości, który jest autorem projektu.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2006 r. nr 167, poz. 1191, ze zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama