reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sejm: nie będzie mniej radnych w Warszawie

Sejm: nie będzie mniej radnych w Warszawie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm odrzucił projekt ustawy zmniejszającej z 407 do 203 ogólną liczbę radnych w Warszawie. Głównym powodem było negatywne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej, według której przyjęcie ustawy uniemożliwiłoby dokonanie podziału na okręgi wyborcze dzielnic o liczbie poniżej 50 tys.

Za odrzuceniem przygotowanego przez posłów PiS projektu głosowało 267 posłów, przeciw - 145, wstrzymało się 10.

W opinii PKW projekt jest niezgodny z ordynacją wyborczą i gdyby wszedł w życie spowodowałby, że w jednej trzeciej spośród 18 stołecznych dzielnic nie możnaby stworzyć okręgu wyborczego, a tym samym przeprowadzić wyborów.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemioniak podkreślił, że to Warszawa jako samorząd "otoczony w swej samodzielności ochroną konstytucji, ma główne prawo inicjatywy co do tego, co powinno się na jej terenie dziać". Powiedział, że nad projektem nie obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, bo z zasady w tej komisji pracuje się nad projektami rządowymi.

Sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, która rekomendowała odrzucenie projektu, już w październiku powołała podkomisję, która ma przygotować nowy projekt nowelizacji ustawy o ustroju Warszawy. W nowym projekcie ma się również znaleźć propozycja "odchudzenia" składu rad stołecznych dzielnic. Komisyjny projekt ma powstać przy współpracy z Państwową Komisją Wyborczą oraz resortem spraw wewnętrznych i administracji.

NiP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama