REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obradowała Rada Ministrów

REKLAMA

Na pierwszym w tym w roku posiedzeniu Rząd obradował nad założeniami polskiej polityki zagranicznej na rok 2010. Rada Ministrów przeanalizowała też m.in. założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim.

Założenia do projektu ustawy o kredycie konsumenckim przygotował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zmiany są konieczne w związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie umów o kredyt konsumencki z kwietnia 2008 r. Państwa członkowskie, w tym także Polska, mają obowiązek implementacji nowych przepisów do 11 czerwca 2010 r. Obecnie za kredyt konsumencki uważa się kredyty do wysokości 80 tys. zł.

REKLAMA

 

Zgodnie z projektem (zamieszczonym na stronie internetowej UOKiK) nowa ustawa miałaby objąć swoim zakresem kredyty do wysokości 75 tys. euro, czyli 255 550 złotych (po przeliczeniu na złotówki zgodnie z kursem NBP z 23 kwietnia 2008 roku, czyli z dnia wejścia w życie dyrektywy).

 

Dyrektywa zawiera szczegółowe regulacje dotyczące m.in.: informacji podawanych w reklamie, informacji podawanych przed zawarciem umowy, informacji, które należy zawrzeć w umowach o kredyt, prawa do odstąpienia od umowy, przedterminowej spłaty kredytu. W związku z dyrektywą Polska musi m.in. wydłużyć z 10 do 14 dni okres, w jakim konsument może odstąpić od umowy kredytu. Dyrektywa przewiduje także prawo kredytodawcy do otrzymania rekompensaty w przypadku przedterminowej spłaty (0,5 proc. lub 1 proc. spłaconej przed terminem kwoty).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Ministrowie omówili też założenia do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki zmianom w prawie dokumenty KRS w wersji elektronicznej będą miały moc dokumentów urzędowych, czyli taką, jaką mają dokumenty w postaci "papierowej". Dostęp do informacji KRS, a także dostęp do dokumentów, będzie możliwy przez internet.

 

Nadanie dokumentom "elektronicznym" ważności dokumentów urzędowych będzie możliwe dzięki wyposażeniu ich w szczególne znaczniki, które umożliwią weryfikację danych uzyskanych tą drogą. Dostęp do wszystkich aktualnych danych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, w tym również do rejestru dłużników niewypłacalnych (RDN), ma być powszechny i bezpłatny.

 

Nowela zmieni też sposób rejestracji numeru identyfikacji podatkowej (NIP), który będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców "z urzędu", bezpośrednio po uzyskaniu przez sąd rejestrowy informacji o jego nadaniu przez urząd skarbowy. Zakłada się, że wpis nie będzie podlegał opłacie sądowej.

 

Rząd obradował także nad zmianami w uchwale dotyczącej polskiego kontyngentu policyjnego biorącego udział w misji policyjnej UE w Bośni i Hercegowinie (chodzi o wydłużenie okresu stacjonowania tego kontyngentu do końca 2011 roku).

 

Rada Ministrów omówiła też program "Solidarność Pokoleń", który dotyczy zwiększenia aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia.

 

Rząd zajął się ponadto projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ministrowie rozpatrzyli projekt noweli ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności (chodzi m.in. o zwiększenie skuteczności działań kontrolnych prowadzonych przez nadzór budowlanych).

 

Rada Ministrów rozpatrzyłą również zmiany rozporządzeń w sprawie starachowickiej i łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej oraz projekt rozporządzenia w sprawie funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w służbie celnej.

 

Oprócz tego ministrowie wysłuchali informacji na temat polityki rozwoju, a także - zwyczajowo - na temat wykorzystania unijnych funduszy.

 

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA