REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obradowała Rada Ministrów

REKLAMA

Na pierwszym w tym w roku posiedzeniu Rząd obradował nad założeniami polskiej polityki zagranicznej na rok 2010. Rada Ministrów przeanalizowała też m.in. założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim.

Założenia do projektu ustawy o kredycie konsumenckim przygotował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zmiany są konieczne w związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy w sprawie umów o kredyt konsumencki z kwietnia 2008 r. Państwa członkowskie, w tym także Polska, mają obowiązek implementacji nowych przepisów do 11 czerwca 2010 r. Obecnie za kredyt konsumencki uważa się kredyty do wysokości 80 tys. zł.

REKLAMA

 

Zgodnie z projektem (zamieszczonym na stronie internetowej UOKiK) nowa ustawa miałaby objąć swoim zakresem kredyty do wysokości 75 tys. euro, czyli 255 550 złotych (po przeliczeniu na złotówki zgodnie z kursem NBP z 23 kwietnia 2008 roku, czyli z dnia wejścia w życie dyrektywy).

 

Dyrektywa zawiera szczegółowe regulacje dotyczące m.in.: informacji podawanych w reklamie, informacji podawanych przed zawarciem umowy, informacji, które należy zawrzeć w umowach o kredyt, prawa do odstąpienia od umowy, przedterminowej spłaty kredytu. W związku z dyrektywą Polska musi m.in. wydłużyć z 10 do 14 dni okres, w jakim konsument może odstąpić od umowy kredytu. Dyrektywa przewiduje także prawo kredytodawcy do otrzymania rekompensaty w przypadku przedterminowej spłaty (0,5 proc. lub 1 proc. spłaconej przed terminem kwoty).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Ministrowie omówili też założenia do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki zmianom w prawie dokumenty KRS w wersji elektronicznej będą miały moc dokumentów urzędowych, czyli taką, jaką mają dokumenty w postaci "papierowej". Dostęp do informacji KRS, a także dostęp do dokumentów, będzie możliwy przez internet.

 

Nadanie dokumentom "elektronicznym" ważności dokumentów urzędowych będzie możliwe dzięki wyposażeniu ich w szczególne znaczniki, które umożliwią weryfikację danych uzyskanych tą drogą. Dostęp do wszystkich aktualnych danych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, w tym również do rejestru dłużników niewypłacalnych (RDN), ma być powszechny i bezpłatny.

 

Nowela zmieni też sposób rejestracji numeru identyfikacji podatkowej (NIP), który będzie wpisywany do rejestru przedsiębiorców "z urzędu", bezpośrednio po uzyskaniu przez sąd rejestrowy informacji o jego nadaniu przez urząd skarbowy. Zakłada się, że wpis nie będzie podlegał opłacie sądowej.

 

Rząd obradował także nad zmianami w uchwale dotyczącej polskiego kontyngentu policyjnego biorącego udział w misji policyjnej UE w Bośni i Hercegowinie (chodzi o wydłużenie okresu stacjonowania tego kontyngentu do końca 2011 roku).

 

Rada Ministrów omówiła też program "Solidarność Pokoleń", który dotyczy zwiększenia aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia.

 

Rząd zajął się ponadto projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ministrowie rozpatrzyli projekt noweli ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności (chodzi m.in. o zwiększenie skuteczności działań kontrolnych prowadzonych przez nadzór budowlanych).

 

Rada Ministrów rozpatrzyłą również zmiany rozporządzeń w sprawie starachowickiej i łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej oraz projekt rozporządzenia w sprawie funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w służbie celnej.

 

Oprócz tego ministrowie wysłuchali informacji na temat polityki rozwoju, a także - zwyczajowo - na temat wykorzystania unijnych funduszy.

 

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA