REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy z umowami szpitali z NFZ

REKLAMA

Oddziały regionalne Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z dyrektorami szpitali kontrakty na 2010 r. Są to aneksy to umów, które obowiązywały w kończącym się roku. Część lecznic z województw: świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego zapowiada, że nie zaakceptuje warunków proponowanych przez Fundusz. Negocjacje będą trwały do końca grudnia.

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała w ubiegły czwartek, że na lecznictwo szpitalne w przyszłym roku przeznaczonych będzie ponad 25,8 mld zł. Zapewniła, że finansowanie świadczeń nie będzie na poziomie niższym niż w 2009 r.

REKLAMA

REKLAMA

"Szpitale powiatowe w województwie świętokrzyskim nie podpiszą aneksu do tegorocznych umów z NFZ na leczenie w 2010 roku" - powiedział prezes Związku Szpitali Powiatowych Ryszard Skrzypek. Dodał, że sytuacji nie zmieniło zwiększenie finansowania świętokrzyskich szpitali. Konwent Starostów województwa świętokrzyskiego wezwał 10 grudnia starostów, aby powstrzymali dyrektorów od aneksowania umów z NFZ, do czasu zapewnienia środków nie niższych niż te, które wynikają z wykonania planu na 2009 rok.

Dyrektorzy szpitali obawiają się, że lecznice, tak jak w tym roku, nie dostaną pieniędzy za przyszłoroczne nadwykonania. Zdaniem Skrzypka, należy zwiększyć ilość świadczeń w kontraktach oraz podwyższyć kwotę przeznaczoną na leczenie pacjenta w biedniejszych regionach, takich jak województwo świętokrzyskie. Według danych NFZ, świętokrzyskie szpitale wykonały w 2009 r. nadwykonania na kwotę ok. 100 mln zł.

Jak powiedziała rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ Beata Szczepanek, fundusz przedstawił już dyrektorom szpitali w regionie warunki finansowania świadczeń na przyszły rok. "Oczywiście podczas podpisywania umów dyrektorzy mogą się nie zgodzić na te warunki. Wówczas szpitale, które nie podpiszą aneksów, mogą świadczyć usługi do końca lutego, a potem mogą przystąpić do konkursów na świadczenie usług" - dodała.

REKLAMA

Przyznane środki mają pozwolić na zapewnienie świadczeń na poziomie z 30 czerwca 2009 r. Kontrakty ze szpitalami powinny zostać podpisane do 30 grudnia. Jednak gdyby tak się nie stało, to nie ma groźby zamknięcie placówek ochrony zdrowia po nowym roku, gdyż podpisane są z nimi umowy wieloletnie obowiązują do końca 2010 r. W przypadku wypowiedzenia umów i tak do końca lutego musiałyby świadczyć usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podlaskie szpitale podtrzymują swoje stanowisko sprzed kilku dni, że nie podpiszą zaproponowanych im aneksów na 2010 rok do wieloletnich umów na świadczenia medyczne w wysokościach zaproponowanych przez NFZ - powiedział dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku dr Sławomir Kosidło. W ubiegłym tygodniu takie stanowisko przyjęli dyrektorzy 12 lecznic podległych samorządowi województwa, a poparł ich zarząd województwa podlaskiego.

Rzecznik NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz powiedział, że budżet podkarpackiego Funduszu na 2010 rok wynosi ponad 2,6 mld zł. Jego zdaniem jest to za mało o co najmniej 300-400 mln zł. Z tych środków na lecznictwo szpitalne przypadnie ponad 1,2 mld zł.

Zdaniem Zbigniewa Strzelczyka, prezesa stowarzyszenia zrzeszającego zoz-y i szpitale powiatowe, takie warunki są dla dyrektorów podkarpackich szpitali nie do przyjęcia i w związku z tym nie zamierzają podpisać aneksów. Swoje stanowisko mogą zmienić, jeżeli zostaną zapłacone wszystkie nadwykonania. NFZ zalega podkarpackim szpitalom około 160 mln zł nadwykonań za 2008 i 2009 rok.

Jak powiedziała rzeczniczka mazowieckiego Funduszu, Wanda Pawłowicz, aneksy od umów z lecznicami będą podpisywane w najbliższych dniach. Na świadczenia szpitalne przeznaczono ponad 4 mld zł. Obydwa radomskie szpitale nie znają jeszcze warunków finansowania świadczeń na przyszły rok.

Łódzki oddział NFZ dwukrotnie przedstawił szpitalom warunki finansowania świadczeń zdrowotnych na przyszły rok. 23 grudnia ma dojść do konkretnych rozmów z dyrektorami placówek - poinformowała rzeczniczka łódzkiego oddziału Beata Aszkielaniec.

Dyrektorzy zachodniopomorskich szpitali otrzymali propozycje finansowe w poniedziałek. Rzeczniczka szpitala klinicznego przy Unii Lubelskiej w Szczecinie Joanna Woźnicka powiedziała, że dyrekcja zapoznaje się teraz z propozycjami NFZ i w najbliższym czasie podejmie decyzje.

W woj. kujawsko-pomorskim propozycje finansowania świadczeń zdrowotnych są od wtorku przedstawiane dyrektorom szpitali.

W związku ze zmieniającym się planem finansowym NFZ, śląski oddział Funduszu przedłużył termin kontraktowania świadczeń medycznych na przyszły rok do 28 grudnia. Wprowadzane korekty nie rozwiązują jednak głównego problemu, jakim jest przewidywany brak w budżecie ponad 500 mln zł.

Lubelski oddział NFZ do poniedziałku nie przedstawił szpitalom oferty dotyczącej finansowania świadczeń zdrowotnych w przyszłym roku. Taka oferta ma być przedstawiona w najbliższym czasie - poinformował rzecznik NFZ w Lublinie Karol Ługowski.

Lubuski Fundusz prowadzi jeszcze negocjacje ze szpitalami na temat warunków finansowania świadczeń zdrowotnych w 2010 roku. Rozmowy toczą się m.in. w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze, którego kontrakt z NFZ na 2009 rok wynosił 152 mln zł. Rzeczniczka lubuskiego oddziału NZF, Sylwia Malcher-Nowak, poinformowała, że w większości szpitali wysokość proponowanych kontraktów nie zmieniła się w porównaniu do 2009 roku.

Dopiero w poniedziałek wieczorem dolnośląski oddział NFZ przedstawił szpitalom w regionie warunki finansowania świadczeń zdrowotnych na 2010 r. Jak poinformowała rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska, w 2010 r. dolnośląski oddział na finansowanie świadczeń medycznych otrzymał 38 mln zł mniej niż w 2009 r. Oddział będzie prowadził indywidualne rozmowy z dyrektorami szpitali w sprawie podpisanie aneksów do umów z NFZ przed świętami i w okresie między świątecznym.

Jak poinformowała Marta Banaszak - Osiewicz z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w regionie uzgodniono warunki finansowe z 91 szpitalami na 92 placówki.

Rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna poinformowała, że na 49 placówek mających oddziały szpitalne 26 podpisało propozycje aneksów. Z pozostałymi, głównie szpitalami powiatowymi prowadzone są rozmowy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA