Sejm: nie będzie mniej radnych w Warszawie
REKLAMA
Za odrzuceniem przygotowanego przez posłów PiS projektu głosowało 267 posłów, przeciw - 145, wstrzymało się 10.
REKLAMA
W opinii PKW projekt jest niezgodny z ordynacją wyborczą i gdyby wszedł w życie spowodowałby, że w jednej trzeciej spośród 18 stołecznych dzielnic nie możnaby stworzyć okręgu wyborczego, a tym samym przeprowadzić wyborów.
REKLAMA
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemioniak podkreślił, że to Warszawa jako samorząd "otoczony w swej samodzielności ochroną konstytucji, ma główne prawo inicjatywy co do tego, co powinno się na jej terenie dziać". Powiedział, że nad projektem nie obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, bo z zasady w tej komisji pracuje się nad projektami rządowymi.
Sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, która rekomendowała odrzucenie projektu, już w październiku powołała podkomisję, która ma przygotować nowy projekt nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy. W nowym projekcie ma się również znaleźć propozycja "odchudzenia" składu rad stołecznych dzielnic. Komisyjny projekt ma powstać przy współpracy z Państwową Komisją Wyborczą oraz resortem spraw wewnętrznych i administracji.
NiP
REKLAMA
REKLAMA